Вернуться   Форум журнала "Contabilitate şi audit" > Бухалтерский учет и налогообложение > НДС и акцизы

Ответ
 
Опции темы Поиск в этой теме Опции просмотра
Старый 19.06.2009, 15:30   #1
conlit
Новичок
 
Регистрация: 19.06.2009
Сообщений: 2
Сказал(а) спасибо: 0
Поблагодарили 0 раз(а) в 0 сообщениях
По умолчанию Cand si in ce cazuri se indica in boxa 22 a Declaratiei pe TVA suma spre restituire

Rugam respectuos o explicatie la cazul descris mai jos:

Cand si in ce cazuri se indica in boxa 22 a Declaratiei pe TVA suma TVA spre restituire daca agentul econmic nu a depus cerere la IFS Teritorial spre restituire ?
Cum in acest caz se duce evidenta trecerii in cont TVA in boxa 21 ?

Versiunea noastra e, ca boxa 22 din Declaratie TVA se indeplineste atunci, cand e cazul si cand solicitam restituirea TVA.( ea si numeste -spre restituire).Daca nu solicitam restituire in luna respeciva pentru ce sa o indeplinim?.

Acum la concret:
Firma X a cerut restituire TVA la cota 0 pe perioadele 01.01.2008- 03.2009 in luna aprilie 2009, insa pentru faptul ca nu am indeplinit corect boxele 22 pentru 5( cinci) luni din aseste perioade am fost amendati cu 500 lei pentru fiecare declaratie" necorecta "si cu amenda de 30 % din sumele pe care nu leam indicat in boxa 22 spre restituire... , necatind la fatul ca in boxa 21 trecerea in cont a TVA era corect indicata pe toate perioadele respective . Tot odata afirmam ca Suma TVA trecere in cont era de multe ori mai mare decat cea ce era necesar indicat spre restituire in boxa 22 a lunii respective (care IFS socoate ca nu am indeplinito corect).
Adica in urma cererii de restituire si respectiv a controluili fiscal IFS sa calculat, ca Statul de exemplu in luna februarie 2008 era dator intreprinderii spre restutuire o suma de 25000 lei si faptul ca acesta suma nu a fost indicata in boxa 22 a declaratiei pe luna respectiva sa socotit da catre IFS Teritorial ca TVA "deminuata" si respectiv cu 30% din suma 25000 lei am fost amendati!!
Cum credeti ca e corect?
Miltumim anticipat

Последний раз редактировалось conlit; 19.06.2009 в 15:49 Причина: Добавление материала
conlit вне форума   Ответить с цитированием
Старый 22.06.2009, 12:37   #2
webmaster
администратор форума
 
Аватар для webmaster
 
Регистрация: 27.11.2008
Сообщений: 1,265
Сказал(а) спасибо: 58
Поблагодарили 255 раз(а) в 177 сообщениях
По умолчанию

În conformitate cu Modul de completare a Declaraţiei privind TVA aprobat prin Ordinul Inspectoratului Fiscal Principal de Stat Nr. 128 din 29 iunie 2006 în boxa 22 se indică suma TVA solicitată spre restituire care se determină în conformitate cu prevederile art.101 alin.(5) din Codul fiscal.

Aceasta ar însemna că boxa 22 se completează doar în luna cînd se înaintează cererea de restituire a TVA.
Totodată în revista "Contabiltiate şi audit" nr. 3 din 2009 s-a menţionat asupra faptului că amenda în mărime de 500 lei se aplică în cazul cînd în luna în care s-a cerut restituirea TVA nu s-a completat boxa 22 din Declaraţie, precum şi în cazul cînd suma TVA indicată în boxa 22 spre restituire nu coincide cu suma aprobată de către fisc spre restituire.

În ceea ce priveşte amenda în mărime de 30 %, acesta nu ar trebui să fie aplicată, deoarece în baza art. 261 din Codul fiscal ea se aplică doar în cazul diminuării impozitelor şi taxelor în darea de seamă fiscală. În cazul Dvs. nu este vorba despre diminuare.

Последний раз редактировалось webmaster; 27.11.2009 в 18:51
webmaster вне форума   Ответить с цитированием
Ответ

Опции темы Поиск в этой теме
Поиск в этой теме:

Расширенный поиск
Опции просмотра

Ваши права в разделе
Вы не можете создавать новые темы
Вы не можете отвечать в темах
Вы не можете прикреплять вложения
Вы не можете редактировать свои сообщения

BB коды Вкл.
Смайлы Вкл.
[IMG] код Вкл.
HTML код Выкл.
Быстрый переход


Часовой пояс GMT +3, время: 17:54.

Powered by vBulletin® Version 3.7.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd. Перевод: zCarot