Вернуться   Форум журнала "Contabilitate şi audit" > Бухалтерский учет и налогообложение > НДС и акцизы

Ответ

Опции темы Поиск в этой теме Опции просмотра
Старый 09.03.2011, 20:57  
savoronga
Эксперт

Поблагодарили 129 раз(а) в 64 сообщениях
По умолчанию Livrari mixte

In ce boxa a declaratiei TVA va fi reflectata prorata? 16 sau 13? am inteles ca nu e reglementat nicaieri si intreprinderea alege singura.

Последний раз редактировалось webmaster; 18.04.2011 в 18:47
savoronga вне форума   Ответить с цитированием
Старый 15.03.2011, 10:31   #21
lia
Профи

Поблагодарили 39 раз(а) в 28 сообщениях

Nu va faceti griji ati facut un lucru extraordinar.
problema e in altceva: d-ra numiti prorata cea ce se ajusteaza,eu numesc prorata(care de fapt e un coeficient) cea ce trece in cont- daca nu am dreptate cred ca nu este atit de important cum se numeste acest lucru, important e metodologic de procedat corect.
lia вне форума   Ответить с цитированием
Старый 15.04.2011, 16:39   #22
MaryBuga
Продвинутый

Поблагодарили 37 раз(а) в 18 сообщениях

Цитата:
Сообщение от switch2 Посмотреть сообщение
Buna ziua tuturor.
Luna aceasta firma a vindut un automobil (ce intra in mijloace fixe) unei persoane fizice. Banii sunt incasati ches in 241.
Nu uitati sa folositi aparat de casa.Si, daca este autotuirizm, nu uitati de livrari amestecate.
MaryBuga вне форума   Ответить с цитированием
Старый 15.04.2011, 18:01   #23
switch2
Продвинутый

Поблагодарили 7 раз(а) в 4 сообщениях

ce sunt livrari amestecate?
switch2 вне форума   Ответить с цитированием
Старый 15.04.2011, 18:10   #24
Svetutza
Эксперт

Поблагодарили 143 раз(а) в 131 сообщениях

Цитата:
Сообщение от switch2 Посмотреть сообщение
ce sunt livrari amestecate?
livrari mixte, de fapt
a se consulta art.102 din CF
sau forumul respectiv
Svetutza вне форума   Ответить с цитированием
Старый 17.04.2011, 13:05   #25
webmaster
администратор форума

Поблагодарили 255 раз(а) в 177 сообщениях

Цитата:
Сообщение от MaryBuga Посмотреть сообщение
Nu uitati sa folositi aparat de casa.Si, daca este autotuirizm, nu uitati de livrari amestecate.
Vreau sa inteleg si eu ce impact asupra TVA trecut in cont va avea vinzarea unui automobil. Din cite am inteles, MaryBuga propune sa se calculeze prorata in luna respectiva, dar ce legatura au procurarile din aceasta luna cu vinzarea automobilului. Dupa parerea mea, in acest caz nu avem livrari mixte. Daca ma gresesc, vreau sa stiu care sint argumentele Dvs.?
webmaster вне форума   Ответить с цитированием
Старый 17.04.2011, 14:17   #26
lia
Профи

Поблагодарили 39 раз(а) в 28 сообщениях

livrarea autoturismului este o livrare scutita de TVA de aici vine si calcularea proratei
lia вне форума   Ответить с цитированием
Старый 17.04.2011, 19:20   #27
contabilmd
Новичок

Поблагодарили 6 раз(а) в 3 сообщениях

impuse cu accize si scutite de TVA?
contabilmd вне форума   Ответить с цитированием
Старый 18.04.2011, 00:14   #28
MaryBuga
Продвинутый

Поблагодарили 37 раз(а) в 18 сообщениях

Webmaster
Automobil poate fi si autocamion si autoturism.Din pacate nu stiu de la inceput ce anume, deaceea si am inclus si asta varianta.
Livrare autoturismului itradevar e o livrare neimpozabila, cu toate aspectele ulterioare.
Referitor la acciz.Da autoturizme sunt impozabile cu acciz, dar P.J.ori P.F. a platit acciz in momentul procurarii la import si de odata suma acizului a intrat in costul MF.Din cit stiu in Moldova nu exist producatori de automobile .Tot asa caz avem, cind cumparam pe teritoriul RM.MF deja a fost supus impozitarii cu acciz si il contine in pret si la livrarea MF nu trebue de calcuat, numai de aratat suma in factura ca notiune.
MaryBuga вне форума   Ответить с цитированием
Старый 18.04.2011, 18:35   #29
webmaster
администратор форума

Поблагодарили 255 раз(а) в 177 сообщениях

Цитата:
Сообщение от MaryBuga Посмотреть сообщение
Webmaster
Automobil poate fi si autocamion si autoturism.Din pacate nu stiu de la inceput ce anume, deaceea si am inclus si asta varianta.
Livrare autoturismului itradevar e o livrare neimpozabila, cu toate aspectele ulterioare.
Referitor la acciz.Da autoturizme sunt impozabile cu acciz, dar P.J.ori P.F. a platit acciz in momentul procurarii la import si de odata suma acizului a intrat in costul MF.Din cit stiu in Moldova nu exist producatori de automobile .Tot asa caz avem, cind cumparam pe teritoriul RM.MF deja a fost supus impozitarii cu acciz si il contine in pret si la livrarea MF nu trebue de calcuat, numai de aratat suma in factura ca notiune.
Totusi as dori o precizare: este obligatoriu de calculat prorata de fiecare data cind intreprinderea efectueaza o livrare scutita (autoturism, terenuri, locuinte), chiar daca procurarile din luna respectiva nu au nici o legatura cu livrarea scutita? Am in vedere cazurile cind livrarile scutite nu au un caracter permanent.
De exemplu, firma comercializeaza marfuri impozabile (rechizite de birou). In careva luna a vindut un autoturism. Apare intrebarea de ce trecerea in cont a TVA aferent rechizitelor de birou ar trebui sa fie micsorat din cauza ca intreprinderea a facut o livrare scutita in aceasta luna Dupa parerea mea in acest caz nu avem livrari mixte. Livrarea mixta este atunci cind intreprinderea procura anumite valori materiale pe care le utilizeaza pentru a efectua livrari atit impozabile, cit si scutite. De exemplu, procuram hirtie care ulterior o parte merge pentru a edita o revista (livrare scutita) si a produce caiete (livrare impozabila).
Trebuie sa spun ca am mai auzit de cazuri cind inspectorii calculeaza prorata de fiecare data cind are loc o livrare scutita, ceea ce mi se pare nu chiar corect.
Poate eu ceva nu inteleg pina la urma
Cine vrea sa se mai deie cu parerea
webmaster вне форума   Ответить с цитированием
Старый 19.04.2011, 09:51   #30
Svetutza
Эксперт

Поблагодарили 143 раз(а) в 131 сообщениях

Stimate Webmaster,
daca iti amintesti am atins si in aceasta tema subiectul respectiv

daca nici dna L..co nu a putu spune care este logica calcularii proratei atunci ce fel de logica putem cauta NOI in acest articol

ei considera ca chiar si daca s-a vindut o s ingura data un auto, atunci prorata trebuie determinata, dat fiind faptul ca procurarile efectuate se pot referi si la aceasta livrare scutita (de ex. conv.telefonice primite, etc.)

consider, ca daca cei de la fisc nu au putut elabora un mecanism mai eficient de administrare a TVA in acest sens, atunci poate ar fi cazul noi, contabilii, auditorii sa venim cu o propunere...
mi-ar fi interesant sa stiu care este practica altor tari in acest domeniu
Svetutza вне форума   Ответить с цитированием
Ответ

Опции темы Поиск в этой теме
Поиск в этой теме:

Расширенный поиск
Опции просмотра