Вернуться   Форум журнала "Contabilitate şi audit" > Бухалтерский учет и налогообложение > Взносы социального и медицинского страхование

Ответ

Опции темы Поиск в этой теме Опции просмотра
Старый 24.02.2012, 14:16   #1
CDV
Новичок

Поблагодарили 6 раз(а) в 3 сообщениях
По умолчанию Contributii la detinatorii de patente

Buna ziua,
poate sa ma ajute cineva sa ma desccurc....daca detinatorul de patenta care este si angajat la un loc de munca de baza, presteaza servicii pentru o companie...compania la randul sau ar trebui sa retina contributiile de asigurari medicale si sociale?
CDV вне форума   Ответить с цитированием
Старый 24.02.2012, 15:29   #2
Accountant
Moderator

Поблагодарили 428 раз(а) в 394 сообщениях

Цитата:
Сообщение от CDV Посмотреть сообщение
Buna ziua,
poate sa ma ajute cineva sa ma desccurc....daca detinatorul de patenta care este si angajat la un loc de munca de baza, presteaza servicii pentru o companie...compania la randul sau ar trebui sa retina contributiile de asigurari medicale si sociale?
Numai medicale.
Accountant вне форума   Ответить с цитированием
Пользователь сказал cпасибо:
CDV (24.02.2012)
Старый 24.02.2012, 16:29   #3
CDV
Новичок

Цитата:
Сообщение от Accountant Посмотреть сообщение
Numai medicale.
Multumesc mult,
dar numai de la detinatorul patentei sau si de la benificiarul serviciilor tot?
Старый 25.02.2012, 19:15   #4
Accountant
Moderator

Поблагодарили 428 раз(а) в 394 сообщениях

Цитата:
Multumesc mult,
dar numai de la detinatorul patentei sau si de la benificiarul serviciilor tot?
Ambii.
Accountant вне форума   Ответить с цитированием
CDV (27.02.2012)
Старый 30.03.2012, 10:29   #5
CDV
Новичок

am de scris despre aceasta intr-o scrisoare de recomandare, la ce document as putea face referinta? multumesc anticipat
Старый 30.03.2012, 11:04   #6
webmaster
администратор форума

Поблагодарили 255 раз(а) в 177 сообщениях

Цитата:
am de scris despre aceasta intr-o scrisoare de recomandare, la ce document as putea face referinta? multumesc anticipat
Puteti face trimitere la notiunea de "alte recompense" din Legea bugetului asigurărilor sociale de stat pe anul 2012 din nr. 270 din 23 decembrie 2011 si Legea cu privire la mărimea, modul şi termenele de achitare a primelor de asigurare obligatorie de asistenţă medicală nr. 1593-XV din 26 decembrie 2002.
webmaster вне форума   Ответить с цитированием
CDV (30.03.2012)
Старый 05.04.2012, 13:51   #7
CDV
Новичок

stiti ma ingrijorez cu privire la faptul ca daca voi scrie ca de la platile efectuate detinatorilor de patenta care sunt si angajati in campul de munca trebuie sa li se retina cotezatii pentru asigurarile medicale din suma platilor efectuate catre acestea,
cineva ar putea sa-mi reproseze aducand-mi ca argument punctul d) din anexa 2 "Categoriile de plătitori ai primelor de asigurare obligatorie de asistenţă medicală în sumă fixă, care se asigură în mod individual" la Legea 1593 XV din 26 decembrie 2002
"d) titularii de patentă de întreprinzător, cu excepţia titularilor pensionari sau invalizi; "

ce ati putea sa-mi recomandati? sa insist asupra faptului ca aceasta este alta recompensa despre care scrie in anexa 1 "Categoriile de plătitori ai primelor de asigurare obligatorie de asistenţă medicală în formă de contribuţie procentuală la salariu şi la alte recompense la punctul 4
"4. Persoanele fizice care primesc alte recompense. "

va multumesc anticipat

acum am sunat si la CNAM si astea mi-au spus ca daca prezinta detinatorul de patenta plata taxei pu patenta atunci nu mai trebuie sa i se retina 3,5%.

Voi ce parere aveti?

Последний раз редактировалось webmaster; 05.04.2012 в 17:23
Старый 05.04.2012, 17:27   #8
webmaster
администратор форума

Цитата:
stiti ma ingrijorez cu privire la faptul ca daca voi scrie ca de la platile efectuate detinatorilor de patenta care sunt si angajati in campul de munca trebuie sa li se retina cotezatii pentru asigurarile medicale din suma platilor efectuate catre acestea,
cineva ar putea sa-mi reproseze aducand-mi ca argument punctul d) din anexa 2 "Categoriile de plătitori ai primelor de asigurare obligatorie de asistenţă medicală în sumă fixă, care se asigură în mod individual" la Legea 1593 XV din 26 decembrie 2002
"d) titularii de patentă de întreprinzător, cu excepţia titularilor pensionari sau invalizi; "

ce ati putea sa-mi recomandati? sa insist asupra faptului ca aceasta este alta recompensa despre care scrie in anexa 1 "Categoriile de plătitori ai primelor de asigurare obligatorie de asistenţă medicală în formă de contribuţie procentuală la salariu şi la alte recompense la punctul 4
"4. Persoanele fizice care primesc alte recompense. "

va multumesc anticipat

acum am sunat si la CNAM si astea mi-au spus ca daca prezinta detinatorul de patenta plata taxei pu patenta atunci nu mai trebuie sa i se retina 3,5%.

Voi ce parere aveti?
Cereti rapsuns in scris. Presupun ca nu vor spune acelasi lucru. Si apoi e una ce spun la telefon si cu totul alta este ceea ce prevede legea. Pina la urma nu CNAM administreaza si verifica cum se calculeaza aceste prime, ci fiscul. In anul 2009 revista a ajuns cu aceasta problema pina la Parlament. Iata rapsunsul care l-am primit atunci http://www.contabilitate.md/?mod=article&id=3195. Desi acolo scrie ca nu trebuie de calculat, multi contabili, pentru a evita probleme la control, continua sa caluleze aceste prime din platile facute in folosul detinatorilor de patente si asteapta ca intr-o buna zi aceasta prostie va fi exclusa din lege

Probabil cei de la CNAM s-au referit prevederile art. 23 alin. (2) din Legea nr. 1593-XV din 26 decembrie 2002:

"Persoanele fizice, incluse la începutul anului de gestiune în una din categoriile de plătitori prevăzute în anexa nr. 2, care pe parcursul anului se includ în una din categoriile de plătitori prevăzute la pct. 2 din anexa nr. 1 şi care confirmă achitarea primei de asigurare obligatorie de asistenţă medicală în sumă fixă pentru anul respectiv nu vor achita prima de asigurare obligatorie de asistenţă medicală în formă de contribuţie procentuală la salariu şi la alte recompense pentru perioada respectivă. În cazul menţionat nu se calculează nici primele ce urmează a fi achitate de către angajator pentru asigurarea persoanelor nominalizate".

Acolo totusi se are in vedere altceva decit platile in folosul detinatorilor de patente.

Последний раз редактировалось webmaster; 05.04.2012 в 17:37
CDV (06.04.2012)
Старый 06.04.2012, 09:14   #9
Taniuska2011
Новичок

Поблагодарили 4 раз(а) в 4 сообщениях

Цитата:
Buna ziua,
In cazul in care Detinatorul de patenta este si angajat la un loc de munca de baza sau chiar si cumul nu i se mai retine nimic, nici asigurare medicala nici contributii sociale. Eu personal am avut patenta de intreprinzator, si o am desigur dar nu e prelungita, si nu mi se retinea nimic in plus, in afara de la postul de munca unde eram angajata.
Si am prestat servicii la o companie, si respectiv compania data nu isi retinea nimic, numai transferul se facea in baza patentei. si atit. in cazul in care te angaja in baza contractului ca persoana fizica, fara patenta de intreprinzator, se retineau toate retinerile nascocite de stat, desigur ca fara cotizatii sindicale
Taniuska2011 вне форума   Ответить с цитированием
CDV (06.04.2012)
Старый 06.04.2012, 10:06   #10
webmaster
администратор форума

Цитата:
Сообщение от Taniuska2011 Посмотреть сообщение
In cazul in care Detinatorul de patenta este si angajat la un loc de munca de baza sau chiar si cumul nu i se mai retine nimic, nici asigurare medicala nici contributii sociale. Eu personal am avut patenta de intreprinzator, si o am desigur dar nu e prelungita, si nu mi se retinea nimic in plus, in afara de la postul de munca unde eram angajata.
Si am prestat servicii la o companie, si respectiv compania data nu isi retinea nimic, numai transferul se facea in baza patentei. si atit. in cazul in care te angaja in baza contractului ca persoana fizica, fara patenta de intreprinzator, se retineau toate retinerile nascocite de stat, desigur ca fara cotizatii sindicale
As vrea sa stiu si eu care lege prevede asa ceva.
Ответ

Опции темы Поиск в этой теме
Поиск в этой теме:

Расширенный поиск
Опции просмотра