Вернуться   Форум журнала "Contabilitate şi audit" > Кадровый учет и управление персоналом > Кадровые документы

Ответ

Опции темы Поиск в этой теме Опции просмотра
Старый 18.05.2018, 16:01   #1
bilibopa
Новичок

Поблагодарили 0 раз(а) в 0 сообщениях
По умолчанию Evidenta Deplasarii

Buna, am nevoie de o specificare in privinta delegarii salariatilor.
1. Cum se calculeaza salariu pentru zilele aflarii in deplasare?
Se tabeleaza ca de obicei cum ar fi la munca? De ex. conform CIM el munceste cate 8 ore pe zi iar in deplasare se afla 24, cat tabelam?
2. Se considera deplasare daca acesta este sofer de autocamion si a fost angajat special pentru a merge peste hotare si a aduce materia prima pentru activitatea de producere a intreprinderii?
Conf Regulamentului cu privire la delegare art. 3 Călătoriile de serviciu pe teritoriul Republicii Moldova ale salariaţilor a căror activitate permanentă se desfăşoară în timpul aflării în drum sau poartă un caracter mobil ori ambulant, precum şi îndeplinirea lucrărilor de prospecţiuni şi geodezico-topografice în teren nu se consideră deplasare. dar nimic in acest sens nu este scris despre peste hotarele tarii, cel putin eu nu vad.
bilibopa вне форума   Ответить с цитированием
Старый 21.05.2018, 17:32   #2
Accountant
Moderator

Поблагодарили 429 раз(а) в 395 сообщениях

Цитата:
Сообщение от bilibopa Посмотреть сообщение
1. Cum se calculeaza salariu pentru zilele aflarii in deplasare?
Se tabeleaza ca de obicei cum ar fi la munca? De ex. conform CIM el munceste cate 8 ore pe zi iar in deplasare se afla 24, cat tabelam?
2. Se considera deplasare daca acesta este sofer de autocamion si a fost angajat special pentru a merge peste hotare si a aduce materia prima pentru activitatea de producere a intreprinderii?
1. Salariu mediu. Tabelati cu litera D.
2. Se considera.
Accountant вне форума   Ответить с цитированием
Пользователь сказал cпасибо:
bilibopa (23.05.2018)
Старый 23.05.2018, 14:58   #3
bilibopa
Новичок

Поблагодарили 0 раз(а) в 0 сообщениях

Va multumesc mult. Inca o intrebare, ma intereseaza formule contabile.
La vama eu trebuie sa le arat cheltuielile de transport, eu le prezint un certificat unde indic o suma alcatuita din salariu 500lei, combustibil 5000lei , diurne 500lei de ex, total 6000lei. Aceasta suma eu la introducerea in baza de date trebuie sa o introduc in calculul pentru TVA si se include in costul materiei importate . Nu ma duce capul cum sa contabilizez treaba asta. Soferul are cate 10 rute pe luna. Salariul il calculez la sfarsit de luna. Cum sa fac formulele pentru fiecare import in parte. De ex pentru o Declaratie ma gandesc ca trebuie sa fie asa: salariu dt211 ct 531 500lei
combustibil dt211 ct 211 5000lei
diurne dt 211 ct 532 500lei

Dar: Factura pe combustibil o primesc la sfarsit de luna
Salariul la fel il calculez la sfarsit de luna si la fel fac Ct531 la suma totala si iese ca dublez suma pentru anumite zile
Diurnele la fel le calculez in decontul de avans.
Mi se pare ca eu nu vad ceva evident.
bilibopa вне форума   Ответить с цитированием
Старый 24.05.2018, 14:11   #4
AnaAnastasia
Новичок

Поблагодарили 1 раз в 1 сообщении

HG Nr. 740 din 18.09.2017 cu privire la modificarea și completarea anexei nr.1 la Hotărîrea Guvernului nr.10 din 5 ianuarie 2012
Publicat : 22.09.2017 în Monitorul Oficial Nr. 340-351 art Nr : 845
e) în titlul capitolului VI, precum şi punctele 13 și 14, cuvîntul „mediu” se exclude;
si acum este
13. Salariatului delegat în interes de serviciu i se păstrează locul de muncă (funcţia) şi salariul lunar pentru timpul deplasării, inclusiv pentru timpul aflării în drum, conform prevederilor articolului 175 din Codul muncii al Republicii Moldova
AnaAnastasia вне форума   Ответить с цитированием
Пользователь сказал cпасибо:
bilibopa (24.05.2018)
Ответ

Опции темы Поиск в этой теме
Поиск в этой теме:

Расширенный поиск
Опции просмотра