Вернуться   Форум журнала "Contabilitate şi audit" > Бухалтерский учет и налогообложение > Взносы социального и медицинского страхование

Ответ
 
Опции темы Поиск в этой теме Опции просмотра
Старый 24.09.2013, 16:36   #1
Darya
Новичок
 
Регистрация: 23.09.2013
Сообщений: 6
Сказал(а) спасибо: 2
Поблагодарили 0 раз(а) в 0 сообщениях
Unhappy Больничный по болезни ребенка

Такой вопрос.
Мать берет больничный для своего ребенка (по его уходу).Как в этом случае его считать!!!!Процентаж идет такой же,как и у нее?
На работе у матери 90%,а в больничном для ребенка указали как 70%.
Darya вне форума   Ответить с цитированием
Старый 24.09.2013, 16:56   #2
Lilianaion
Продвинутый
 
Регистрация: 13.09.2012
Сообщений: 159
Сказал(а) спасибо: 1
Поблагодарили 43 раз(а) в 40 сообщениях
По умолчанию

Eu as fi concretizat stagiul de cotizare la CNAS, si reiesind din date as aplica cuantumul 70 sau 90 %.
Daca angajatul a lucrat la Intreprinderea Dvoastra mai mult de 8 ani at. cu siguranta aplicati 90%.
Indemnizatia se stabileste in baza certificatului medical, insa cuantumul este prevazut in art. 13 legea nr. 289 din 2004 a.
Lilianaion вне форума   Ответить с цитированием
Старый 04.02.2015, 12:15   #3
Taniaeu
Новичок
 
Регистрация: 24.12.2012
Сообщений: 86
Сказал(а) спасибо: 24
Поблагодарили 0 раз(а) в 0 сообщениях
По умолчанию Baza de calcul al indemnizaţiilor asigurări sociale

Nu stiu daca am nimerit cu tema dar nu gasesc ceva mai potrivit.
vreau sa ma ajutai sa stabilesc corect baza de calcul a indemnizatiilor sociale in urmatorul caz:
angajatul in total are stagiul de cotizare de minim 3 ani insa o perioada n-a lucrat iar la noi e angajat de 6 luni. La aceasta situatie se refera art. 7 alin (6) din Legea 289 "În cazul în care asiguratul a activat în perioada premergătoare lunii producerii riscului asigurat mai puţin de 12 luni calendaristice, aceleaşi luni calendaristice lipsă la toate unităţile de pînă la angajare se includ în calcul cu venit lunar asigurat în cuantumul unui salariu tarifar pentru categoria I de salarizare în sectorul bugetar sau, după caz, în cuantumul minim garantat al salariului în sectorul real în vigoare la data producerii riscului asigurat, la locul de muncă de bază al asiguratului. ?
Si pu primele 6 luni in care nu a lucrat nicaieri baza de calcul va fi 1650 lei * 6 luni, salariu minim garantat ?

Последний раз редактировалось Taniaeu; 04.02.2015 в 12:16 Причина: o precizare
Taniaeu вне форума   Ответить с цитированием
Старый 05.02.2015, 23:24   #4
Accountant
Moderator
 
Регистрация: 12.01.2009
Сообщений: 1,987
Сказал(а) спасибо: 30
Поблагодарили 429 раз(а) в 395 сообщениях
По умолчанию

Цитата:
Сообщение от Taniaeu Посмотреть сообщение
Si pu primele 6 luni in care nu a lucrat nicaieri baza de calcul va fi 1650 lei * 6 luni, salariu minim garantat ?
Da, daca intr-adevar nu a lucrat.
Accountant вне форума   Ответить с цитированием
Ответ

Опции темы Поиск в этой теме
Поиск в этой теме:

Расширенный поиск
Опции просмотра

Ваши права в разделе
Вы не можете создавать новые темы
Вы не можете отвечать в темах
Вы не можете прикреплять вложения
Вы не можете редактировать свои сообщения

BB коды Вкл.
Смайлы Вкл.
[IMG] код Вкл.
HTML код Выкл.
Быстрый переход


Часовой пояс GMT +3, время: 09:53.

Powered by vBulletin® Version 3.7.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd. Перевод: zCarot