Вернуться   Форум журнала "Contabilitate şi audit" > Бухалтерский учет и налогообложение > Подоходный налог

Ответ
 
Опции темы Поиск в этой теме Опции просмотра
Старый 20.09.2010, 12:49   #1
Mianmar
Новичок
 
Регистрация: 12.05.2010
Сообщений: 19
Сказал(а) спасибо: 0
Поблагодарили 2 раз(а) в 1 сообщении
По умолчанию Cererea privind acordarea scutirilor

Ca incepator as vrea sa stiu daca cererea pentru scutire personala trebuie depusa la IFS de catre contabil? Si daca da, mai are rost sa fie depusa in cazul in care salariul calculat al angajatului este mai mic decat suma lunara stabilita ca scutire (600 lei)?

Последний раз редактировалось webmaster; 20.09.2010 в 16:09
Mianmar вне форума   Ответить с цитированием
Старый 20.09.2010, 15:41   #2
webmaster
администратор форума
 
Аватар для webmaster
 
Регистрация: 27.11.2008
Сообщений: 1,184
Сказал(а) спасибо: 56
Поблагодарили 213 раз(а) в 148 сообщениях
По умолчанию

Cererea privind acordarea scutirilor nu se prezinta la fisc. Ea se completeaza de catre angajat si se prezinta doar contabilului-sef. Contabilul va indica suma scutirilor acordate in informatia anuala IAL09. Cererea oricum trebuie depusa, deoarece daca nu va fi prezentata chiar si din 600 de lei se va retine impozit. Insa daca cererea va fi depusa, din salariul respectiv nu se va retine impozit deloc.

Последний раз редактировалось webmaster; 20.09.2010 в 16:09
webmaster вне форума   Ответить с цитированием
Старый 23.09.2010, 14:14   #3
IngaRusu
Новичок
 
Регистрация: 23.09.2010
Сообщений: 1
Сказал(а) спасибо: 0
Поблагодарили 0 раз(а) в 0 сообщениях
Question Scutirile personale

Buna ziua,

As dori sa aflu cum se percep scutirile personale de impozitul pe venit, care este diferenta de scutirile pentru persoane intretinute???

Va multumesc anticipat!
IngaRusu вне форума   Ответить с цитированием
Старый 23.09.2010, 15:11   #4
webmaster
администратор форума
 
Аватар для webmaster
 
Регистрация: 27.11.2008
Сообщений: 1,184
Сказал(а) спасибо: 56
Поблагодарили 213 раз(а) в 148 сообщениях
По умолчанию

Scutirile nu se percep. Suma scutirilor se scade din venit la determinarea impozitului pe venit. De asemenea se mai scad si asigurarile sociale (6 %) si cele medicale (3,5 %). Marimea scutirilor este stabilita in art. 33-35 din Codul fiscal. De exemplu daca angajatul beneficiaza de scutire personala (8 100 lei anual) si scutirea pentru 1 copil (1 800 lei anual), atunci suma scutirii lunare va constitui 825 lei (8 100 : 12 + 1 800 : 12). Astfel, daca sa presunem ca salariul lunar este de 3 000 lei, impozitul pe venit se va calcula in felul urmator:

(3000-825-3000x6%-3000x3,5%)x7%= 132,3

Последний раз редактировалось webmaster; 23.09.2010 в 15:20
webmaster вне форума   Ответить с цитированием
Старый 24.09.2010, 12:27   #5
Valeria
Новичок
 
Регистрация: 18.09.2010
Сообщений: 1
Сказал(а) спасибо: 0
Поблагодарили 0 раз(а) в 0 сообщениях
По умолчанию Caz.

Buna ziua! Poate ma ajuta cineva cu o probema? Sotul la organizatie de stat a solicitat scutire personala si pentru copil. Eu m-am angajat nu demult si am solicitat si eu de la SRL scutire personala si pentru copil. Cum este corect? Cum ar trebui sa procedez? Trebuie eu sa ma dezic de scutire pentru copil? Care este procedura? Ma asteapta o sanctiune de la IFS sau nu?
Valeria вне форума   Ответить с цитированием
Старый 24.09.2010, 12:55   #6
Mianmar
Новичок
 
Регистрация: 12.05.2010
Сообщений: 19
Сказал(а) спасибо: 0
Поблагодарили 2 раз(а) в 1 сообщении
По умолчанию va rog!!!

Un administrator poate fi angajat cu program redus, adica 2-4 ore?Ma refer daca SRL nu are activitate pentru toata ziua si are doar 2 angajati?
Mianmar вне форума   Ответить с цитированием
Старый 25.09.2010, 10:43   #7
Ellena
Новичок
 
Регистрация: 20.01.2009
Сообщений: 28
Сказал(а) спасибо: 10
Поблагодарили 1 раз в 1 сообщении
Отправить сообщение для Ellena с помощью Skype™
По умолчанию

Цитата:
Сообщение от Valeria Посмотреть сообщение
Buna ziua! Poate ma ajuta cineva cu o probema? Sotul la organizatie de stat a solicitat scutire personala si pentru copil. Eu m-am angajat nu demult si am solicitat si eu de la SRL scutire personala si pentru copil. Cum este corect? Cum ar trebui sa procedez? Trebuie eu sa ma dezic de scutire pentru copil? Care este procedura? Ma asteapta o sanctiune de la IFS sau nu?
Si sotul poate folosi scutirea pentru copil si sotia, Ambii parinti au dreptul la scutirea pentru copil. Aceasta mi-a confirmat-o d. Jana Cibotaru la un seminar la ACAP la inceput de an. Am sa caut si sursa de informatie si voi atasa.
Ellena вне форума   Ответить с цитированием
Старый 25.09.2010, 10:48   #8
Ellena
Новичок
 
Регистрация: 20.01.2009
Сообщений: 28
Сказал(а) спасибо: 10
Поблагодарили 1 раз в 1 сообщении
Отправить сообщение для Ellena с помощью Skype™
По умолчанию

Цитата:
Сообщение от Mianmar Посмотреть сообщение
Un administrator poate fi angajat cu program redus, adica 2-4 ore?Ma refer daca SRL nu are activitate pentru toata ziua si are doar 2 angajati?
Desigur ca poate fi angajat pe un timp redus de munca, doar ca trebuie sa fie contract unde este stipulat intr-un punct ca timpul de munca pe zi poate fi flexibil sau etse flexibil si puteti indica timpul sau nu, adica important sa fie indicat flexibil de munca. Iar in tabelul de pontaj deja se idica cite ore a lucrat pe zi, pe luna. Daca doriti sau dispuneti de timp puteti completa si grafic de serviciu, unde aratati cite ore a lucrat, adica a venit la serviciu la 09.00-12.00 sau in dependenta de ore lucrate, o ora, doua ore s.a.m.d.
Ellena вне форума   Ответить с цитированием
Старый 09.11.2010, 14:26   #9
lucica
Новичок
 
Регистрация: 09.11.2010
Сообщений: 1
Сказал(а) спасибо: 0
Поблагодарили 0 раз(а) в 0 сообщениях
По умолчанию

Spuneti va rog ce documente se anexeaza la cererea lucratorului privind acordarea scutirilor la impozitul pe venit retinut din salariu ?
lucica вне форума   Ответить с цитированием
Старый 09.11.2010, 14:37   #10
Svetutza
Эксперт
 
Аватар для Svetutza
 
Регистрация: 06.11.2009
Адрес: Chisinau
Сообщений: 1,327
Сказал(а) спасибо: 31
Поблагодарили 142 раз(а) в 131 сообщениях
По умолчанию

Цитата:
Сообщение от lucica Посмотреть сообщение
Spuneti va rog ce documente se anexeaza la cererea lucratorului privind acordarea scutirilor la impozitul pe venit retinut din salariu ?
totul depinde de tipurile scutirilor solicitate: personala, matrimoniala, pt persoane intretinute, etc..
detalii gasiti in Instrucţiunea Nr.14 din 19 decembrie 2001 "Cu privire la reţinerea impozitului pe venit la sursa de plată" cu modificarile si completarile ulterioare
Svetutza вне форума   Ответить с цитированием
Ответ

Опции темы Поиск в этой теме
Поиск в этой теме:

Расширенный поиск
Опции просмотра

Ваши права в разделе
Вы не можете создавать новые темы
Вы не можете отвечать в темах
Вы не можете прикреплять вложения
Вы не можете редактировать свои сообщения

BB коды Вкл.
Смайлы Вкл.
[IMG] код Вкл.
HTML код Выкл.
Быстрый переход

Похожие темы
Тема Автор Раздел Ответов Последнее сообщение
Informatie: ajutor material contmd Помощь в поиске документов 2 11.06.2010 18:42


Часовой пояс GMT +2, время: 07:25.

Powered by vBulletin® Version 3.7.4
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd. Перевод: zCarot