Вернуться   Форум журнала "Contabilitate şi audit" > Кадровый учет и управление персоналом > Управление персоналом

Ответ
 
Опции темы Поиск в этой теме Опции просмотра
Старый 17.02.2011, 15:26  
lolitmoon
Новичок
 
Регистрация: 17.02.2011
Сообщений: 9
Сказал(а) спасибо: 0
Поблагодарили 0 раз(а) в 0 сообщениях
Post налоги из заработной платы

Здравствуйте, помогите please с инфо о стоимости персонала в фирме с иностранным капиталом - мне необходимо по статейно. Заранее благодарна.

Последний раз редактировалось webmaster; 17.02.2011 в 16:06
lolitmoon вне форума   Ответить с цитированием
Старый 16.09.2011, 15:49   #11
Райэл
Профи
 
Регистрация: 23.01.2011
Сообщений: 372
Сказал(а) спасибо: 6
Поблагодарили 80 раз(а) в 50 сообщениях
По умолчанию

Da, cu conditia ca dobinditi permis de lucru.
Райэл вне форума   Ответить с цитированием
Старый 16.09.2011, 19:14   #12
adriana
Эксперт
 
Аватар для adriana
 
Регистрация: 25.05.2010
Сообщений: 509
Сказал(а) спасибо: 20
Поблагодарили 54 раз(а) в 43 сообщениях
По умолчанию

Цитата:
Сообщение от LillyVir Посмотреть сообщение
am inteles ca persoanele nerezidente,care lucreaza in ICS cu capital strain platesc aceleasi impozite si contributii din salarii ca si cele rezidente, doar ca nu beneficiaza de scutirea personala de 8100/an.Corect?
Ce intelegeti dv prin persoana nerezidenta? pentru ca sunt cetateni straini care sunt considerati rezidenti daca indeplinesc anumite cerinte.. si pot beneficia de scutire
__________________
Nu ai glorie atunci cind nu gresesti, ci atunci cind cazi si reusesti sa te ridici.
adriana вне форума   Ответить с цитированием
Старый 20.09.2011, 14:32   #13
webmaster
администратор форума
 
Аватар для webmaster
 
Регистрация: 27.11.2008
Сообщений: 1,265
Сказал(а) спасибо: 58
Поблагодарили 255 раз(а) в 177 сообщениях
По умолчанию

Цитата:
Сообщение от LillyVir Посмотреть сообщение
am inteles ca persoanele nerezidente,care lucreaza in ICS cu capital strain platesc aceleasi impozite si contributii din salarii ca si cele rezidente, doar ca nu beneficiaza de scutirea personala de 8100/an.Corect?

Цитата:
Сообщение от adriana Посмотреть сообщение
Ce intelegeti dv prin persoana nerezidenta? pentru ca sunt cetateni straini care sunt considerati rezidenti daca indeplinesc anumite cerinte.. si pot beneficia de scutire
Sint de acord cu adriana. Daca cetateanul strain s-a aflat pe teritoriul Republicii Moldova mai mult de 183 de zile pe parcursul anului calendaristic, el se atribuie la categoria persoanelor rezidente si beneficiaza de scutire personala (art. 5, pct. 5 din Codul fiscal).
webmaster вне форума   Ответить с цитированием
Старый 21.09.2011, 09:23   #14
Midea
Новичок
 
Регистрация: 08.09.2011
Сообщений: 17
Сказал(а) спасибо: 0
Поблагодарили 0 раз(а) в 0 сообщениях
По умолчанию

Va rog mult, am nevoie de ajutor in urmatoarea situatie:
Persoana fizica - rezident obtine venituri legale in SUA, apare obligatiunea de a prezenta declaratia pe venit pentru aceste venituri? ce parere aveti?
P.S. cu SUA tara noastra nu are semnat conventie sau tratat privind dubla impoizitare.
Multumesc mult.
Midea вне форума   Ответить с цитированием
Старый 21.09.2011, 09:44   #15
Georgeta
Продвинутый
 
Аватар для Georgeta
 
Регистрация: 17.08.2011
Сообщений: 153
Сказал(а) спасибо: 8
Поблагодарили 33 раз(а) в 20 сообщениях
По умолчанию

salutare la toti, astazi semnez actul de control si voi fi un pic mai libera. Deci ma voi stradui sa apar mai des pe forum.
Conform Codulu Fiscal Articolul 13. Subiectii impunerii

(1) Subiecti ai impunerii sînt:

a) persoanele juridice si fizice rezidente ale Republicii Moldova, cu exceptia societatilor specificate la art.5 pct.9), care desfasoara activitate de întreprinzator, precum si persoanele care practica activitate profesionala, care, pe parcursul perioadei fiscale, obtin venit din orice surse aflate în Republica Moldova, precum si din orice surse aflate în afara Republicii Moldova;

Articolul 83. Prezentarea declaratiei cu privire la impozitul pe venit si a documentului cu privire la venitul societatii

(1) Dreptul de a prezenta declaratia cu privire la impozitul pe venit îl au toti contribuabilii.

(2) Sînt obligati sa prezinte declaratia cu privire la impozitul pe venit:

a) persoanele fizice rezidente (cetatenii Republicii Moldova, cetatenii straini, apatrizii, inclusiv membrii societatilor si actionarii fondurilor de investitii) care au obligatii privind achitarea impozitului;
b) persoanele fizice rezidente (cetatenii Republicii Moldova, cetatenii straini si apatrizii, inclusiv membrii societatilor si actionarii fondurilor de investitii) care nu au obligatii privind achitarea impozitului, dar:

- obtin venit impozabil din surse altele decît salariul, care depaseste suma scutirii personale de 8100 lei pe an, acordate conform art.33 alin.(1);

- obtin venit impozabil sub forma de salariu, care depaseste suma de 25200 lei pe an, cu exceptia persoanelor fizice care obtin venit sub forma de salariu la un singur loc de munca;

- obtin venituri impozabile atît sub forma de salariu, cît si din orice alte surse, a caror suma totala depaseste 25200 lei pe an;


dar totodata
Articolul 82. Trecerea în cont a impozitului achitat în strainatate

(1) Contribuabilul are dreptul de a trece în cont impozitul pe venit achitat în orice stat strain, daca acest venit urmeaza a fi supus impozitarii si în Republica Moldova. Trecerea în cont a impozitului pe venit poate fi efectuata cu conditia prezentarii de catre contribuabil a documentului, care confirma achitarea (retinerea) impozitului pe venit peste hotarele Republicii Moldova, certificat de organul competent al statului strain respectiv, cu traducere în limba de stat.

(2) Marimea trecerii în cont, specificata la alin.(1), pentru orice an fiscal nu poate depasi suma care ar fi fost calculata la cotele aplicate în Republica Moldova fata de acest venit.

(3) Trecerea în cont a impozitului achitat în alt stat se efectueaza în anul în care venitul respectiv este supus impozitarii în Republica Moldova.


Dupa parerea mea ar trebui de prezentat declaratia pe venit.
__________________
В конце концов все будет хорошо. А если пока не хорошо - значит, ты просто еще не дошел до конца.
Домингос Сабино
Georgeta вне форума   Ответить с цитированием
Старый 10.11.2011, 21:51   #16
LillyVir
Новичок
 
Регистрация: 03.09.2011
Сообщений: 31
Сказал(а) спасибо: 4
Поблагодарили 1 раз в 1 сообщении
По умолчанию

Цитата:
Сообщение от webmaster Посмотреть сообщение
Sint de acord cu adriana. Daca cetateanul strain s-a aflat pe teritoriul Republicii Moldova mai mult de 183 de zile pe parcursul anului calendaristic, el se atribuie la categoria persoanelor rezidente si beneficiaza de scutire personala (art. 5, pct. 5 din Codul fiscal).
Dar de la CNAS mi-au spus ca strainii nu bebeficiaza de scutire
LillyVir вне форума   Ответить с цитированием
Старый 10.11.2011, 21:57   #17
Mantea Andrei
Эксперт
 
Регистрация: 26.01.2011
Адрес: Chisinau
Сообщений: 715
Сказал(а) спасибо: 40
Поблагодарили 116 раз(а) в 60 сообщениях
По умолчанию

Цитата:
Сообщение от LillyVir Посмотреть сообщение
Dar de la CNAS mi-au spus ca strainii nu bebeficiaza de scutire
si de cind CNAS gestioneaza impozitul pe venit?
Mantea Andrei вне форума   Ответить с цитированием
Старый 11.11.2011, 22:58   #18
Teo
Профи
 
Аватар для Teo
 
Регистрация: 17.05.2011
Сообщений: 316
Сказал(а) спасибо: 34
Поблагодарили 42 раз(а) в 25 сообщениях
По умолчанию

Цитата:
Сообщение от Mantea Andrei Посмотреть сообщение
si de cind CNAS gestioneaza impozitul pe venit?
Giseul unic
Teo вне форума   Ответить с цитированием
Старый 14.11.2011, 09:53   #19
Mantea Andrei
Эксперт
 
Регистрация: 26.01.2011
Адрес: Chisinau
Сообщений: 715
Сказал(а) спасибо: 40
Поблагодарили 116 раз(а) в 60 сообщениях
По умолчанию

Цитата:
Сообщение от Teo Посмотреть сообщение
Giseul unic
am scapat vre-un ghiseu? eu stiam doar de 2 in tema, unul de la CIS - care ar fi specializat in inregistrare si altul cu permisele de sedere a strainilor, dar acesta nu prea ar avea tangenta cu CNAS. Mai este careva?

Цитата:
Сообщение от LillyVir Посмотреть сообщение
Dar de la CNAS mi-au spus ca strainii nu bebeficiaza de scutire
In general strainii nu beneficiaza de scutire, cit timp au statut de nerezident, dar dupa implinirea conditiilor mentionate de webmaster ei trebuie sa fi tratati ca rezidenti, respectiv cu drept la scutire, asa cum mentioneaza webmaster si adriana.
Mantea Andrei вне форума   Ответить с цитированием
Старый 14.11.2011, 10:40   #20
Accountant
Moderator
 
Регистрация: 12.01.2009
Сообщений: 1,987
Сказал(а) спасибо: 30
Поблагодарили 429 раз(а) в 395 сообщениях
По умолчанию

Цитата:
Сообщение от Mantea Andrei Посмотреть сообщение
am scapat vre-un ghiseu? eu stiam doar de 2 in tema, unul de la CIS - care ar fi specializat in inregistrare si altul cu permisele de sedere a strainilor, dar acesta nu prea ar avea tangenta cu CNAS. Mai este careva?
Probabil acesta - http://lex.justice.md/index.php?acti...ng=1&id=340501
Accountant вне форума   Ответить с цитированием
Пользователь сказал cпасибо:
Mantea Andrei (14.11.2011)
Ответ

Опции темы Поиск в этой теме
Поиск в этой теме:

Расширенный поиск
Опции просмотра

Ваши права в разделе
Вы не можете создавать новые темы
Вы не можете отвечать в темах
Вы не можете прикреплять вложения
Вы не можете редактировать свои сообщения

BB коды Вкл.
Смайлы Вкл.
[IMG] код Вкл.
HTML код Выкл.
Быстрый переход


Часовой пояс GMT +3, время: 06:36.

Powered by vBulletin® Version 3.7.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd. Перевод: zCarot