Вернуться   Форум журнала "Contabilitate şi audit" > Бухалтерский учет и налогообложение > НСБУ и комментарии по их применению

Ответ

Опции темы Поиск в этой теме Опции просмотра
Старый 13.09.2011, 18:08   #1
taniusha
Новичок

Поблагодарили 1 раз в 1 сообщении
По умолчанию micsorarea capitalului statutar

Va rog muuuuulllltttt cine cunoaste raspunsul la intrebarile mele arde>
am vindut un utilaj care era inclus in capitalul statutar cum trebuie exclus sicare sunt formulele contabile
taniusha вне форума   Ответить с цитированием
Старый 13.09.2011, 21:08   #2
adriana
Эксперт

Поблагодарили 54 раз(а) в 43 сообщениях

La moment imi aduc aminte urmatoarele proceduri:
Daca nu au trecut 3 ani de la data includerii... ar trebui sa faceti import4 platind TVA la vama, dupa aceea va adresati la CIS care va vor face documentele (proces verbal, decizia) de micsorare a capit Statutar
Daca au trecut mai mult de 3 ani nu este obligatorie declaratia p/u import4 la vama, insa vinzarea nu poate fi mai mica decit valoarea in vama din care initial s-ar fi calculat TVA ( sa zicem 1000), chiar daca vinzarea o faceti mai mica , oricum TVA il ve-ti restabili (1000).

In ambele cazuri va adresati la CIS

formulele daca nu ma gresesc DT311 CT314
Старый 14.09.2011, 08:46   #3
Mantea Andrei
Эксперт

Поблагодарили 116 раз(а) в 60 сообщениях

Цитата:
Сообщение от adriana Посмотреть сообщение
La moment imi aduc aminte urmatoarele proceduri:
Daca nu au trecut 3 ani de la data includerii... ar trebui sa faceti import4 platind TVA la vama, dupa aceea va adresati la CIS care va vor face documentele (proces verbal, decizia) de micsorare a capit Statutar
Daca au trecut mai mult de 3 ani nu este obligatorie declaratia p/u import4 la vama, insa vinzarea nu poate fi mai mica decit valoarea in vama din care initial s-ar fi calculat TVA ( sa zicem 1000), chiar daca vinzarea o faceti mai mica , oricum TVA il ve-ti restabili (1000).

In ambele cazuri va adresati la CIS

formulele daca nu ma gresesc DT311 CT314
referitor la formule contabile, in situatia descrisa nu vad de ce am afecta marimea capitalului social, doar realizarea presupune ca fondurile obtinute ramin in cadrul intreprinderii, respectiv o reflectam ca o realizare obisnuita. In cazul dat ramin necesare aspectele fiscale ce tin de limitele reflectate in legislatie in cadrul includerii mijlocului fix in capital, iar ulterior neutilizarea acestuia de catre intreprindere, dar realizarea lui. Pe linga mesaj de mai sus a Adrianei relationat cu aspecte fiscale, mai vedeti relationat cu tema si urmatorul mesaj (doar ca acesta nu e relationat cu vinzarea ci cu depunerea in capitalul altui agent) 81
Mantea Andrei вне форума   Ответить с цитированием
Старый 11.12.2014, 10:39   #4
Veronika
Продвинутый

По умолчанию micsorarea capital statutar

Ajutati-ma va rog. Am un autoturism care cu 4 ani in urma a fost depus in cap. statutar de catre fondator . Atuncea a fost evaluat la 80000 lei. Acum dorim sa-l vindem la valoarea de 40000 lei ,valoarea de bilant ( V.I.- Uzra acum ) = 39000.Nu dorim sa micsoram valoarea cap. Statutar la CIS, doar sa vindem autoturism. Cum sa reflect acestea operati . Si in caz daca facem modificari la CIS la care valoare miscoram cap. statutar ca initial evaluat 80000, iar am vindut la 40000,diferenta cum se reflecta
Veronika вне форума   Ответить с цитированием
Старый 11.12.2014, 13:13   #5
webmaster
администратор форума

Поблагодарили 255 раз(а) в 177 сообщениях

Цитата:
Сообщение от Veronika Посмотреть сообщение
Ajutati-ma va rog. Am un autoturism care cu 4 ani in urma a fost depus in cap. statutar de catre fondator . Atuncea a fost evaluat la 80000 lei. Acum dorim sa-l vindem la valoarea de 40000 lei ,valoarea de bilant ( V.I.- Uzra acum ) = 39000.Nu dorim sa micsoram valoarea cap. Statutar la CIS, doar sa vindem autoturism. Cum sa reflect acestea operati . Si in caz daca facem modificari la CIS la care valoare miscoram cap. statutar ca initial evaluat 80000, iar am vindut la 40000,diferenta cum se reflecta
Vinzarea autoturismului nu presupune micsorarea capitalului statutar. Doar in schimbul autoturismului Dvs. primit bani. Capitalul se micsoreaza doar atunci cind careva din fondatori isi retrage cota sau daca Dvs. acoperiti pierderile anilor precedenti.
webmaster вне форума   Ответить с цитированием
Пользователь сказал cпасибо:
Veronika (11.12.2014)
Старый 17.09.2015, 09:12   #6
Veronika
Продвинутый

По умолчанию miscorarea cap.statutar

Am micsorat capital statutar cu valoarea mijlocului fix introdus. Toata procedura la CIS am efectuat. Acuma acest mijloc fix dorim sa-l vindem.In urma miscorarii cap. statutar am reflectat F.C. Dt 311 Ct 536. Acuma vreu sa inchid datoria cu suma mijl. banesti incasate de la realizare Mijl. Fix. Este necesar de retinut dividende la achitarea acestei datorii sau nu ?
Veronika вне форума   Ответить с цитированием
Старый 17.09.2015, 15:08   #7
Accountant
Moderator

Поблагодарили 429 раз(а) в 395 сообщениях

Цитата:
Este necesar de retinut dividende la achitarea acestei datorii sau nu ?
Trebuie numai daca situatia Dvs. corespunde art. 90-1 alin. 3-1 liniuta 3.
Accountant вне форума   Ответить с цитированием
Старый 28.09.2015, 18:25   #8
angi
Продвинутый

Поблагодарили 2 раз(а) в 2 сообщениях

Цитата:
Am micsorat capital statutar cu valoarea mijlocului fix introdus. Toata procedura la CIS am efectuat. Acuma acest mijloc fix dorim sa-l vindem.In urma miscorarii cap. statutar am reflectat F.C. Dt 311 Ct 536. Acuma vreu sa inchid datoria cu suma mijl. banesti incasate de la realizare Mijl. Fix. Este necesar de retinut dividende la achitarea acestei datorii sau nu ?
Vernika,am aceiași situație similară,cu ce sumă ați micșorat cap.statutar,cu cea evaluată 80000?și dacă vindem utilajul care anterior a fost introdus în fondul statutar e necesar de micșorat și capitalul statutar?

Последний раз редактировалось angi; 28.09.2015 в 18:52
angi вне форума   Ответить с цитированием
Старый 29.09.2015, 11:25   #9
webmaster
администратор форума

Поблагодарили 255 раз(а) в 177 сообщениях

Цитата:
Сообщение от angi Посмотреть сообщение
Vernika,am aceiași situație similară,cu ce sumă ați micșorat cap.statutar,cu cea evaluată 80000?și dacă vindem utilajul care anterior a fost introdus în fondul statutar e necesar de micșorat și capitalul statutar?
Nu inteleg ce legatura are vinzarea mijlocului fix cu micsorarea capitalului social. Doar in schimbul lui Dvs. primiti mijloace banesti. Si chiar daca el a fost depus ca aport la capitalul social, iesirea lui nu presupune neaparat micsorarea capitalului social. Micsorarea acestuia poate avea loc in 2 cazuri: la acoperirea pierderilor anilor precedenti si la retragerea/micsorarea cotei fondatorului in capitalul social.
webmaster вне форума   Ответить с цитированием
Старый 29.09.2015, 13:44   #10
angi
Продвинутый

Поблагодарили 2 раз(а) в 2 сообщениях

Цитата:
Сообщение от webmaster Посмотреть сообщение
Nu inteleg ce legatura are vinzarea mijlocului fix cu micsorarea capitalului social. Doar in schimbul lui Dvs. primiti mijloace banesti. Si chiar daca el a fost depus ca aport la capitalul social, iesirea lui nu presupune neaparat micsorarea capitalului social. Micsorarea acestuia poate avea loc in 2 cazuri: la acoperirea pierderilor anilor precedenti si la retragerea/micsorarea cotei fondatorului in capitalul social.
E logic ceia ce spuneți dar nu înțeleg de ce la Camera de Inregistrări mi-au spus că trebuie de micșorat capitalul social
angi вне форума   Ответить с цитированием
Ответ

Опции темы Поиск в этой теме
Поиск в этой теме:

Расширенный поиск
Опции просмотра