Вернуться   Форум журнала "Contabilitate şi audit" > Бухалтерский учет и налогообложение > Взносы социального и медицинского страхование

Ответ
 
Опции темы Поиск в этой теме Опции просмотра
Старый 13.07.2012, 15:36  
Ion C
Новичок
 
Регистрация: 14.12.2010
Сообщений: 35
Сказал(а) спасибо: 0
Поблагодарили 5 раз(а) в 3 сообщениях
По умолчанию Firma achita pachet turistic pu angajati

Stimat colegi!
Firma achita pachet turistic pu angajati. care sint aspectele impozitarii (i. venit, CNAS 23%, CNAS 6%, CNAM) si reflecatrea in Darile de seama (IRV, 4BASS, MED)??? Sau unde a fost ceva publicat la tema? O sa fiu foarte multumit celor ce vor impartasi experienta.
Ion C вне форума   Ответить с цитированием
Старый 25.06.2015, 12:39   #11
Ellena
Новичок
 
Регистрация: 20.01.2009
Сообщений: 31
Сказал(а) спасибо: 13
Поблагодарили 1 раз в 1 сообщении
Отправить сообщение для Ellena с помощью Skype™
По умолчанию

Buna ziua, dragi colegi,

Va rog frumos, sa va expuneti cu pareri, sugestii cu privire la Legislatie, Codul Fiscal la tema acordarea serviciilor turistice unei persoane juridice.

Tot personalul companiei pleaca in excursie pe teritoriul RM cu ghid intr-o zi de odihna.

Intrebarea mea: aceste cheltuieli sunt deductibile si pot fi tratate ca facilitate acordata angajatilor? Trebuie de calculat toate impozitele aferente ca la salariu?

Raspunsul meu, Conform CF, art.24 sunt cheltuileli nedeductibile
art.19 Facilităţile impozabile acordate de patron includ:

a) plăţile acordate salariatului de către patron pentru recuperarea cheltuielilor personale, precum şi plăţile în favoarea lucrătorului, efectuate altor persoane, cu excepţia plăţilor în bugetul asigurărilor sociale de stat şi a primelor de asigurare obligatorie de stat;

Facilitatea respectiva se va calcula ca salariu cu impozitele aferente lui.

Sunt in intrebare pentru mine cu art.19 CF.

Multumesc.
Ellena вне форума   Ответить с цитированием
Старый 25.06.2015, 14:04   #12
webmaster
администратор форума
 
Аватар для webmaster
 
Регистрация: 27.11.2008
Сообщений: 1,265
Сказал(а) спасибо: 58
Поблагодарили 255 раз(а) в 177 сообщениях
По умолчанию

Цитата:
Сообщение от Ellena Посмотреть сообщение
Buna ziua, dragi colegi,

Va rog frumos, sa va expuneti cu pareri, sugestii cu privire la Legislatie, Codul Fiscal la tema acordarea serviciilor turistice unei persoane juridice.

Tot personalul companiei pleaca in excursie pe teritoriul RM cu ghid intr-o zi de odihna.

Intrebarea mea: aceste cheltuieli sunt deductibile si pot fi tratate ca facilitate acordata angajatilor? Trebuie de calculat toate impozitele aferente ca la salariu?

Raspunsul meu, Conform CF, art.24 sunt cheltuileli nedeductibile
art.19 Facilităţile impozabile acordate de patron includ:

a) plăţile acordate salariatului de către patron pentru recuperarea cheltuielilor personale, precum şi plăţile în favoarea lucrătorului, efectuate altor persoane, cu excepţia plăţilor în bugetul asigurărilor sociale de stat şi a primelor de asigurare obligatorie de stat;

Facilitatea respectiva se va calcula ca salariu cu impozitele aferente lui.

Sunt in intrebare pentru mine cu art.19 CF.

Multumesc.
Aveti perfecta dreptate.
Failitatea respectiva se va adauga la venitul angajatilor si de la suma acesteia se vor calcula impozitul pe venit, contributiile de asigurari sociale si primele de asistenta medicala. O situatie similara este examinata in CA, nr. 6, 2015, pag. 32 in raspunsul dat de Parascovia Cebotarenco la intrebarea privind calcularea primelor de AOAM şi a contribuţiilor de ASSO din facilitatea acordată de către patron angajaţilor săi sub formă de asigurare facultativă de asistenţă medicală.
webmaster вне форума   Ответить с цитированием
Пользователь сказал cпасибо:
Ellena (25.06.2015)
Ответ

Опции темы Поиск в этой теме
Поиск в этой теме:

Расширенный поиск
Опции просмотра

Ваши права в разделе
Вы не можете создавать новые темы
Вы не можете отвечать в темах
Вы не можете прикреплять вложения
Вы не можете редактировать свои сообщения

BB коды Вкл.
Смайлы Вкл.
[IMG] код Вкл.
HTML код Выкл.
Быстрый переход

Похожие темы
Тема Автор Раздел Ответов Последнее сообщение
Achizitia mobile angajati prin firma Speranta НСБУ и комментарии по их применению 5 14.08.2017 16:12
Darile de seama pe perioada cind firma nu are activitate Mianmar Финансовая и налоговая отчетность 26 08.12.2014 16:45
Cumparare/Vinzare pe internet - firma MD genama НДС и акцизы 0 23.01.2012 21:10
Impozitarea pensionarilor angajati in cimpul muncii Guzun Взносы социального и медицинского страхование 4 21.01.2011 12:41


Часовой пояс GMT +3, время: 05:59.

Powered by vBulletin® Version 3.7.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd. Перевод: zCarot