Вернуться   Форум журнала "Contabilitate şi audit" > Бухалтерский учет и налогообложение > НДС и акцизы

Ответ
 
Опции темы Поиск в этой теме Опции просмотра
Старый 09.03.2011, 20:57   #1
savoronga
Эксперт
 
Аватар для savoronga
 
Регистрация: 16.02.2011
Сообщений: 936
Сказал(а) спасибо: 6
Поблагодарили 129 раз(а) в 64 сообщениях
По умолчанию Livrari mixte

In ce boxa a declaratiei TVA va fi reflectata prorata? 16 sau 13? am inteles ca nu e reglementat nicaieri si intreprinderea alege singura.

Последний раз редактировалось webmaster; 18.04.2011 в 18:47
savoronga вне форума   Ответить с цитированием
Старый 10.03.2011, 00:47   #2
lia
Профи
 
Регистрация: 23.07.2009
Сообщений: 335
Сказал(а) спасибо: 45
Поблагодарили 39 раз(а) в 28 сообщениях
По умолчанию Смешанные поставки

acest lucru este reglementat in instructiunea din Anexa nr.2
la Ordinul Inspectoratului Fiscal Principal de Stat nr.128 din 29 iunie 2006 "MODULde completare a Declaraţiei privind TVA":

În boxa 13 se indică suma TVA pentru procurările de mărfuri şi servicii efectuate pe teritoriul Republicii Moldova, determinate în boxa 12 care în conformitate cu prevederile art.102 al Codului fiscal, este destinată trecerii în cont.

În boxa 16 se indică sumele TVA ajustate în cazul în care în perioadele fiscale precedente au fost comise erori în reflectarea sumelor TVA destinate trecerii în cont, inclusiv sumele TVA trecute în cont în cazul datoriilor, considerate conform legislaţiei drept datorii compromise.

deci evident boxa 13

Последний раз редактировалось webmaster; 18.04.2011 в 18:47
lia вне форума   Ответить с цитированием
Старый 10.03.2011, 15:37   #3
savoronga
Эксперт
 
Аватар для savoronga
 
Регистрация: 16.02.2011
Сообщений: 936
Сказал(а) спасибо: 6
Поблагодарили 129 раз(а) в 64 сообщениях
По умолчанию

atunci boxa 13 nu va corepunde cu total din anexa la declaratie TVA.
savoronga вне форума   Ответить с цитированием
Старый 10.03.2011, 15:52   #4
MaryBuga
Продвинутый
 
Регистрация: 18.11.2010
Сообщений: 148
Сказал(а) спасибо: 35
Поблагодарили 37 раз(а) в 18 сообщениях
По умолчанию

Цитата:
Сообщение от savoronga Посмотреть сообщение
atunci boxa 13 nu va corepunde cu total din anexa la declaratie TVA.
Nu va corespunde si nu e obligatoriu.
MaryBuga вне форума   Ответить с цитированием
Старый 10.03.2011, 16:34   #5
Svetutza
Эксперт
 
Аватар для Svetutza
 
Регистрация: 06.11.2009
Адрес: Chisinau
Сообщений: 1,327
Сказал(а) спасибо: 31
Поблагодарили 143 раз(а) в 131 сообщениях
По умолчанию

Цитата:
Сообщение от savoronga Посмотреть сообщение
atunci boxa 13 nu va corepunde cu total din anexa la declaratie TVA.
st de acord cu MaryBuga
in practica mea de foarte putine ori TVA din anexa era egal cu TVA di declaratie
Svetutza вне форума   Ответить с цитированием
Старый 10.03.2011, 17:48   #6
savoronga
Эксперт
 
Аватар для savoronga
 
Регистрация: 16.02.2011
Сообщений: 936
Сказал(а) спасибо: 6
Поблагодарили 129 раз(а) в 64 сообщениях
По умолчанию

atunci cind fac declaratia pe TVA in 1 C, fac 713/5342 pentru prorata calculata si ea nu nimereste in boxa 13, dar manual o pun la ajustarea TVA privind procurarile si apare in boxa 16
savoronga вне форума   Ответить с цитированием
Старый 10.03.2011, 18:17   #7
MaryBuga
Продвинутый
 
Регистрация: 18.11.2010
Сообщений: 148
Сказал(а) спасибо: 35
Поблагодарили 37 раз(а) в 18 сообщениях
По умолчанию

Цитата:
Сообщение от savoronga Посмотреть сообщение
atunci cind fac declaratia pe TVA in 1 C, fac 713/5342 pentru prorata calculata si ea nu nimereste in boxa 13, dar manual o pun la ajustarea TVA privind procurarile si apare in boxa 16
Cred ca boxa 16 in cauza proratei puteti folositi numai, cand recalculati prorata anuala ( in luna decembrie). Ajustari proratei facute in alte lunile ( luna in luna) nu trebuie sa apar in boxa 16 si nici in boxa 13 a Declaratiei.Anexez ao scrisoare de la IFS, care cu amabilitate mi-a fost prezentata de la sectia de consultatii DAF Centru ( nu a fost publicata in MO).
Миниатюры
Нажмите на изображение для увеличения
Название: scrTVA02ras.jpg
Просмотров: 524
Размер:	115.7 Кб
ID:	110  

Последний раз редактировалось MaryBuga; 10.03.2011 в 18:19
MaryBuga вне форума   Ответить с цитированием
Старый 10.03.2011, 20:46   #8
webmaster
администратор форума
 
Аватар для webmaster
 
Регистрация: 27.11.2008
Сообщений: 1,265
Сказал(а) спасибо: 58
Поблагодарили 255 раз(а) в 177 сообщениях
По умолчанию

Цитата:
Сообщение от savoronga Посмотреть сообщение
atunci cind fac declaratia pe TVA in 1 C, fac 713/5342 pentru prorata calculata si ea nu nimereste in boxa 13, dar manual o pun la ajustarea TVA privind procurarile si apare in boxa 16
Nu sint sigur ca suma TVA care nu se trece in cont trebuie reflectata prin formula Dt 713 Ct 534.
Din cite stiu se recomanda ca sumele TVA aferenta procurarilor de marfuri si servicii care ulterior se utilizeaza pentru efectuarea de livrari mixte sa fie reflectata pe parcursul lunii prin formula Dt 226 Ct 521, 539.
La sfirsitul lunii, cind s-a determinat prorata 226 se inchide prin formula Dt 534 Ct 226 - la suma TVA aferenta procurarilor ce urmeaza a fi trecuta in cont si Dt 713 Ct 226 - la suma TVA aferenta procurarilor care nu se trece in cont.
webmaster вне форума   Ответить с цитированием
Пользователь сказал cпасибо:
victoria_z (13.06.2012)
Старый 10.03.2011, 20:52   #9
savoronga
Эксперт
 
Аватар для savoronga
 
Регистрация: 16.02.2011
Сообщений: 936
Сказал(а) спасибо: 6
Поблагодарили 129 раз(а) в 64 сообщениях
По умолчанию

dar scrie undeva aceasta recomandare cu utilizare contului 226?

interesant....si de ce aceasta scrisoare nu se publica nicaieri?

Последний раз редактировалось webmaster; 10.03.2011 в 21:35
savoronga вне форума   Ответить с цитированием
Старый 10.03.2011, 21:21   #10
MaryBuga
Продвинутый
 
Регистрация: 18.11.2010
Сообщений: 148
Сказал(а) спасибо: 35
Поблагодарили 37 раз(а) в 18 сообщениях
По умолчанию

Уже писала один раз
Autor M.Dima Об учете и отчетности по НДС при осуществлении смешанных поставок
C si A nr.7 a 2006
Статья хоть и старенькая , но все подробненько разжевано.Не лишним будет ознакомиться для начала.
А так на скоренько отвечу, что рекомендации Webmastera абсолютно правильны.
Хотя сама использую немного другую схему - это связано со спецификой предприятия и программным продуктом, но его вариант считаю более правильным.
MaryBuga вне форума   Ответить с цитированием
Ответ

Опции темы Поиск в этой теме
Поиск в этой теме:

Расширенный поиск
Опции просмотра

Ваши права в разделе
Вы не можете создавать новые темы
Вы не можете отвечать в темах
Вы не можете прикреплять вложения
Вы не можете редактировать свои сообщения

BB коды Вкл.
Смайлы Вкл.
[IMG] код Вкл.
HTML код Выкл.
Быстрый переход

Похожие темы
Тема Автор Раздел Ответов Последнее сообщение
Cand si in ce cazuri se indica in boxa 22 a Declaratiei pe TVA suma spre restituire conlit НДС и акцизы 1 22.06.2009 12:37


Часовой пояс GMT +3, время: 18:13.

Powered by vBulletin® Version 3.7.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd. Перевод: zCarot