Вернуться   Форум журнала "Contabilitate şi audit" > Бухалтерский учет и налогообложение > Внешнеэкономическая деятельность

Ответ

Опции темы Поиск в этой теме Опции просмотра
Старый 30.09.2009, 20:56   #1
Linna
Новичок

Поблагодарили 0 раз(а) в 0 сообщениях
По умолчанию Repatrierea mijloacelor banesti

Cum se procedeaza in cazul cind clientul (nerezident) refuza sa plateasca o parte din valoarea facturata, motivul marfa exportata nu corespunde cerintelor clientului. La acordul comun dintre furnizor si client se stabileste valoarea acesteia. Intrebarea: furnizorul (rezident) poate inchide datoria ramasa in baza actului, ce se intimpla cu repatrierea valutei, care sunt urmarile din punct de vedere fiscal si daca aceste cheltuieli sunt deductibile. Multumesc!
Linna вне форума   Ответить с цитированием
Старый 09.11.2009, 08:56   #2
Svetutza
Эксперт

Поблагодарили 143 раз(а) в 131 сообщениях

Linna, in ceea ce priveste repatrierea vezi Legea Cu privire la reglementarea repatrierii de mijloace băneşti, mărfuri şi servicii provenite din tranzacţiile economice externe Nr. 1466-XIII din 29 ianuarie 1998
(Monitorul Oficial Nr. 28-29 din 2 aprilie 1998) conform careia:
Nu sînt supuse sancţiunilor pecuniare sumele nerepatriate de la export-import provenite din tranzacţiile economice externe:
b) dacă, în decurs de o lună de la data expirării termenului de repatriere, partenerului extern i-au fost înaintate pretenţii şi/sau dacă, în termen de două luni de la data expirării termenului de repatriere faţă de acesta, a fost începută procedura judiciară - pe toată perioada examinării litigiilor în instanţele judecătoreşti;
c) dacă există reclamaţii privind cantitatea şi calitatea mărfurilor, prezentate de partenerii economici externi, în baza documentelor respective eliberate de autorităţile competente;
In contractul de vanzare-cumparare ar trebui sa fie specificate conditiile de calitate a marfurilor si cum se procedeaza in cazul in care clientul nu accepta marfa dupa calitate. Oricum in cazul in care nu ati intreprins careva masuri, iar termenul de repatriere a expirat veti fi sanctionati.
Cat priveste amenda, ea constituie "Nerespectarea termenelor de repatriere a mijloacelor băneşti, a celor materiale şi serviciilor se sancţionează cu amendă, aplicată agenţilor economici, în proporţie de 0,1 la sută din suma (valoarea) mijloacelor nerepatriate pentru fiecare zi calendaristică de întîrziere." conform aceleasi legi. Iar, conf.art.30 din CF nu se permite deducerea amenzilor....
Sper ca ti-am fost de ajutor, succes!!!
Svetutza вне форума   Ответить с цитированием
Старый 30.05.2010, 11:41   #3
contmd
Профи

Поблагодарили 26 раз(а) в 25 сообщениях

Цитата:
Сообщение от Linna Посмотреть сообщение
Cum se procedeaza in cazul cind clientul (nerezident) refuza sa plateasca o parte din valoarea facturata, motivul marfa exportata nu corespunde cerintelor clientului. La acordul comun dintre furnizor si client se stabileste valoarea acesteia. Intrebarea: furnizorul (rezident) poate inchide datoria ramasa in baza actului, ce se intimpla cu repatrierea valutei, care sunt urmarile din punct de vedere fiscal si daca aceste cheltuieli sunt deductibile. Multumesc!
Variante:
1.Se micsoreaza pretul marfii legat de calitatea marfii.
2.O parte din marfa se exclude complet din cauza calitatii.
La vinzarile la pret mai mic de sinecost, la pierderi se prevad recalculari de TVA.
3.Marfa poate face parte din pozitiile aflate sub supravegherea organului vamal, si cazul dat poate cere o coordonare cu vama a actiunilor legate de el.

In cazurile cele mai simple, intrebarile cu repatrierea le coordonati cu sectia valutara a bancii dvs.
contmd вне форума   Ответить с цитированием
Старый 15.12.2010, 10:08   #4
ellya
Продвинутый

Поблагодарили 3 раз(а) в 3 сообщениях
По умолчанию Repatrierea

Svetuta,

Va rog sa explicati, in ce cazuri este vb de repatriere, ca sa ma clarific si eu odata. Multumesc.
ellya вне форума   Ответить с цитированием
Старый 15.12.2010, 10:45   #5
Svetutza
Эксперт

Цитата:
Сообщение от ellya Посмотреть сообщение
Svetuta,

Va rog sa explicati, in ce cazuri este vb de repatriere, ca sa ma clarific si eu odata. Multumesc.
am simtit in mesajul Dvs. o nota de nervozitate..
raspuns gasiti in mesajul de mai sus
Старый 15.12.2010, 10:56   #6
ellya
Продвинутый

Svetuta,

Prin prizma art.3 par.1 al Legii privind Reglementarea repatrierii mij.banesti, reese ca achitarea in valuta nerezidentului pt inregistrarea unui domen se califica ca import de servicii. In acest caz, apare obligatia de repatrierea serviciilor in urma platilor pt import. De ce atunci Afex spunea ieri ca nu merge vorba de repatriere... Intrebarea mea este daca invoice-ul pe care il expediaza ei pentru efectuarea platii serveste drept temei pt repatrierea serviciilor? Mersi

Последний раз редактировалось ellya; 15.12.2010 в 11:59
Старый 15.12.2010, 12:00   #7
ellya
Продвинутый

Sa nu fie spre supararea lui AFEX. Eu doar ma interesez, nu doresc sa ofensez pe nimeni.
Старый 15.12.2010, 12:15   #8
Svetutza
Эксперт

Ellya
sunt intrebari cu care m-am ciocnit in practica, pe care le-am studiat aprofundat si pot sa raspund sigur la ele..

din pacate, cu importul de servicii nu am avut de a face, ceea ce inseamna ca si eu incerc acum, impreuna cu dvs. si alti utilizatori sa ma clarific

in parerea lui AFEX am deplina incredere, el fiind un auditor profesionist si experimentat..

indiscutabil, dupa parerea mea, ca cu invoiceul primit de la compania care v-a inregistrat domenul puteti inchide acele mijloace banesti transferate

cum veti contabiliza mai departe operatiunile depinde de dvs. si de scopul procurarii, asa cum spunea si AFEX, ieri

Старый 15.12.2010, 12:33   #9
ellya
Продвинутый

Multumesc mult, spre ca nu am fost: prea insistenta.
Старый 16.12.2010, 15:19   #10
dimonardo
Новичок

Поблагодарили 10 раз(а) в 4 сообщениях
По умолчанию Repatrierea valutei

Salut, am gasit Legea Nr. 1466 din 29.01.1998 ce tine de repatriere, aici se spune ca mijl. banesti trebuie repatriete in termen nu mai mare de 1 an de la data expedierii marfurilor sau efectuarii platii pt marfa, in caz contrar se pune amenda. Dar daca noi efectuind servicii de transport unor nerezidenti, nu ap primit de la ei bani, si clar ca nu avem ce repatria cum sa procedam?
dimonardo вне форума   Ответить с цитированием
Ответ

Опции темы Поиск в этой теме
Поиск в этой теме:

Расширенный поиск
Опции просмотра