Вернуться   Форум журнала "Contabilitate şi audit" > Бухалтерский учет и налогообложение > Взносы социального и медицинского страхование

Ответ
 
Опции темы Поиск в этой теме Опции просмотра
Старый 24.02.2012, 14:16  
CDV
Новичок
 
Аватар для CDV
 
Регистрация: 17.02.2012
Сообщений: 76
Сказал(а) спасибо: 45
Поблагодарили 6 раз(а) в 3 сообщениях
По умолчанию Contributii la detinatorii de patente

Buna ziua,
poate sa ma ajute cineva sa ma desccurc....daca detinatorul de patenta care este si angajat la un loc de munca de baza, presteaza servicii pentru o companie...compania la randul sau ar trebui sa retina contributiile de asigurari medicale si sociale?
CDV вне форума   Ответить с цитированием
Старый 06.04.2012, 13:37   #11
Taniuska2011
Новичок
 
Регистрация: 30.09.2011
Сообщений: 71
Сказал(а) спасибо: 27
Поблагодарили 4 раз(а) в 4 сообщениях
По умолчанию

firma la care iau fost prestate servicii in baza patentei a avut control fiscal si a fost totul in ordine, plus nici eu care detineam patenta nu am achitat nimic in plus. Plus la asta am sunat chiar la Inspectoratul fiscal de stat in legatura cu asigurare sociala si medicala, si miau zis clar ca aduc certificat ca lucrez si am salariu si nu trebue sa achit nimic in afara de costul patentei lunar. De la medicina teritoriala aceiasi poveste mi sa spus. Si e fix aceiasi problema ca si intreprinderea individuala. Esti angajat cu salariu? Nu achiti suma fixa de contributii sociale si medicale

Последний раз редактировалось Taniuska2011; 06.04.2012 в 13:59
Taniuska2011 вне форума   Ответить с цитированием
Пользователь сказал cпасибо:
CDV (06.04.2012)
Старый 06.04.2012, 14:04   #12
dzirioja
Новичок
 
Регистрация: 01.10.2010
Адрес: Chisinau
Сообщений: 50
Сказал(а) спасибо: 21
Поблагодарили 3 раз(а) в 3 сообщениях
Отправить сообщение для dzirioja с помощью Skype™
По умолчанию

eu tot asa,
lucrez la o intreprindere , dar am si patenta in baza careia prestez servicii,
in cazul cind achit taxa p -u patenta si o dau la fisc sa o prelungeasca le dau o scrisoare de confirmare de la intreprinderea la care lucrez ca p-u mine se achita CAS si PAM. Am sunat si la fondul social si la fisc si au zis ca asa se poate.
dzirioja вне форума   Ответить с цитированием
Пользователь сказал cпасибо:
CDV (06.04.2012)
Старый 06.04.2012, 20:36   #13
Accountant
Moderator
 
Регистрация: 12.01.2009
Сообщений: 1,987
Сказал(а) спасибо: 30
Поблагодарили 429 раз(а) в 395 сообщениях
По умолчанию

Operati, va rog, cu argumente convingatoare si nu cu "Am sunat si la fondul social si la fisc si au zis ca asa se poate" sau "firma la care iau fost prestate servicii in baza patentei a avut control fiscal si a fost totul in ordine".
Cititi p. 27 din anexa 3 a legii 1593 din 26.12.2002. Daca detinatorul de patenta are polita achitata in suma fixa - nu se va retine prima, daca nu are - se va retine.
Accountant вне форума   Ответить с цитированием
Пользователь сказал cпасибо:
webmaster (09.04.2012)
Старый 09.04.2012, 14:21   #14
dzirioja
Новичок
 
Регистрация: 01.10.2010
Адрес: Chisinau
Сообщений: 50
Сказал(а) спасибо: 21
Поблагодарили 3 раз(а) в 3 сообщениях
Отправить сообщение для dzirioja с помощью Skype™
По умолчанию

Lege nr. 1593-XV din 26.12.2002
Art.16. - Categoriile de plătitori prevăzute la pct.2-9 din anexa nr.3 şi persoanele fizice cu domiciliu în Republica Moldova care nu sînt incluse în anexele nr.1, 2 şi 3 achită primele de asigurare obligatorie de asistenţă medicală în mod individual.
Parca aici e scris, titularii de patenta le achita individual , intreprinderea care ii achita nu are ce sa retina.
dzirioja вне форума   Ответить с цитированием
Старый 09.04.2012, 14:30   #15
webmaster
администратор форума
 
Аватар для webmaster
 
Регистрация: 27.11.2008
Сообщений: 1,265
Сказал(а) спасибо: 58
Поблагодарили 255 раз(а) в 177 сообщениях
По умолчанию

Цитата:
Сообщение от dzirioja Посмотреть сообщение
Lege nr. 1593-XV din 26.12.2002
Art.16. - Categoriile de plătitori prevăzute la pct.2-9 din anexa nr.3 şi persoanele fizice cu domiciliu în Republica Moldova care nu sînt incluse în anexele nr.1, 2 şi 3 achită primele de asigurare obligatorie de asistenţă medicală în mod individual.
Parca aici e scris, titularii de patenta le achita individual , intreprinderea care ii achita nu are ce sa retina.
Iata ce are in vedere Accountant si are perfecta dreptate:

"Tipurile drepturilor şi veniturilor la care nu se calculează primele de asigurare obligatorie de asistenţă medicală
...
27. Sumele plătite pentru drepturile de autor şi cele obţinute în baza unei convenţii civile, cu excepţia veniturilor obţinute conform contractelor pentru executarea de lucrări sau prestarea de servicii. La veniturile obţinute conform contractelor pentru executarea de lucrări sau prestarea de servicii nu se atribuie veniturile obţinute de plătitorii de prime de asigurare obligatorie de asistenţă medicală specificaţi în anexa nr. 2, în baza contractelor corespunzătoare, şi care confirmă faptul achitării primelor de asigurare obligatorie de asistenţă medicală în sumă fixă pentru anul respectiv de gestiune."
webmaster вне форума   Ответить с цитированием
2 пользователя(ей) сказали cпасибо:
CDV (09.04.2012), dzirioja (09.04.2012)
Старый 09.04.2012, 16:28   #16
dzirioja
Новичок
 
Регистрация: 01.10.2010
Адрес: Chisinau
Сообщений: 50
Сказал(а) спасибо: 21
Поблагодарили 3 раз(а) в 3 сообщениях
Отправить сообщение для dzirioja с помощью Skype™
По умолчанию

Reese faptul ca acei care se ocupa cu comertul cu amanuntul permise in baza patentei nu li se vor retine prime de asigurare medicala?
Aici e scris numai despre servicii...
dzirioja вне форума   Ответить с цитированием
Старый 09.04.2012, 19:23   #17
webmaster
администратор форума
 
Аватар для webmaster
 
Регистрация: 27.11.2008
Сообщений: 1,265
Сказал(а) спасибо: 58
Поблагодарили 255 раз(а) в 177 сообщениях
По умолчанию

Цитата:
Сообщение от dzirioja Посмотреть сообщение
Reese faptul ca acei care se ocupa cu comertul cu amanuntul permise in baza patentei nu li se vor retine prime de asigurare medicala?
Aici e scris numai despre servicii...
Nu li se vor retine prime in caz daca vor presta careva servicii intreprinderilor cu conditia ca vor confirma ca au achitat suma fixa, dar este vorba de servicii care pot fi practicate in baza patentei. Daca patenta este pentru comercializarea marfurilor platile pentru servicii nu pot fi calificate ca fiind efectuate in folosul detinatorului de patenta si se vor impozita in intregime ca si salariu.
webmaster вне форума   Ответить с цитированием
Старый 13.04.2012, 11:28   #18
savoronga
Эксперт
 
Аватар для savoronga
 
Регистрация: 16.02.2011
Сообщений: 936
Сказал(а) спасибо: 6
Поблагодарили 129 раз(а) в 64 сообщениях
По умолчанию

ce este o toneta? citi metri patrati trebuie sa aiba o toneta ca sa poti activa in baza patentei?
savoronga вне форума   Ответить с цитированием
Старый 23.05.2012, 11:00   #19
savoronga
Эксперт
 
Аватар для savoronga
 
Регистрация: 16.02.2011
Сообщений: 936
Сказал(а) спасибо: 6
Поблагодарили 129 раз(а) в 64 сообщениях
По умолчанию

daca SRL procura de la un detinator de patente usi din lemn ce document se va oforma? act de achizitie a marfurilor cu retinerea a 7%?
savoronga вне форума   Ответить с цитированием
Старый 23.05.2012, 13:34   #20
lag
Продвинутый
 
Регистрация: 28.03.2012
Сообщений: 123
Сказал(а) спасибо: 0
Поблагодарили 14 раз(а) в 14 сообщениях
По умолчанию

Цитата:
Сообщение от savoronga Посмотреть сообщение
daca SRL procura de la un detinator de patente usi din lemn ce document se va oforma? act de achizitie a marfurilor cu retinerea a 7%?
7% nu trebuie de retinut-art.90 CF.
lag вне форума   Ответить с цитированием
Ответ

Опции темы Поиск в этой теме
Поиск в этой теме:

Расширенный поиск
Опции просмотра

Ваши права в разделе
Вы не можете создавать новые темы
Вы не можете отвечать в темах
Вы не можете прикреплять вложения
Вы не можете редактировать свои сообщения

BB коды Вкл.
Смайлы Вкл.
[IMG] код Вкл.
HTML код Выкл.
Быстрый переход


Часовой пояс GMT +3, время: 05:12.

Powered by vBulletin® Version 3.7.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd. Перевод: zCarot