Вернуться   Форум журнала "Contabilitate şi audit" > Бухалтерский учет и налогообложение > НСБУ и комментарии по их применению

Ответ

Опции темы Поиск в этой теме Опции просмотра
Старый 05.09.2011, 14:42  
faraTVA
Новичок

Поблагодарили 0 раз(а) в 0 сообщениях
По умолчанию Contabilitate pentru incepatori

Buna ziua.

Daca e greista subtema, va rog sa o schimbati.

Am nevoie de o persoana responsabila care poate sa inchida anul 2010 pentru SRL-ul pe care il am. Asa cum el nu a activat niciodata, si im face numai probleme, caut pe cienva care poate intimpul liber, sau prin lucrul actual sa inchida datoriile de rapoarte pentru anul 2010.
Pentru ceilalti ani, totul e curat.

Evident, caut pe cineva care nu va cere foarte multi bani. E criza

Pentru detalii - 069797538 - Grigore.

Последний раз редактировалось webmaster; 05.01.2012 в 12:19
faraTVA вне форума   Ответить с цитированием
Старый 03.01.2012, 21:45   #11
Райэл
Профи

Поблагодарили 80 раз(а) в 50 сообщениях

Taniuska2011
Pai, haideti sa le discutam aici. Mai ales ca multi vor avea posibilitatea sa-si ofere parerea.
In scype discut doar cu domnisoare necasatorite.
Райэл вне форума   Ответить с цитированием
Старый 04.01.2012, 21:48   #12
Taniuska2011
Новичок

Поблагодарили 4 раз(а) в 4 сообщениях

Райэл si Accountant
Cind am deschis Intreprinderea asta individuala am achitata la banca comision pentru deschiderea contului 100 lei si 150 lei pentru specimentele de semnaturi. Ele se duc evidenta la DT 713 -CT 532?
Taniuska2011 вне форума   Ответить с цитированием
Старый 04.01.2012, 23:27   #13
Accountant
Moderator

Поблагодарили 422 раз(а) в 388 сообщениях

Цитата:
Сообщение от Taniuska2011 Посмотреть сообщение
Cind am deschis Intreprinderea asta individuala am achitata la banca comision pentru deschiderea contului 100 lei si 150 lei pentru specimentele de semnaturi. Ele se duc evidenta la DT 713 -CT 532?
Dt 713 - da, cheltuieli. Ct 532 arata, ca cheltuielile au fost achitate de catre lucratorul intreprinderii, pentru care apare o datorie a intreprinderii fata de lucrator, care trebuie rambursata. In cazul cand intreprinderea este individuala - fondatorul participa cu toate sursele proprii in activitate. Astfel pe Ct este logic sa apara un cont al clasei a 3-a (capital propriu), de ex. 312.

Цитата:
Райэл si Accountant
Taniuska2011, puteti sa nu nominalizati intrebarile, astfel va putea raspunde oricare participant ale forului.
Accountant вне форума   Ответить с цитированием
Пользователь сказал cпасибо:
Taniuska2011 (05.01.2012)
Старый 05.01.2012, 12:46   #14
Taniuska2011
Новичок

Поблагодарили 4 раз(а) в 4 сообщениях

Deci ceia ce am procurat din buzunar, as putea sa le trec printrun cont din clasa a 3a?
Am gasit Scopul platilor si Simbolul cint scrii delegatia de retragere a numeralului. iata-le http://lex.justice.md/index.php?acti...ng=1&id=341054
Taniuska2011 вне форума   Ответить с цитированием
Старый 05.01.2012, 12:59   #15
Mantea Andrei
Эксперт

Поблагодарили 116 раз(а) в 60 сообщениях

Цитата:
Deci ceia ce am procurat din buzunar, as putea sa le trec printrun cont din clasa a 3a?
Am gasit Scopul platilor si Simbolul cint scrii delegatia de retragere a numeralului. iata-le http://lex.justice.md/index.php?acti...ng=1&id=341054
Acountant vrea sa va spuna ca in caz de srl de exemplu, SRL si fondatorul sint persoane diferite, deoarece fondatorul poarte raspundere pentru srl doar in limita la cota parte care o detine, de aceea si s-ar utiliza cont 532 - care este cont de datorie, dar in cazul II fondatorul poarta raspunsdere cu tot patrimoniul, respectiv va sugereaza ca nu are sens in cazul dat de a arata datorie singur fata de el cu 532 si de accea va recomanda cond de capital, care reprezinta surse prorii. Pina la urma ambele compartimente sint din pasiv, adica arata de unde se finanteaza, respectiv din capital proriu sau datorii fata de cineva.
Dar aceasta tot e metodologie, si influenteaza ea asupra veridicitatii/oportunitatii etc a informatiei din raportul financiar, dar pentru cazul dvs nu cred ca aceasta e tare relevant, si daca va vine greu sa intelegi concept de tip dat cu capital propriu eu nu va nimic rau in faptuld e a arata prin 532, principalul e sa reflectati operatiunile, integral si sa le inchideti la timp, cu justificarile necesare.
Mantea Andrei вне форума   Ответить с цитированием
Пользователь сказал cпасибо:
Taniuska2011 (05.01.2012)
Старый 05.01.2012, 17:33   #16
Райэл
Профи

Accountant
Mantea Andrei

Ei bine si cind e vorba de diferentierea cheltuielilor personale fata de cheltuielile tot personale insa in interese antreperenoriale, iarasi iesiti la principiul insepararii patrimoniului.
Eu personal duc evidenta contabila la II completa in partida dubla si folosesc principiile si ordinea contabilitatii fix ca in cazul unui SRL. Iar argumente de genul ca tre de folosit 312 pentru a reflecta datoria etc, nu sunt altceva decit opinii.
Старый 05.01.2012, 17:53   #17
Accountant
Moderator

Поблагодарили 422 раз(а) в 388 сообщениях

Цитата:
Сообщение от Райэл Посмотреть сообщение
Iar argumente de genul ca tre de folosit 312 pentru a reflecta datoria etc, nu sunt altceva decit opinii.
Toate rationamentele profesionale sunt opinii. Inclusiv si aceasta:
Цитата:
Eu personal duc evidenta contabila la II completa in partida dubla si folosesc principiile si ordinea contabilitatii fix ca in cazul unui SRL.
Accountant вне форума   Ответить с цитированием
Старый 05.01.2012, 18:01   #18
Райэл
Профи

Accountant
Vorbind de faptul ca duc evidenta la fel ca la SRL, eu ma bazez pe SNC, regulamente si legi, care sunt destule pentru a reglamenta acest cadru.
Vorbind de faptul ca e posibila alta abordare, pe ce va bazati in afara de opinii?!
Cum s-ar spune in rusa "Зачем изобретать велосипед"?!
Старый 05.01.2012, 18:23   #19
Mantea Andrei
Эксперт

Поблагодарили 116 раз(а) в 60 сообщениях

Цитата:
Accountant
Mantea Andrei

Ei bine si cind e vorba de diferentierea cheltuielilor personale fata de cheltuielile tot personale insa in interese antreperenoriale, iarasi iesiti la principiul insepararii patrimoniului.
Eu personal duc evidenta contabila la II completa in partida dubla si folosesc principiile si ordinea contabilitatii fix ca in cazul unui SRL. Iar argumente de genul ca tre de folosit 312 pentru a reflecta datoria etc, nu sunt altceva decit opinii.
Райэл,
in tema data discutam de personale insa in interese antreprenoriale.
mie mi-a placut abordarea data de Accountant, deoarece cum am mai discutat si in alta tema e vorba de aceeasi persoana, adica eu persoana fizica imi arat datoria fata de mine tot aceasi persona fizica, si daca nu o voi intoare ma voi duce si ma voi da in judecata... , ceea ce e nonsens si de aceasta de exemplu fondatorul II nu poate fi si angajat etc.

Dar daca sincer mie tot mi-i mai aproape varianta cu 532, din simplu motiv ca asa m-am deprins, si cum am mai spus mai sus nu vad problema in aceasta, pur si simplu nu e relevant. Relevant am scris anterior ce este.

apropo nu uitati de faptul ca standardele chiar si daca nu prevad o metoda alternativa decit cele prevazute in acestea, totusi sint cazuri cind demonstrind ca modul de contabilizare in baza rationamentului profesional va da o reprezentare mai corecta a esentei operatiunilor, se poate de aplicat metoda proprie chiar contrazicind standartele. In baza specificul activitatii Dvs, doar cunoasteti foarte bine acest aspect .
Mantea Andrei вне форума   Ответить с цитированием
Старый 05.01.2012, 19:38   #20
Райэл
Профи

Mantea Andrei
Nu e vorba de judecata.
Eu gindesc astfel: Prin 532 imi arat datoria mea ca fondator fata de mine ca subiect antreprenorial, o fac asta pentru a delimita achitarile ce nu tin de partea antreprenoriala (produse alimentare, comunale etc) si achitarile ce tin de dezvoltarea afacerii. Sunt de acord, daca de privit la direct pare lipsit de logica, insa parerea mea ca e un pic altfel. Eu privesc asemenea evenimente economice prin prisma a doua persoane: intreprinzator individual ca subiect al activitatii de antreprenoriat si ca persoana fizica. Cu toate ca aceste doua notiuni sunt confundate, insa in multe acte legislative ele apar separat, spre exemplu partea ce tine de achitarea dividendelor fondatorului II art. 90.1 CF, sau chiar partea ce tine de impozitarea lor art. 15 CF si asemenea exemple sunt multe. Din legea privind intreprinderile si antreprenoriatul reese ca II are statut de persoana fizica si in raporturile de drept ea tot se prezinta ca persoana fizica, insa cu toate acestea exista delimitari chiar si la ceea ce vorbeste despre impozitare. In plan contabil unica deosebire e ca in majoritatea cazurilor II pot aplica metoda simplificata de evidenta contabila, insa pina la urma? dupa parerea mea, aceasta metoda nu e deloc relevanta.
Utilizarea conturilor din clasa a 3 ar fi o varianta in cazul sa zicem cind tot capitalul persoanei fizice ar fi fost refelctat in evidenta. Ca de altfel ce se primeste:
Dt 312
Ct 532 si pina la urma 312 ne avind sold ramine cu minos.
Eu la ce aduc. Cu toate ca patrimoniul II nu este indispensabil de patrimoniul fondatorului, evidenta lor tre sa fie aparte, respectiv si contabilitatea tre sa fie bazata pe operatiunile ce tin de sfera afacerilor sale si nu de tot ce se petrece cu el. Reesind din asta si reesind din faptul ca nu este pina la urma reglementat cadrul juridico-normativ al evidentei contabile pentru II eu si prefer sa ma bazez pe metodele acceptate pentru alte forme organizatorico-juridice cum ar fi SRL.
Elena, poate v-am suparat anterior cu tonalitatea mea prea inflacarata, imi cer scuze.
Ответ

Опции темы Поиск в этой теме
Поиск в этой теме:

Расширенный поиск
Опции просмотра