Вернуться   Форум журнала "Contabilitate şi audit" > Бухалтерский учет и налогообложение > Налоговые проверки и налоговое администрирование

Ответ

Опции темы Поиск в этой теме Опции просмотра
Старый 08.08.2011, 16:34  
Rodica09
Новичок

Поблагодарили 0 раз(а) в 0 сообщениях
По умолчанию Control operativ

Buna ziua, poate cineva s-a mai intilnit cu asha situatii si ne poate ajuta.
Simbata 06 august 2011 la ora 22:00 in cafenea a avut loc un control operativ. In afara de proprietar care este italian si nu prea stie regulile de pe la noi in local nu mai era nimeni. Doamnelor dupa ce au facut consumatia de control li s-a eliberat cecul fiscal. Apoi acestea au cerut facturile de achizitie, registrul MCC pe care dl italian nu a binevoit sa le prezinte fiindca i s-a parut suspect un control la acea ora in weekend (cu toate ca le avea pe toate in original). Astfel, luni dimineata era deja gata actul de control din care v-a rezulta amenda (3000 lei) de neprezentare la cerere o documentelor de achitizie a marfurilor din local.
Am incercat sa le explic ca dl avea facturile, avea si registrul MCC doar ca nefiind sigur de ce se petrece nu a prezentat ceea ce i s-a cerut, dar nu a ajutat.
Ce s-ar putea de facut in asha caz pentru a evita amenda? oare contestatia v-a ajuta sau e pierdere de timp?
Va multumesc pentru orice raspuns
Rodica09 вне форума   Ответить с цитированием
Старый 05.05.2012, 08:30   #41
savoronga
Эксперт

Поблагодарили 129 раз(а) в 64 сообщениях

art. 233 din CF spune ca tragerea la raspundere pentru incalcarea fiscala se face in temeiul legislatiei fiscale in vigoare in timpul si la locul savirsirii incalcarii. deci daca am eliberat o factura fiscala cu data anterioara datei de procurare a facturilor fiscale in anul 2010, iar controlul a fost in 2012 care amenda trebuie aplicata 1800 sau 3600 pentru neprezentarea facturii fiscale in termen?
savoronga вне форума   Ответить с цитированием
Старый 05.05.2012, 12:05   #42
webmaster
администратор форума

Поблагодарили 255 раз(а) в 177 сообщениях

Tinind cont de prevederile art. 233 se va aplica amenda in marime de 1800 lei.
webmaster вне форума   Ответить с цитированием
Старый 05.05.2012, 13:34   #43
savoronga
Эксперт

Поблагодарили 129 раз(а) в 64 сообщениях

s-a aplicat totusi 3600, argumentind ca cazul s-a examinat in 2012 si nici nu vor sa auda de altceva nimic.
savoronga вне форума   Ответить с цитированием
Старый 24.09.2012, 16:06   #44
gorbencoda
Новичок

Bună ziua, poate cineva a avut vr-un caz similar
În fapt, la întreprinderea la care activez în calitate de contabil a fost efectuat un contol operativ, cu aplicarea cumpărăturii de control în urma căruia a fos întocmit Act de control, care a fost semnat de taxator, angajatul, în cauză, nu ne-a anunţat despre acest caz.
Citaţia de la IFS cu privire la data examinării cazului de încălcare fiscală nu am primit-o (citaţia a fos expediată la adresa juridică şi s-a întors înapoi cu menţiunea Oficiului Poştal că a expirat terminul de păstrare). Decizia cu privire la sancţiune, la fel, ca şi citaţia s-a întors înapoi la IFS cu aceeaşi menţiune. În conformitate cu o cerere depusă la Oficiul Poştal corespondenţa venită la adresa juridică este rederecţionată la adresa oficiului întreprinderii. În cazul scrisorilor, mai sus menţionate rămîne să vedem care a fost motivul că scrisorle nu au fos transmise la adresa oficiului.
Despre amenda aplicată am aflat cînd am luat un extras din contul personal al întreprinderii de la IFS.
Direcţia Control Fiscal, a refuzat să ne elibereze originalul Deciziei, ne-a propus o copie şi ne-au îndemnat să achităm amenda, dar în acest caz nu putem nici să binificiem de reducere 50% şi nu putem să contestăm Decizia. Cum să procedăm? poate mă ajută cineva? Are dreptul IFS să nu elibereze originalul Deciziei?
gorbencoda вне форума   Ответить с цитированием
Старый 24.09.2012, 23:11   #45
Accountant
Moderator

Поблагодарили 429 раз(а) в 395 сообщениях

Цитата:
Сообщение от gorbencoda Посмотреть сообщение
Direcţia Control Fiscal, a refuzat să ne elibereze originalul Deciziei, ne-a propus o copie şi ne-au îndemnat să achităm amenda, dar în acest caz nu putem nici să binificiem de reducere 50% şi nu putem să contestăm Decizia. Cum să procedăm? poate mă ajută cineva? Are dreptul IFS să nu elibereze originalul Deciziei?
Nu a avut loc inminarea deciziei. Obtineti acest drept, dupa care beneficiati de drepul la reducerea amenzii si la contestare.
Accountant вне форума   Ответить с цитированием
Старый 27.02.2018, 16:35   #46
natyy
Продвинутый

Buna ziua .In urma unui control operativ sa aplicat amenda de 5000 lei .Am achitat 2500 (conform la art 234 numai 50%).Formula contabila va fi Dt 714.2 Ct 534.71 2500 lei ? In decizie scrie ca de reflectat la venituri suma excedentului de mijloace banesti in marime de 32 lei,ce formula contabila intocmesc?Multumesc

Последний раз редактировалось natyy; 27.02.2018 в 16:45
natyy вне форума   Ответить с цитированием
Старый 06.03.2018, 14:13   #47
webmaster
администратор форума

Поблагодарили 255 раз(а) в 177 сообщениях

Цитата:
Сообщение от natyy Посмотреть сообщение
Buna ziua .In urma unui control operativ sa aplicat amenda de 5000 lei .Am achitat 2500 (conform la art 234 numai 50%).Formula contabila va fi Dt 714.2 Ct 534.71 2500 lei ? In decizie scrie ca de reflectat la venituri suma excedentului de mijloace banesti in marime de 32 lei,ce formula contabila intocmesc?Multumesc
Formula contabilă pentru amenda este corecta. Excedentul de mijloace banesti se reflecta prin formula Dt 241 Ct 612.
webmaster вне форума   Ответить с цитированием
Ответ

Опции темы Поиск в этой теме
Поиск в этой теме:

Расширенный поиск
Опции просмотра