Вернуться   Форум журнала "Contabilitate şi audit" > Бухалтерский учет и налогообложение > Первичные документы и документооборот

Ответ

Опции темы Поиск в этой теме Опции просмотра
Старый 26.12.2011, 23:21   #1
AndreiIlarenco
Новичок

Поблагодарили 0 раз(а) в 0 сообщениях
По умолчанию Deconturi de avans peste 90000?

Buna ziua, am nevoie de ajutorul vostru:
Directorul intreprinderii a luat si tot ia in continuare banii de la banca si ii foloseste in scopuri personale. Pentru a evita problemele cu casa am facut deconturi de avans si documente de incasare si eliberare a numerarului, situatia e asa de aproape 1 an, vara suma decontului a ajuns is pina la 90000 lei. Deconturile de avans nu dureaza mai mult de 30 de zile. Intreprinderea nu e platitoare de TVA. Recent am micsorat capitalul statutar si am compensat datoria fondatorului fata de intreprindere, dar simt ca nu este prea buna situtia. Spuneti-mi va rog cum pot sa corectez situatia. Va multumesc mult.
AndreiIlarenco вне форума   Ответить с цитированием
Старый 27.12.2011, 07:33   #2
Svetutza
Эксперт

Поблагодарили 142 раз(а) в 131 сообщениях

eu v-as sugera sa explicati directorului ca o asa gestiune a finantelor companiei poate aduce pagube in viitor...
inteleg, ca majoritatea fondatorilor trec prin perioada asta de "criza" la inceputul activitatii, apoi le vine mintea la cap....da unora nu le vine ...
banii pentru cheltuieli personale pot fi perfectati ca distribuirea dividendelor (asta in cazul in care exista profit)...si atunci nici contabilul nici directorul nu vor avea bataie de cap...
sau, ca acordarea imprumutului fondatorului...in cel mai rau caz

iar deconturi de avans...greu de spus...daca va aduce mereu documente justificative...e ok...iar daca nu...
Svetutza вне форума   Ответить с цитированием
Пользователь сказал cпасибо:
AndreiIlarenco (27.12.2011)
Старый 27.12.2011, 07:55   #3
Райэл
Профи

Поблагодарили 80 раз(а) в 50 сообщениях

Mai mult ca atit, cheltuielile sau activele generate cu deconturi de avans trebuiesc explicate si corect gestionate. Daca e vorba de o cheltuiela ea trebuie sa fie argumentata ca necesara, iar daca e vorba de un activ el trebuie sa fie corect casat ulterior, caci sa inteleg ca intreprinderea nu le poseda. Pe linga toate acestea decontul de avans trebuie sa fie acoperit si cu vre-un document de livrare spre exemplu (factura, factura fiscala) care va va permite sa constatati activul sau cheltuiala ca fiind documentar confirmata. In lipsa lor va aparea necesitatea sa corectati din punct de vedere fiscal marimea cheltuielilor si respectiv sa majorati venitul impozabil. Ceea ce in conditiile anului viitor va fi supus impozitarii. Deci dupa parerea mea in primul rind e nevoie de explicat directorului ceea ce face. Cum a mentionat Svetlana, cea mai corecta solutie ar fi plata dividentelor in conditiile daca aveti profit, in rest ramine sa fie examinata situatia la concret.
Райэл вне форума   Ответить с цитированием
Пользователь сказал cпасибо:
AndreiIlarenco (27.12.2011)
Старый 27.12.2011, 13:35   #4
AndreiIlarenco
Новичок

Поблагодарили 0 раз(а) в 0 сообщениях

Multumesc mult, nu m-am exprimat corect: banii se acorda titularului de avans apoi se incaseaza in casa, apoi in aceeasi zi se acorda din nou avans si tot asa, adica nu au fost facute cheltuieli, ci pur si simplu banii sunt incasati si eliberati, s-au adunat resurse de vreo 100,000 care se plimba din colo in coace. Acum le-am inchis deja, dar ma intreb daca nu ar putea inspectorii fiscali sa perceapa acesti bani ca facilitate fata de angajat (fondatorul este si angajat). Va multumesc mult pentru ajutor.
AndreiIlarenco вне форума   Ответить с цитированием
Старый 27.12.2011, 13:42   #5
Svetutza
Эксперт

Цитата:
Сообщение от AndreiIlarenco Посмотреть сообщение
Multumesc mult, nu m-am exprimat corect: banii se acorda titularului de avans apoi se incaseaza in casa, apoi in aceeasi zi se acorda din nou avans si tot asa, adica nu au fost facute cheltuieli, ci pur si simplu banii sunt incasati si eliberati, s-au adunat resurse de vreo 100,000 care se plimba din colo in coace. Acum le-am inchis deja, dar ma intreb daca nu ar putea inspectorii fiscali sa perceapa acesti bani ca facilitate fata de angajat (fondatorul este si angajat). Va multumesc mult pentru ajutor.
pai ati scris in denumirea temei DECONTURI DE AVANS
de aceea au si aparut dubii
deci, deconturi nu faceti ci doar
dt 2272 ct 241
dt 241 ct 2272

de regula, probleme nu apar
dar sa nu tineti banii in 2272 mai mult de 35 zile
clar ca se uita chioris la asta, dar totul e legal...si nu au de ce se agata

facilitate va fi cind suma va trece in dt 2275 in baza contractului de imprumut
sau daca veti depasi termenul de o luna...ar putea..cu toate ca nu vad temei

dar in general, cred ca tre sa purtati o discutie serioasa cu directorul

din pct. meu de vedere e mai linistit banii sa stea in 2275 decit sa va jucati cu ei de colo-colo
Старый 27.12.2011, 15:44   #6
Райэл
Профи

AndreiIlarenco
Dupa parerea mea, in cazul dat exista riscul ca asemenea fapte economice sa fie recunoscute ca imprumut acordat angajatului, respectiv apare si facilitate acordata angajatului conform art. 19 d.
Старый 27.12.2011, 15:59   #7
Svetutza
Эксперт

Цитата:
Сообщение от Райэл Посмотреть сообщение
AndreiIlarenco
Dupa parerea mea, in cazul dat exista riscul ca asemenea fapte economice sa fie recunoscute ca imprumut acordat angajatului, respectiv apare si facilitate acordata angajatului conform art. 19 d.
Vlad, am avut asa situatie in practica
si cit nu s-au straduit sa ne bage in cîrca facilitatea nu s-a primit
am primit amenda insa, pentru nerespectarea termenului de 35 zile
Старый 28.12.2011, 08:11   #8
Райэл
Профи

Svetlana, eu am scris ca exista asemenea risc.
Si pina la urma, faideti sa privim adevarului in ochi. Asemenea operatie economica nu e altceva decit un imprumut, iar faptul ca se scriu dispozitii de plata si incasare nu e altceva decit o mascare si legalizare a acestei operatiuni, doar banii de facto nu vede nimeni, ei se primbla virtual prin documente. Dvs. ati reusit sa va mentineti pozitia, insa cu alta persoana poate fi altfel.
Старый 28.12.2011, 08:26   #9
Svetutza
Эксперт

Цитата:
Сообщение от Райэл Посмотреть сообщение
Svetlana, eu am scris ca exista asemenea risc.
Si pina la urma, faideti sa privim adevarului in ochi. Asemenea operatie economica nu e altceva decit un imprumut, iar faptul ca se scriu dispozitii de plata si incasare nu e altceva decit o mascare si legalizare a acestei operatiuni, doar banii de facto nu vede nimeni, ei se primbla virtual prin documente. Dvs. ati reusit sa va mentineti pozitia, insa cu alta persoana poate fi altfel.
mascare , ne mascare...
dar atita timp cit astfel de operatiuni nu st limitate iar contract de imprumut nu exista...n-au ce face...
Старый 28.12.2011, 09:56   #10
Mantea Andrei
Эксперт

Поблагодарили 113 раз(а) в 60 сообщениях

Цитата:
Сообщение от Svetutza Посмотреть сообщение
mascare , ne mascare...
dar atita timp cit astfel de operatiuni nu st limitate iar contract de imprumut nu exista...n-au ce face...
si daca cer sa verifice in acel moment existenta fizica a avansului la titular? E bine daca el operativ ii ia de undeva si ii arata, dar daca nu? e cam riscant.

Cit priveste in cazul ca la moment deja inchisa operatiunea, de acord ca trenul atrecut si pot sa dea din miini cit vor, oricum nu vor putea demosntra
Mantea Andrei вне форума   Ответить с цитированием
Ответ

Опции темы Поиск в этой теме
Поиск в этой теме:

Расширенный поиск
Опции просмотра