Вернуться   Форум журнала "Contabilitate şi audit" > Бухалтерский учет и налогообложение > НСБУ и комментарии по их применению

Ответ

Опции темы Поиск в этой теме Опции просмотра
Старый 09.11.2009, 17:02   #1
Svetutza
Эксперт

Поблагодарили 144 раз(а) в 132 сообщениях
По умолчанию Diferente de suma

As vrea sa stiu parerea contabililor practicieni ref.la diferentele sumare. Din practica mea: diferentele sumare le calculez dupa achitarea integrala a datoriei clientului (conditie specificata in contract) prin emiterea unei facturi fiscale cu plus sau minus, in dependenta de variatia cursului. Pana in 2008 contabilizam diferentele astfel:
DT221
CT611, 5342 cu plus daca diferenta este pozitiva si cu minus daca-i negativa, cu conditia ca se refera la anul de gestiune
Daca se refera la anii precedenti atunci:
DT 221
CT 612, 5342 pt diferente pozitive
si
DT 714, 5342
CT 221 pt diferente negative
Din 2009 am inceput sa contabilizez toate diferentele in 612 si 714 pentru ca nu-mi placea cum arata forma 2, dar cred ca am facut o greseala, mi se pare prima metoda cea mai potrivita, doar ca 1C trebuie ajustat astfel, incat sa fie clar din ce se formeaza 611.
Unii autori considera ca diferentele sumare trebuie contabilizate ca si diferentele de curs valutar adica prin 622 si 722, parere pe care eu nu o impartasesc, si nu m-au convins ca e o metoda corecta, pentru ca:
1. diferentele sumare sunt direct legate de activitatea operationala a intreprinderii
2. dif.sumare corecteaza venitul din vanzari deja calculat
3. TVA din diferenta corecteaza TVA calculat in momentul livrarii
Astept parereile Dvs.

Последний раз редактировалось webmaster; 22.11.2017 в 17:34
Svetutza вне форума   Ответить с цитированием
Старый 10.11.2009, 20:41   #2
webmaster
администратор форума

Поблагодарили 251 раз(а) в 175 сообщениях

Actele normative in vigoare nu stabilesc modul de reflectare a diferentelor de suma, ceea ce inseamna ca intreprinderea trebuie sa-l elaboreze de sine statator si sa-l indice in politica de contabilitate.

Alexandru Nederita in articolul publicat in revista "Contabilitate si audit". nr. 5, 2009 propune reflectarea diferentelor de suma in conturile 722 si 622.

Modul propus de Dvs. nu contravine legislatiei, cu atit mai mult ca rezultatul financiar va fi acelasi ca si in cazul aplicarii conturilor 722 si 622. Totusi, modul diferit de reflectare a diferentelor de suma in dependenta de anul in care a avut loc livrarea mi se pare mai complicat, pe cind in varianta propusa de dl. Nederita se asigura o evidenta separata a acestora, informatie care poate fi importanta pentru utilizatorii rapoartelor financiare in luarea deciziilor economice.

Daca totusi insistati asupra metodei propuse de Dvs., este important ca aceasta metoda sa fie stabilita in politica de contabilitate a intreprinderii.
webmaster вне форума   Ответить с цитированием
Старый 11.11.2009, 10:26   #3
Svetutza
Эксперт

Smile

Ref.la politica de contabilitate sunt de acord
Старый 27.11.2009, 16:56   #4
Svetutza
Эксперт

Smile

hm, dar cum ramane cu marfurile care au ramas in stoc?
de ex., noi daca primeam factura fiscala de la furnizor, o parte din diferenta o treceam la cheltuieli (daca era negativa) iar o parte la valoarea marfurilor aflate in stoc.
In varianta dlui Nederita, cu aplicarea conturilor 622 si 722, se face acelasi lucru sau nu?
si daca nu - atunci fiscul cum se va uita la acest lucru, ca marfurile n-au fost vandute dar diferenta a fost trecuta la cheltuieli?
Старый 27.11.2009, 18:27   #5
webmaster
администратор форума

Diferenţele de sumă nu afectează nici într-un fel costul mărfurilor procurate.
Cheltuielile privind diferenţele nefavorabile de sumă se se permit spre deducere, deoarece conform art. 44 alin. (7) din Codul fiscal, în scopuri fiscale pot fi aplicate metodele contabilităţii financiare care nu contravin prevederilor Codului fiscal.

Mai mult ca atît, există o scrisoare emisă de fisc în acest sens, textul căreia este anexat la acest mesaj.
Вложения
Тип файла: doc Diferenta de suma.doc (177.5 Кб, 329 просмотров)
Старый 27.11.2009, 23:01   #6
Svetutza
Эксперт

multumesc
Старый 02.06.2010, 15:26   #7
contmd
Профи

Поблагодарили 26 раз(а) в 25 сообщениях

Parere personala:
Evidenta se duce in valuta nationala.
Ca sa nu apara conradictii cu CF,
in asa cazuri concrete, ca suma nefavorabila sa fie permisa spre deducere:
pretul de vinzare nu trebuie sa fie mai mic ca sinecostul...
Daca dorim sa ducem o evidenta adaugatoare si in alta valuta, statul nu va interzice, dar nu vi se permite ca sumele nefavorabile sa diminuieze suma impozitelor si taxelor, care revin statului.
In asa caz, ducind o evidenta adaugatoare , in cazul sumelor nefavorabile sinteti datori sa duceti inca o evidenta, care ar demonstra ca sumele date nu diminuiaza suma preconizata ca impozit, taxa...
"Redde Caesari quae sunt Caesaris et quae Dei Deo — Dă Cezarului ce-i al Cezarului şi lui Dumnezeu ce-i al lui Dumnezeu..."
Ce ramine e al vostru
contmd вне форума   Ответить с цитированием
Старый 03.06.2010, 13:47   #8
Svetutza
Эксперт

tare as vrea sa comentez, dar nu o fac pentru ca s-ar putea sa fie in detrimentul meu...
Старый 21.06.2010, 12:34   #9
Svetutza
Эксперт

In baza contractului de preluare a datoriei Noul debitor achita datoria Debitorului fata de creditor in MDL la cursul din ziua achitarii.
Contractul este incheiat in dolari SUA.
Evident ca apare diferenta de suma care urmeaza a fi corectata.
In momentul transmiterii datoriei creanta Debitorului se inchide si apare creanta noului debitor fata de creditor. Astfel, creditorul emite FF Debitorului pentru diferenta de suma.

Intrebarea este daca Creditorul trebuie sa emita Noului debitor dupa achitarea datoriei o factura fiscala sau factura pentru diferenta de suma formata?

Parerea mea ca Creditorul va emite Factura, deoarece transmiterea datroriei nu se considera livrare de marfuri/servicii iar factura fiscala pe diferenta de suma a fost deja eliberata Debitorului vechi.

Ce parere aveti?
Старый 21.06.2010, 13:40   #10
webmaster
администратор форума

Цитата:
Сообщение от svetuta Посмотреть сообщение
Parerea mea ca Creditorul va emite Factura, deoarece transmiterea datroriei nu se considera livrare de marfuri/servicii iar factura fiscala pe diferenta de suma a fost deja eliberata Debitorului vechi.
De aceeasi parere este si dl. Stavinschi, care a scris in CA, nr. 6, 2008 ca transmiterea datoriei nu reprezinta de o fapt livrare de marfuri si servicii si deci, nu se impoziteaza cu TVA. Ce-i drept in revista nu a sint examinate diferentele de suma care pot sa apara in acest caz, dar dupa parerea mea nu poate sa apara TVA in acest caz, deoarece este vorba doar de niste operatiuni de decontare. Doar daca sa presupunem ca ati luat un credit in valuta straina si la rambursarea lui apar careva diferente TVA de la ele nu se calculeaza. Totodata cred ca se vor gasi si persoane care vor fi de parere ca, deoarece diferentele de suma provin din tranzactii cu marfuri, servicii ele pot fi supuse TVA.

Последний раз редактировалось webmaster; 21.06.2010 в 13:48
Ответ

Опции темы Поиск в этой теме
Поиск в этой теме:

Расширенный поиск
Опции просмотра