Вернуться   Форум журнала "Contabilitate şi audit" > Служебный раздел > Обучение

Ответ

Опции темы Поиск в этой теме Опции просмотра
Старый 18.10.2011, 23:50  
marianna
Новичок

Поблагодарили 0 раз(а) в 0 сообщениях
Lightbulb Intreprindere Individuala

Buna ziua
Am deschis o intreprindere individuala "producere si comercializare"; am inregistrato, m-am prezentat la toate instantele conform listei, apoi in citeva luni am cumparat si carnet de munca pentru persoanele angajate. Din momentul inregistrarii, pentru primul trimestru am prezentat darile de seama ca pentru un SRL, insa mi s-a spus ca un II nu trebuie sa o faca, va trebui sa prezint toate darile de seama anual, DS Unificata. Acum am citeva intrebari:
1.Ce fac cind achit salariu, eu doar lunar am salariu, ce fac cu retinerile din salariu si tot aferent, darea de seama lunara?tot las la momentul anual? (primele doua luni la momentul achitarii salariului am retinut si achitat toate contributiile etc)
2. Cum sa arat cheltuilile pentru salariu daca nu am venituri, eu achit din banii mei (investitie), inclusiv si toate cheltuielile pentru materie prima?
Noi lucram acum pentru producere
3. Pina la inceperea activitatii, am detinut si materie prima personala pentru care nu am cecuri; as putea cumva sa arat valoarea lor in costul produsului final? si defapt cum ar trebui eu sa fac procurarile: cecul este destul sau sa cer facturi?
4. Este necesar sa-mi deschid un cont in banca pentru a face toate transferurile (la moment pentru salarii) sau pot achita toate retinerile la banca de economii (asa cum am facut 2 luni)?
Sunt incepator, nu sunt contabil...am studii superioare economice-financiare, inclusiv si cursuri de contabilitate...dar am multe intrebari deoarece activitatea unei II este mai specifica desi mai simpla de deschis.
Va multumesc anticipat

Последний раз редактировалось marianna; 18.10.2011 в 23:55
marianna вне форума   Ответить с цитированием
Старый 02.11.2011, 14:56   #11
lia
Профи

Поблагодарили 39 раз(а) в 28 сообщениях

Цитата:
Сообщение от webmaster Посмотреть сообщение
Fondatorul nu plateste suma fixa doar in cazul cind este angajat prin contract individual de munca la alta intreprindere sau daca este pensionar sau invalid.
de ce doar la alta intreprindere? el poate avea si statut de persoana angajata si la propria intreprindere
lia вне форума   Ответить с цитированием
Старый 02.11.2011, 15:57   #12
webmaster
администратор форума

Поблагодарили 255 раз(а) в 177 сообщениях

Цитата:
Сообщение от lia Посмотреть сообщение
de ce doar la alta intreprindere? el poate avea si statut de persoana angajata si la propria intreprindere
Din cite stiu eu, de regula, fondatorii de intreprinderi individuale nu sint angajati prin contract individual de muna la intreprinderea individuala care au fondat-o. Dar poate sint si exceptii. Cel putin in 2011 este mai optimal sa primesti venituri ca fondator de II, decit ca persoana angajata. In acest fel se economiseste pe impozite.
webmaster вне форума   Ответить с цитированием
Старый 02.11.2011, 20:39   #13
Taniuska2011
Новичок

Поблагодарили 4 раз(а) в 4 сообщениях

Exact. Asta ziceam si eu. Fondatorul la Intreprindere Individuala e persoana fizica. Asa ca poate sa fie angajat la intreprinderea lui de cite ori vre, dar conform legii oricum plateste suma fixa.
Taniuska2011 вне форума   Ответить с цитированием
Старый 03.11.2011, 09:41   #14
lia
Профи

Цитата:
Din cite stiu eu, de regula, fondatorii de intreprinderi individuale nu sint angajati prin contract individual de muna la intreprinderea individuala care au fondat-o. Dar poate sint si exceptii. Cel putin in 2011 este mai optimal sa primesti venituri ca fondator de II, decit ca persoana angajata. In acest fel se economiseste pe impozite.
am cules numarul oficiului CNAS din teritoriu si au afirmat raspunsul d-ra:"Fondatorul nu plateste suma fixa doar in cazul cind este angajat prin contract individual de munca la alta intreprindere sau daca este pensionar sau invalid." motivind ca "de regula, fondatorii de intreprinderi individuale nu sint angajati prin contract individual de muna la intreprinderea individuala care au fondat-o"

dar totusi, cred ca la nivel teoretic ar putea fi si angajat la propria intreprindere.
Старый 03.11.2011, 12:28   #15
Mantea Andrei
Эксперт

Поблагодарили 116 раз(а) в 60 сообщениях

Цитата:
Сообщение от lia Посмотреть сообщение
am cules numarul oficiului CNAS din teritoriu si au afirmat raspunsul d-ra:"Fondatorul nu plateste suma fixa doar in cazul cind este angajat prin contract individual de munca la alta intreprindere sau daca este pensionar sau invalid." motivind ca "de regula, fondatorii de intreprinderi individuale nu sint angajati prin contract individual de muna la intreprinderea individuala care au fondat-o"

dar totusi, cred ca la nivel teoretic ar putea fi si angajat la propria intreprindere.
Pozitia oficiala a CNAS este urmatoare"În conformitate cu art. 45 al Codului Muncii RM, nr.154-XVdin 28 martie 2003, fondatorul nu poate fi autoangajat în baza contractului individual de muncă şi nu poate avea statut de angajat, deoarece părţile contractului individual de muncă sînt salariatul şi angajatorul. În cazul dat, fondatorul şi angajatorul reprezintă una şi aceeaşi persoană şi este incorect din punct de vedere juridic. Fondatorul întreprinderii individuale conform Legii privind sistemul public de asigurări sociale nr.489-XIV din 08.07.1999, este obligat să calculeze şi să achite contribuţii de asigurări sociale de stat la tarifele stabilite anual de lege. În situaţia dată indemnizaţia de maternitate nu poate fi stabilită, deoarece fondatorul întreprinderii individuale nu este asigurat de acest risc"
Mantea Andrei вне форума   Ответить с цитированием
4 пользователя(ей) сказали cпасибо:
lia (03.11.2011), MaryBuga (03.11.2011), Speranta (04.11.2011), webmaster (03.11.2011)
Старый 04.11.2011, 00:15   #16
marianna
Новичок

Цитата:
Deci fiind fondator nu pot fi si angajat a II, in aceiasi persoana?
dar cum ramine cu faptul ca majoritatea fondatorilor II sunt si fondatoir si contabili si gestionari si etc...atunci in baza la ce activeaza?
si daca se poate mai amanuntit aferent punctului optimal al pozitiei de fondator fata de cea de angajat in momentul impozitarii aferent veniturilor primite? care este specificul? cum achitam fondatorul?
Старый 04.11.2011, 00:25   #17
marianna
Новичок

deci, fiind fondator si in acelasi timp angajat in alta parte eu nu achit contributia....deci obligatia mea automat se anuleaza, sau trebuie sa prezint ceva la cnas pentru informare, ex.o Cerere?

daca vi se par intrebarile mele banale, va rog sa ma scuzati...dar vreau sa ajung la un adevar; deoarece interpretari si raspunsuri am avut o sumedenie, pe la toate instantele, si e foarte greu sa determini totusi ce e corect, nu prea vreau sa platesc amenzi

mersi
Старый 04.11.2011, 09:27   #18
Райэл
Профи

Поблагодарили 80 раз(а) в 50 сообщениях

Dvs. puteti activa n cadrul II si ca administrator, si ca contabil, si ca cine mai doriti, si deodata pentru toti. La sfirsitul anului preyentati la CTAS certificatul privind salariul calculat si contributiile retinute, pe o forma de a lor speciala si 4-BASS (an) gol.
Райэл вне форума   Ответить с цитированием
Пользователь сказал cпасибо:
Speranta (04.11.2011)
Старый 04.11.2011, 13:27   #19
lia
Профи

Цитата:
Сообщение от marianna Посмотреть сообщение
deci, fiind fondator si in acelasi timp angajat in alta parte eu nu achit contributia....deci obligatia mea automat se anuleaza, sau trebuie sa prezint ceva la cnas pentru informare, ex.o Cerere?

daca vi se par intrebarile mele banale, va rog sa ma scuzati...dar vreau sa ajung la un adevar; deoarece interpretari si raspunsuri am avut o sumedenie, pe la toate instantele, si e foarte greu sa determini totusi ce e corect, nu prea vreau sa platesc amenzi

mersi
la CNAS prezentati o adeverinta(modelul stabilit de ei) precum ca sunteti persoana angajata si in baza ei declaratia 4-BASS anuala curata in cazul cind in II nu sunt angajati.
alta varianta daca aveti angajati- 4-BASS trimestrial in care rindul pentru fondator curat in baza aceias adeverinte (pentru fiecare dare de seama cite o adeverinta)
Старый 04.11.2011, 14:28   #20
Mantea Andrei
Эксперт

Поблагодарили 116 раз(а) в 60 сообщениях

Цитата:
Сообщение от marianna Посмотреть сообщение
Deci fiind fondator nu pot fi si angajat a II, in aceiasi persoana?
dar cum ramine cu faptul ca majoritatea fondatorilor II sunt si fondatoir si contabili si gestionari si etc...atunci in baza la ce activeaza?
si daca se poate mai amanuntit aferent punctului optimal al pozitiei de fondator fata de cea de angajat in momentul impozitarii aferent veniturilor primite? care este specificul? cum achitam fondatorul?
II este o forma specifica
din punct de vedere a raporturilor juridice corecte se primeste ca nu puteti, deoarece sinteti acelasi subiect si ca fondator a II si ca persoana fizica, adica aceesi persoana fizica. Daca II ar fi avut statut de persoana juridica atunci ati fi putut caci ati fi fost subiect de drept diferit.
Dar asa legea antrepenoriat si intreprinderi doar spune ca

"Articolul 14. întreprinderea individuală
1. Întreprindere individuală este întreprinderea care aparţine cetăţeanului, cu drept de proprietate privată, sau membrilor familiei acestuia, cu drept de proprietate comună. Patrimoniul întreprinderii individuale se formează pe baza bunurilor cetăţeanului (familiei) şi altor surse care nu sînt interzise de legislaţie.
În agricultură există un singur tip de întreprindere individuală - gospodăria ţărănească (de fermier).
Întreprinderea individuală se echivalează cu întreprinzătorul individual.
2. Întreprinderea individuală nu este persoană juridică şi se prezintă în cadrul raporturilor de drept ca persoană fizică întreprinzător individual. Patrimoniul întreprinderii individuale este inseparabil de bunurile persoanele ale antreprenorului.
Antreprenorul-posesor al întreprinderii individuale poartă răspundere nelimitată pentru obligaţiile acesteia cu întreg patrimoniul său, exceptîndu-se acele bunuri care, conform legislaţiei în vigoare, nu fac obiectul urmăririi.
"

ca urmare e si normal ca dvs activati direct ca II (vedeti mai sus) dar nu ca angajat in cadrul acesteia,iar ca urmare raspundeti cu tot patrimoniul si toate rezultatele care le obtineti va ramin dvs.

Fiscal respectiv sinteti definit separat atit social cit si medical unde scrie cum trebuie sa faceti si in ce cazuri puteti altfel (caz cind sinteti angajat a altei intreprinderi). Despre mod de prezentare deja au explicat foarte bine Райэл si lia

iar ce priveste impozit pe venit despre care intrebati, acesta este descris in cod fiscal si anume
"Articolul 15. Cotele de impozit
c) pentru gospodăriile ţărăneşti (de fermier) şi întreprinzătorii individuali – în mărime de 0% din venitul impozabil;"
comparind cu impozitarea ca persona fizica in restul ipostazelor
"- 7% din venitul anual impozabil ce nu depăşeşte suma de 25200 lei;
- 18% din venitul anual impozabil ce depăşeşte suma de 25200 lei; "
respectiv evident ca e mai bine "0"
Mantea Andrei вне форума   Ответить с цитированием
Пользователь сказал cпасибо:
marianna (06.11.2011)
Ответ

Опции темы Поиск в этой теме
Поиск в этой теме:

Расширенный поиск
Опции просмотра