Вернуться   Форум журнала "Contabilitate şi audit" > Бухалтерский учет и налогообложение > НСБУ и комментарии по их применению

Ответ

Опции темы Поиск в этой теме Опции просмотра
Старый 09.11.2009, 17:02  
Svetutza
Эксперт

Поблагодарили 144 раз(а) в 132 сообщениях
По умолчанию Diferente de suma

As vrea sa stiu parerea contabililor practicieni ref.la diferentele sumare. Din practica mea: diferentele sumare le calculez dupa achitarea integrala a datoriei clientului (conditie specificata in contract) prin emiterea unei facturi fiscale cu plus sau minus, in dependenta de variatia cursului. Pana in 2008 contabilizam diferentele astfel:
DT221
CT611, 5342 cu plus daca diferenta este pozitiva si cu minus daca-i negativa, cu conditia ca se refera la anul de gestiune
Daca se refera la anii precedenti atunci:
DT 221
CT 612, 5342 pt diferente pozitive
si
DT 714, 5342
CT 221 pt diferente negative
Din 2009 am inceput sa contabilizez toate diferentele in 612 si 714 pentru ca nu-mi placea cum arata forma 2, dar cred ca am facut o greseala, mi se pare prima metoda cea mai potrivita, doar ca 1C trebuie ajustat astfel, incat sa fie clar din ce se formeaza 611.
Unii autori considera ca diferentele sumare trebuie contabilizate ca si diferentele de curs valutar adica prin 622 si 722, parere pe care eu nu o impartasesc, si nu m-au convins ca e o metoda corecta, pentru ca:
1. diferentele sumare sunt direct legate de activitatea operationala a intreprinderii
2. dif.sumare corecteaza venitul din vanzari deja calculat
3. TVA din diferenta corecteaza TVA calculat in momentul livrarii
Astept parereile Dvs.

Последний раз редактировалось webmaster; 22.11.2017 в 17:34
Svetutza вне форума   Ответить с цитированием
Старый 20.02.2015, 17:38   #31
Taniaeu
Новичок

Поблагодарили 0 раз(а) в 0 сообщениях
По умолчанию diferente de curs

Mai am o intrebare, daca ma puteti ajuta. Daca am primit un document in valuta cu mult mai tirziu de cind a fost emis si il introduc cu cu ziua cind l-am primit, la ce curs il introduc? la cursul din data datarii documentului sau la cursul din ziua cind il introduc in 1C?
Multumesc!
Taniaeu вне форума   Ответить с цитированием
Старый 23.02.2015, 20:17   #32
Accountant
Moderator

Поблагодарили 422 раз(а) в 388 сообщениях

Цитата:
Сообщение от Taniaeu Посмотреть сообщение
la cursul din data datarii documentului
Da
Accountant вне форума   Ответить с цитированием
Старый 18.11.2017, 12:25   #33
Elena Ogoare
Новичок

По умолчанию Factura fiscala pentru diferenta de curs

Buna ziua!

1. Va rog sa imi spuneti care este termenul de eliberare a facturii fiscale pentru diferenta de curs?

2. Pot sa il oblig pe creditor sa imi elibereze factura fiscala pentru diferenta de curs valutar? In ce termen?

3. Daca am platit in avans si suma nu a fost facturata, cum il oblig pe creditor sa imi returneze banii platiti in avans? Pentru ca de atunci, creditorul nu a mai prestat servicii, si suma in avans a ramas la el.

Multumesc
Elena Ogoare вне форума   Ответить с цитированием
Старый 18.11.2017, 12:27   #34
Elena Ogoare
Новичок

4. Şi când se calculează diferenţa de curs valutar? Când se stabileşte? La data livrării sau la data plăţii mărfurilor?
Elena Ogoare вне форума   Ответить с цитированием
Старый 20.11.2017, 13:38   #35
Accountant
Moderator

Elena, aveti in vedere diferenta de suma? Daca diferenta de suma - ce scrie in contract referitor la momentul convertirii sumei in MDL?

In privinta avansului - ce aveti in vedere prin "cum il oblig pe creditor": aspectele legale sau documentare?
Старый 22.11.2017, 18:21   #36
webmaster
администратор форума

Поблагодарили 251 раз(а) в 175 сообщениях

Цитата:
Сообщение от Elena Ogoare Посмотреть сообщение
Buna ziua!

1. Va rog sa imi spuneti care este termenul de eliberare a facturii fiscale pentru diferenta de curs?

2. Pot sa il oblig pe creditor sa imi elibereze factura fiscala pentru diferenta de curs valutar? In ce termen?

3. Daca am platit in avans si suma nu a fost facturata, cum il oblig pe creditor sa imi returneze banii platiti in avans? Pentru ca de atunci, creditorul nu a mai prestat servicii, si suma in avans a ramas la el.

4. Şi când se calculează diferenţa de curs valutar? Când se stabileşte? La data livrării sau la data plăţii mărfurilor?
Multumesc
In cazul Dvs. cel mai probabil este vorba despre diferente de suma.
Din pacate, la moment, legislatia nu prevede in mod expres periodicitatea eliberarii facturilor fiscale pentru diferentele de suma.
Reguli speciale referitoare la diferentele de suma se contin doar in art. 117.1 alin. (12) din CF, conform carora:
"La ajustarea valorii impozabile a livrării impozabile de mărfuri, de servicii după livrarea sau achitarea lor, furnizorul eliberează factura fiscală cu reflectarea în aceasta a denumirii mărfurilor, serviciilor la care a fost modificată valoarea impozabilă, a obligaţiei fiscale ajustate privind T.V.A. şi a mărimii ajustării valorii impozabile a mărfurilor, serviciilor care se indică cu semnul “minus” la micşorare şi cu semnul “plus” la majorare."
Avind in vedere ca aceste diferente se califica ca o ajustare a valorii livrarii conform art. 98 din CF, diferentele de suma sint impozabile cu TVA. Perioada fiscală privind TVA este luna calendaristica. Prin urmare, facturile fiscale pe diferentele de suma ar trebui eliberate fie dupa fiecare plata, fie cel putin odata, la finele lunii.
Este de mentionat ca unele companii care au multe operatiuni de genul dat, pentru a micsora numarul documentelor eliberate stabilesc in contracte ca factura fiscala pentru diferenta se suma se elibereaza o singura data, la achitarea integrala a datoriei.

In lipsa unor prevederi exprese in contract, nu vad cum ati putea sa-l obligati pe creditor sa elibereze factura fiscala pe diferenta de suma.

In ceea ce priveste restituirea avansului, cu siguranta, in contract ar trebui sa fie specificate aceste aspecte. Eu cred ca pentru inceput ati putea sa expediati o scrisoare de pretentie furnizorului.

Diferenta de suma se stabileste la data incasarii mijloacelor banesti. De regula, contractul prevede ca achitarea are loc conform cursului din ziua platii, pe cind la data livrarii cursul valutar era altul. Astfel, apare necesitatea determinarii unor astfel diferente.
Daca plata se efectueaza integral in avans, diferente de suma nu apar.

Pentru informatii suplimentare Va recomand sa cititi articolele:
  • "Esenţa şi particularităţile aplicării diferenţelor de sumă în diverse situaţii", CA nr. 11 si 12, 2015
  • "Суммовые разницы: быть или не быть (происхождение и последствия)", CA nr. 12, 2015
  • "Diferenţele de sumă: modul de contabilizare şi de impozitare la vînzător şi cumpărător", CA nr. 5, 2009
  • "Diferenţele de sumă: modul de documentare, contabilizare şi impozitare", CA nr. 5, 2014

Последний раз редактировалось webmaster; 23.11.2017 в 14:04
webmaster вне форума   Ответить с цитированием
Старый 23.11.2017, 14:22   #37
Accountant
Moderator

Цитата:
Сообщение от webmaster Посмотреть сообщение
Din pacate, la moment, legislatia nu prevede in mod expres periodicitatea eliberarii facturilor fiscale pentru diferentele de suma.
...
Prin urmare, facturile fiscale pe diferentele de suma ar trebui eliberate fie dupa fiecare plata, fie cel putin odata, la finele lunii.
in schimb este raspunsul in BGPF 28.15.49:

28.15.49.
Care este modalitatea de ajustarea valorii impozabile a livrării impozabile, pentru care prețul a fost stabilit în unități convenționale cu aplicarea cursului de schimb la data achitării, cînd achitarea are loc ulterior livrării în rate?
Conform art.97 alin.(l) din Codul fiscal, valoarea impozabilă a livrării impozabile, reprezintă valoarea livrării achitate sau care urmează a fi achitată (fără TVA).
Totodată, potrivit art.21 alin.(l) din Legea nr.62 din 21.03.2008 privind reglementarea valutară, pe teritoriul Republicii Moldova plăţile şi transferurile între rezidenţi se efectuează în monedă naţională.
Astfel, pentru livrările efectuate valoarea cărora este estimată în unități convenționale cu aplicarea cursului de schimb la data achitării, obligaţia fiscală privind TVA se va determina, reieşind din valoarea livrării achitată sau care urmează a fi achitată (fără TVA) în monedă naţională.
În temeiul art.98 alin.(l) lit.a) din Codul fiscal, valoarea impozabilă a livrării impozabile a mărfurilor, serviciilor, după livrarea sau achitarea lor, urmează a fi ajustată, cu condiţia prezentării documentelor de confirmare, dacă valoarea livrării impozabile, aprobată anticipat, s-a schimbat ca rezultat al schimbării preţurilor.
Astfel, țînînd cont, că pentru livrarea efectuată, prețul final în lei se apreciază ca urmare a ultimei rate de achitare, apare necesitatea de ajustare a valorii impozabile a livrării impozabile.
La ajustarea valorii impozabile a livrării impozabile de mărfuri, de servicii după livrarea sau achitarea lor, potrivit art.1171 alin.(12) din Codul fiscal, furnizorul eliberează factura fiscală cu reflectarea în aceasta a denumirii mărfurilor, serviciilor la care a fost modificată valoarea impozabilă, a obligaţiei fiscale ajustate privind TVA şi a mărimii ajustării valorii impozabile a mărfurilor, serviciilor care se indică cu semnul “minus” la micşorare şi cu semnul “plus” la majorare.
În cazul livrărilor, pentru care achitările sunt efectuate în rate, pentru care valoarea livrării se va determină în monedă naţională, cu aplicarea cursului de schimb la data achitării pentru unitatea convențională, conform art.1171 alin.(12) din Codul fiscal, factura fiscală de ajustare a valorii impozabile se va elibera la data ultimii achitării, după determinare prețului final.
Пользователь сказал cпасибо:
webmaster (23.11.2017)
Старый 23.11.2017, 15:34   #38
webmaster
администратор форума

Поблагодарили 251 раз(а) в 175 сообщениях

Цитата:
Сообщение от Accountant Посмотреть сообщение
in schimb este raspunsul in BGPF 28.15.49:
În cazul livrărilor, pentru care achitările sunt efectuate în rate, pentru care valoarea livrării se va determină în monedă naţională, cu aplicarea cursului de schimb la data achitării pentru unitatea convențională, conform art.1171 alin.(12) din Codul fiscal, factura fiscală de ajustare a valorii impozabile se va elibera la data ultimii achitării, după determinare prețului final.
Presupun ca acest raspuns a fost oferit pentru a informa ca o astfel de modalitate de facturare a diferentelor de suma nu este gresita.
Din CF cel putin nu rezulta ca ele trebuie anume asa facturate. Putin probabil ca companiile de leasing si alti agenti economici care au contracte de lunga durata sa amine recunoasterea diferentelor de suma pina la ultima achitare. Totusi pentru multi solutia data este optima.
webmaster вне форума   Ответить с цитированием
Ответ

Опции темы Поиск в этой теме
Поиск в этой теме:

Расширенный поиск
Опции просмотра