Вернуться   Форум журнала "Contabilitate şi audit" > Служебный раздел > Обучение

Ответ

Опции темы Поиск в этой теме Опции просмотра
Старый 18.10.2011, 23:50  
marianna
Новичок

Поблагодарили 0 раз(а) в 0 сообщениях
Lightbulb Intreprindere Individuala

Buna ziua
Am deschis o intreprindere individuala "producere si comercializare"; am inregistrato, m-am prezentat la toate instantele conform listei, apoi in citeva luni am cumparat si carnet de munca pentru persoanele angajate. Din momentul inregistrarii, pentru primul trimestru am prezentat darile de seama ca pentru un SRL, insa mi s-a spus ca un II nu trebuie sa o faca, va trebui sa prezint toate darile de seama anual, DS Unificata. Acum am citeva intrebari:
1.Ce fac cind achit salariu, eu doar lunar am salariu, ce fac cu retinerile din salariu si tot aferent, darea de seama lunara?tot las la momentul anual? (primele doua luni la momentul achitarii salariului am retinut si achitat toate contributiile etc)
2. Cum sa arat cheltuilile pentru salariu daca nu am venituri, eu achit din banii mei (investitie), inclusiv si toate cheltuielile pentru materie prima?
Noi lucram acum pentru producere
3. Pina la inceperea activitatii, am detinut si materie prima personala pentru care nu am cecuri; as putea cumva sa arat valoarea lor in costul produsului final? si defapt cum ar trebui eu sa fac procurarile: cecul este destul sau sa cer facturi?
4. Este necesar sa-mi deschid un cont in banca pentru a face toate transferurile (la moment pentru salarii) sau pot achita toate retinerile la banca de economii (asa cum am facut 2 luni)?
Sunt incepator, nu sunt contabil...am studii superioare economice-financiare, inclusiv si cursuri de contabilitate...dar am multe intrebari deoarece activitatea unei II este mai specifica desi mai simpla de deschis.
Va multumesc anticipat

Последний раз редактировалось marianna; 18.10.2011 в 23:55
marianna вне форума   Ответить с цитированием
Старый 18.09.2017, 12:48   #101
savoronga
Эксперт

Поблагодарили 129 раз(а) в 64 сообщениях

fondatorilor de individuala inscriere in carnet de munca le face pretura in baza certificatului de la CNAS
savoronga вне форума   Ответить с цитированием
Ответ

Опции темы Поиск в этой теме
Поиск в этой теме:

Расширенный поиск
Опции просмотра