Вернуться   Форум журнала "Contabilitate şi audit" > Бухалтерский учет и налогообложение > НСБУ и комментарии по их применению

Ответ

Опции темы Поиск в этой теме Опции просмотра
Старый 05.09.2011, 14:42  
faraTVA
Новичок

Поблагодарили 0 раз(а) в 0 сообщениях
По умолчанию Contabilitate pentru incepatori

Buna ziua.

Daca e greista subtema, va rog sa o schimbati.

Am nevoie de o persoana responsabila care poate sa inchida anul 2010 pentru SRL-ul pe care il am. Asa cum el nu a activat niciodata, si im face numai probleme, caut pe cienva care poate intimpul liber, sau prin lucrul actual sa inchida datoriile de rapoarte pentru anul 2010.
Pentru ceilalti ani, totul e curat.

Evident, caut pe cineva care nu va cere foarte multi bani. E criza

Pentru detalii - 069797538 - Grigore.

Последний раз редактировалось webmaster; 05.01.2012 в 12:19
faraTVA вне форума   Ответить с цитированием
Старый 05.01.2012, 19:39   #21
Taniuska2011
Новичок

Поблагодарили 4 раз(а) в 4 сообщениях

Райэл
Accountant
Mantea Andrei

Am sa mai apelez la ajutorul vostru
Taniuska2011 вне форума   Ответить с цитированием
Старый 05.01.2012, 19:44   #22
Accountant
Moderator

Поблагодарили 422 раз(а) в 388 сообщениях

Цитата:
Сообщение от Райэл Посмотреть сообщение
Vorbind de faptul ca e posibila alta abordare, pe ce va bazati in afara de opinii?!
Legea Nr. 845 din 03.01.1992 cu privire la antreprenoriat şi întreprinderi art. 14 (2):
"Patrimoniul întreprinderii individuale este inseparabil de bunurile personale ale antreprenorului."

Цитата:
Cum s-ar spune in rusa "Зачем изобретать велосипед"?!
Operatiile economice sunt de o diversitate imensa si deoarece la etapa recunoasterii elementele se plaseaza pe conturi in functie de specificul operatiei concrete deseori e nevoie "изобретать велосипед". Insa deseori minuiti de conservatism contabilii prefera sa utilizeze conturi si formule contabile cunoscute.
Accountant вне форума   Ответить с цитированием
Старый 05.01.2012, 19:55   #23
Accountant
Moderator

Цитата:
In plan contabil unica deosebire e ca in majoritatea cazurilor II pot aplica metoda simplificata de evidenta contabila
Metoda simplificata (in partida dubla), precum si cea in partida simpla se aplica de intreprinderi nu in functie de forma juridica, ci de criteriile stabilite de lege. Daca vrei sa facem ramasag - pregateste cutia cu inghetata...
Цитата:
Elena, poate v-am suparat anterior cu tonalitatea mea prea inflacarata, imi cer scuze.
Nici o suparare - facem schimb de opinii.
Старый 05.01.2012, 20:58   #24
Райэл
Профи

Поблагодарили 80 раз(а) в 50 сообщениях

Цитата:
Metoda simplificata (in partida dubla), precum si cea in partida simpla se aplica de intreprinderi nu in functie de forma juridica, ci de criteriile stabilite de lege. Daca vrei sa facem ramasag - pregateste cutia cu inghetata...
Eu am spus: in majoritatea cazurilor, cunosc criteriile impuse de p.15 al Legii Contabilitatii.
Цитата:
Legea Nr. 845 din 03.01.1992 cu privire la antreprenoriat şi întreprinderi art. 14 (2):
"Patrimoniul întreprinderii individuale este inseparabil de bunurile personale ale antreprenorului."
Recunosc si am si vorbit despre asta, insa acest element nu e de ajuns pentru a contopi raporturile economice a II cu cele a persoanei fizice care a fondat II.
Цитата:
Operatiile economice sunt de o diversitate imensa si deoarece la etapa recunoasterii elementele se plaseaza pe conturi in functie de specificul operatiei concrete deseori e nevoie "изобретать велосипед". Insa deseori minuiti de conservatism contabilii prefera sa utilizeze conturi si formule contabile cunoscute.
In situatia cind legislatia ne impune o anumita abordare, cred ca este incorecta "fantezia contabila", mai mult ca atit ca acesata "fantezie" poate avea consecinte disctructive.
Райэл вне форума   Ответить с цитированием
Старый 05.01.2012, 21:13   #25
Accountant
Moderator

Цитата:
Eu am spus: in majoritatea cazurilor, cunosc criteriile impuse de p.15 al Legii Contabilitatii.
Ai spus:
Цитата:
In plan contabil unica deosebire e ca in majoritatea cazurilor II pot aplica metoda simplificata de evidenta contabila
Цитата:
In situatia cind legislatia ne impune o anumita abordare, cred ca este incorecta "fantezia contabila"
Ce abordare si cum anume impune legislatia referitor la cazul nostru?
Цитата:
acesata "fantezie" poate avea consecinte disctructive.
Старый 05.01.2012, 21:24   #26
Райэл
Профи

Цитата:
Ce abordare si cum anume impune legislatia referitor la cazul nostru?
Ij cazul nostru exista o multime de abordari stipulate chiar de CF, acolo impozitarea persoanei fizice e cu totul diferita de impozitarea II.
Insa eu ma refeream la situatia la general. Exista mecanisme care lucreaza si cred ca nu e cazul sa inventam, sau cum va place Dvs. sa privim din alta perspectiva esenta economica a operatiunilor economice. In lipsa reglamentarilor si lamuririlor legale a activitatii de intrapreinzator individual si mai mult ca atit in lipsa metodologiei contabile aprobate de legislativ, orice deviere de la regula poate fi privita dubios si respectiv tratata contradictoriu.
Старый 05.01.2012, 21:46   #27
Mantea Andrei
Эксперт

Поблагодарили 116 раз(а) в 60 сообщениях

Цитата:
Ij cazul nostru exista o multime de abordari stipulate chiar de CF, acolo impozitarea persoanei fizice e cu totul diferita de impozitarea II.
Insa eu ma refeream la situatia la general. Exista mecanisme care lucreaza si cred ca nu e cazul sa inventam, sau cum va place Dvs. sa privim din alta perspectiva esenta economica a operatiunilor economice. In lipsa reglamentarilor si lamuririlor legale a activitatii de intrapreinzator individual si mai mult ca atit in lipsa metodologiei contabile aprobate de legislativ, orice deviere de la regula poate fi privita dubios si respectiv tratata contradictoriu.
Райэл, sorry dar nu sint de acord ,

1. faci abstractie de un lucru de 2 ori in2 mesaje am scris ca e vorba de cheltuieli aferente activitatii e antreprinzator (reise din intrebarea celui ce a pus-o ) si nu de personale

2.ce are codul fiscal cu modul de contabilizare financiara?

3.orice deviere de la metodologie, care de fapt nu a fost elaborata pentru II, dar au lasat impreuna cu restul risca cu cu ce in situatia data? cu nerespectarea metodologiei contabile, respectiv in cazul unui control referitor la respectarea metodologiei (am vazut unul in viata mea prin 2003) posibil va fi penalitate , sa fie asta cea mai mare greseala metodologica identificata

4. absolut de acord cu ce se refera la metode simplificate, dupa parerea mea e mai simplu sa duci in evidenta normala si e mai clar pentru toata lumea, decit faci in metodele date, care apoi majoritatea clipesc si nu inteleg de ce si pentru ce. Personal pentru mine is niste metode care nu ma incinta de fel si mii interesant cite lume le foloseste si e incintata de ele
Mantea Andrei вне форума   Ответить с цитированием
Старый 05.01.2012, 21:54   #28
Райэл
Профи

Mantea Andrei
1. Pai de ce fel de abstractie e vorba. Cind vorbim de cheltuielile intreprinzatorului individual si de cheltuielile persoanei fizice care la fondat. Eu vorbesc de faptul ca aceste doua notiuni trebuiesc delimitate. Iar in conditiile cind financiar-contabil se contopesc patrimoniile atunci cum sa le delimitam corect?!
2. Codul fiscal ca atare nu ar trebui sa aiba nimic. Insa in conditiile de astazi, orice abordare metodologica are consecinte fiscale. Deci incorectitudinea evidentei contabile poate fi interpretata ca incalcare a legislatiei fiscale, depinde de ce atisoara sa tragi.
3. Eu nu m-am referit la nerespectarea metodologiei, eu am avut invedere lipsa ei pentru asa subiect antreprenorial ca intreprinzatorul individual.
4. Eu nu sunt incintat de metodele existante, insa ma conformez la ele atita timp cit nu dispunem de altele. Si respectiv tuturor le sfatui sa se foloseasca de ele, ca altele nu avem si suntem nevoiti sa respectam ceea ce avem.
Старый 05.01.2012, 23:05   #29
Mantea Andrei
Эксперт

Поблагодарили 116 раз(а) в 60 сообщениях

Цитата:
Mantea Andrei
1. Pai de ce fel de abstractie e vorba. Cind vorbim de cheltuielile intreprinzatorului individual si de cheltuielile persoanei fizice care la fondat. Eu vorbesc de faptul ca aceste doua notiuni trebuiesc delimitate. Iar in conditiile cind financiar-contabil se contopesc patrimoniile atunci cum sa le delimitam corect?!
2. Codul fiscal ca atare nu ar trebui sa aiba nimic. Insa in conditiile de astazi, orice abordare metodologica are consecinte fiscale. Deci incorectitudinea evidentei contabile poate fi interpretata ca incalcare a legislatiei fiscale, depinde de ce atisoara sa tragi.
3. Eu nu m-am referit la nerespectarea metodologiei, eu am avut invedere lipsa ei pentru asa subiect antreprenorial ca intreprinzatorul individual.
4. Eu nu sunt incintat de metodele existante, insa ma conformez la ele atita timp cit nu dispunem de altele. Si respectiv tuturor le sfatui sa se foloseasca de ele, ca altele nu avem si suntem nevoiti sa respectam ceea ce avem.
1. cheltuielile persoanei fizice care la fondat legate de fondarea intreprinderii "Cind am deschis Intreprinderea asta individuala am achitata la banca comision pentru deschiderea contului 100 lei si 150 lei pentru specimentele de semnaturi."
Hai sa o luam altfel, ce includeti dvs in compartimentul capital ?

2. hai la concret, nu arat acessti 250 lei prin ct 532 si api dt 532 ct 241, dar prin un con din clasa a 3 in loc de 532, de ce atisoara se paote de atra ca sa mi se aplice amenda si ce amenda?

3. eu tot spuneam ca nu-i, ca urmare ori mergi pe general (financiar anume) dar asa cum ea cu definirea notiunii de II se cam contrazice poti conform gindirii profesionale demonstrind ca in conditiile legislatiei nostra metoda aplicata va da o prezentare mai oportuna ca cea din metodologia generala. De ce nu, unde scrie ca nu se poate si ce mi se poata aplica cind incalc acest nu se poate? Argumente, eu de exemplu dau unul mai jos

Din practica, 10 ani de evidenta a contabilitatii dupa alt plan de conturi decit cel definit in metodologie, vre-o 8 controale de IFPS si nu numai, si nici o amenda, de fiecare contribuabil a aparat punct de vedere, chair daca se aplica alta metoda decit cea definita in metodologie.

4. De fapt eu am sustinut punct de vedere enuntat de dvs "II pot aplica metoda simplificata de evidenta contabila, insa pina la urma? dupa parerea mea, aceasta metoda nu e deloc relevanta" adica spuneam, da - si mie nu-mi place simplificata, eu tot asi opta pentru dubla
Mantea Andrei вне форума   Ответить с цитированием
Пользователь сказал cпасибо:
Accountant (06.01.2012)
Старый 05.01.2012, 23:18   #30
Taniuska2011
Новичок

Поблагодарили 4 раз(а) в 4 сообщениях

Inca ceva va rog. E interesanta discutia voastra
Banii care imi sunt transferati in banca le duc la DT 242 CT 221, iar cind eliberez factura indic DT221 CT 611? E corecta corelatia de conturi?
Si e posibil ca la sfirsit de luna sau de an sa se arate la 221 ca datorie, II eliberind factura care va fi achitata in anul acesta 2012? Va multumesc
Taniuska2011 вне форума   Ответить с цитированием
Ответ

Опции темы Поиск в этой теме
Поиск в этой теме:

Расширенный поиск
Опции просмотра