Вернуться   Форум журнала "Contabilitate şi audit" > Бухалтерский учет и налогообложение > Подоходный налог

Ответ

Опции темы Поиск в этой теме Опции просмотра
Старый 27.11.2009, 17:28   #1
Rodica09
Новичок

Поблагодарили 0 раз(а) в 0 сообщениях
По умолчанию Restituirea Imp pe venit retinut la sursa de plata

Salut
am asha o situatie:

in luna august 2009 s-a eliberat un lucrator in legatura cu pensionarea (in acest an, si pe viitor nu va mai lucra). are asha o rugaminte respectiva persoana: daca asi putea sa-i fac recalculul impositului pe venit retinut din salariu tinind cont de scutirea personala anuala (dar nu numai pe cele 8 luni de dcare a beneficiat cit a lucrat in acest an) si sa-i intorc eu banii platiti in plus la buget, astfel incit cind v-a prezenta declaratia (ca trebuie sa o prezinte...are venituri mai) sa nu rezulte ca are supraplata la acest capitol....si deci nu v-a astepta luni in sir restituirea surplusului dat...

Ce prevede legislatia in privinta acestui caz??? am ridicat toate instructiunile si regulamentele, dar - nimik,

va multumesc
Rodica09 вне форума   Ответить с цитированием
Старый 27.11.2009, 17:47   #2
webmaster
администратор форума

Поблагодарили 251 раз(а) в 175 сообщениях

Nu cred că este posibil aşa ceva. Şi dacă persoana se angajează pînă la sfîrşitul anului la altă întreprindere??? El va beneficia în acest caz de două scutiri??? Aceasta este inadmisibil!

În modul de completare al fişei personale aprobat prin Ordinul Inspectoratului Fiscal Principal de Stat Nr. 676 din 14 decembrie 2007 este specificat ca în pct. 8.5 "Suma scutirilor" se indică suma scutirilor care se acordă lucrătorului de la data angajării şi până la momentul plăţii curente inclusiv, calculată prin metoda calculului cumulativ (se determină prin sumarea scutirilor lunare corespunzătoare lunilor, pe parcursul cărora lucrătorul se consideră angajat).

Aşa că nu văd altă posibilitate, decît ca persoana fizică să prezinte la finele anului Declaraţia cu privire la impozitul pe venit şi să ceară restituirea impozitului pe venit.

Последний раз редактировалось webmaster; 27.11.2009 в 17:52
webmaster вне форума   Ответить с цитированием
Старый 27.11.2009, 22:02   #3
Svetutza
Эксперт

Поблагодарили 144 раз(а) в 132 сообщениях

de acord cu webmaster
Svetutza вне форума   Ответить с цитированием
Старый 30.11.2009, 09:33   #4
Rodica09
Новичок

Поблагодарили 0 раз(а) в 0 сообщениях

si eu consider ca e corect asha cum spuneti si voi, doar ca persoana data, fost contabil, insista ca are dreptate si ca eu ar trebui sa-i restitui impozitul...doar ca nu a facut referinta nici la un act normativ ca sa-mi demonstreze ca are dreptate

va multumesc
Rodica09 вне форума   Ответить с цитированием
Ответ

Опции темы Поиск в этой теме
Поиск в этой теме:

Расширенный поиск
Опции просмотра