Вернуться   Форум журнала "Contabilitate şi audit" > Бухалтерский учет и налогообложение > Первичные документы и документооборот

Ответ
 
Опции темы Поиск в этой теме Опции просмотра
Старый 05.05.2011, 10:42   #1
savoronga
Эксперт
 
Аватар для savoronga
 
Регистрация: 16.02.2011
Сообщений: 936
Сказал(а) спасибо: 6
Поблагодарили 129 раз(а) в 64 сообщениях
По умолчанию bon fiscal pierdut

Intreprinderea individuala a procurat aparat de casa si a primit factura fiscala cu bon fiscal. la sfirsitul anului s-a depistat ca bonul fiscal este pierdut si nu poate fi reflectat in evidenta contabila. este necesar de cerut duplicatul bonului sau este de ajuns actul de verificare a decontarilor unde este reflectata si plata respectiva. cum se uita la acest fapt sectia de control al IFS? dorim sa lichidam intreprinderea si vom prezenta documentele la control si nu am dori sa ne ciocnim de neplaceri. va multumesc anticipat.
savoronga вне форума   Ответить с цитированием
Старый 05.05.2011, 12:07   #2
lia
Профи
 
Регистрация: 23.07.2009
Сообщений: 335
Сказал(а) спасибо: 45
Поблагодарили 39 раз(а) в 28 сообщениях
По умолчанию Подтверждение оплаты в случае утери чека контрольно-кассовой машины

in mod normal e de ajuns si actul de verificare, deoarece in acest caz bonul fiscal are tangenta doar cu relatiea vinzator-cumparator .

Последний раз редактировалось webmaster; 01.08.2011 в 21:06
lia вне форума   Ответить с цитированием
Старый 05.05.2011, 17:04   #3
Mantea Andrei
Эксперт
 
Регистрация: 26.01.2011
Адрес: Chisinau
Сообщений: 715
Сказал(а) спасибо: 40
Поблагодарили 116 раз(а) в 60 сообщениях
По умолчанию

Цитата:
Сообщение от lia Посмотреть сообщение
in mod normal e de ajuns si actul de verificare, deoarece in acest caz bonul fiscal are tangenta doar cu relatiea vinzator-cumparator .
faptul ca aveti factura este suficiente pentru reflectarea intrarii. Bonul va serveste doar ca confirmare ca ati achitat in caz ca furnizorul v-ar reclama ca nu ati achitat, iar cu FISC-ul aceasta nu are tangenta. Plus bonul va poate fi necesar pentru cazuri de reparatie pe garantie in caz ca cei ce repara inlcud aceasta conditie in certificat de garantie. Pentru justificarea reflectarii in contabilitate a achitarii, vii suficient o dispozitie de plata scrisa de dvs., iar pentru lichidare - actul de verificare.
Mantea Andrei вне форума   Ответить с цитированием
Старый 06.05.2011, 18:40   #4
AFEX
Продвинутый
 
Регистрация: 26.11.2008
Сообщений: 133
Сказал(а) спасибо: 0
Поблагодарили 7 раз(а) в 6 сообщениях
По умолчанию

in opinia mea:
bonul este un document confirmativ ce atesta achizitia si efectuarea platii
art. 22 din legea contabilitatii ne obliga sa restabilim documentele pierdute
fiscu are tangenta cu documentele pierdute
AFEX вне форума   Ответить с цитированием
Старый 06.05.2011, 21:48   #5
Mantea Andrei
Эксперт
 
Регистрация: 26.01.2011
Адрес: Chisinau
Сообщений: 715
Сказал(а) спасибо: 40
Поблагодарили 116 раз(а) в 60 сообщениях
По умолчанию

Цитата:
Сообщение от AFEX Посмотреть сообщение
in opinia mea:
bonul este un document confirmativ ce atesta achizitia si efectuarea platii
art. 22 din legea contabilitatii ne obliga sa restabilim documentele pierdute
fiscu are tangenta cu documentele pierdute
Presupun ca avem diferite legi ale contabilitatii, la mine e art. 43
Va rog sa ne clarificati ce probleme va intilni intreprinderea in cazul dat, din partea fiscului in cazul ca nu va restabili acest cec.
Mantea Andrei вне форума   Ответить с цитированием
Старый 07.05.2011, 10:09   #6
AFEX
Продвинутый
 
Регистрация: 26.11.2008
Сообщений: 133
Сказал(а) спасибо: 0
Поблагодарили 7 раз(а) в 6 сообщениях
По умолчанию

sorry, aveti dreptate cu art. 43 (am tras trinta)
AFEX вне форума   Ответить с цитированием
Старый 08.05.2011, 13:45   #7
Mantea Andrei
Эксперт
 
Регистрация: 26.01.2011
Адрес: Chisinau
Сообщений: 715
Сказал(а) спасибо: 40
Поблагодарили 116 раз(а) в 60 сообщениях
По умолчанию

Цитата:
Сообщение от AFEX Посмотреть сообщение
sorry, aveti dreptate cu art. 43 (am tras trinta)
cum ramine cu ce probleme va intilni intreprinderea in cazul dat, din partea fiscului in cazul ca nu va restabili acest cec?
Mantea Andrei вне форума   Ответить с цитированием
Старый 08.05.2011, 13:56   #8
webmaster
администратор форума
 
Аватар для webmaster
 
Регистрация: 27.11.2008
Сообщений: 1,260
Сказал(а) спасибо: 58
Поблагодарили 254 раз(а) в 177 сообщениях
По умолчанию

Цитата:
Сообщение от AFEX Посмотреть сообщение
in opinia mea:
bonul este un document confirmativ ce atesta achizitia si efectuarea platii
art. 22 din legea contabilitatii ne obliga sa restabilim documentele pierdute
fiscu are tangenta cu documentele pierdute
Цитата:
Сообщение от Mantea Andrei Посмотреть сообщение
cum ramine cu ce probleme va intilni intreprinderea in cazul dat, din partea fiscului in cazul ca nu va restabili acest cec?
si cum ramine cu faptul ca art. 20 din Legea contabilitatii prevede:

"(1) Formularele tipizate cu regim special se utilizează în cazurile:
a) înstrăinării activelor cu transmiterea dreptului de proprietate;
...
(5) Bonurile maşinilor de casă şi control cu memorie fiscală sînt recunoscute drept documente primare ce confirmă procurarea activelor şi prestarea serviciilor, cu condiţia respectării cerinţelor prevăzute la art.19 alin.(6). "
webmaster вне форума   Ответить с цитированием
Старый 08.05.2011, 14:16   #9
Mantea Andrei
Эксперт
 
Регистрация: 26.01.2011
Адрес: Chisinau
Сообщений: 715
Сказал(а) спасибо: 40
Поблагодарили 116 раз(а) в 60 сообщениях
По умолчанию

Цитата:
Сообщение от webmaster Посмотреть сообщение
si cum ramine cu faptul ca art. 20 din Legea contabilitatii prevede:

"(1) Formularele tipizate cu regim special se utilizează în cazurile:
a) înstrăinării activelor cu transmiterea dreptului de proprietate;
...
(5) Bonurile maşinilor de casă şi control cu memorie fiscală sînt recunoscute drept documente primare ce confirmă procurarea activelor şi prestarea serviciilor, cu condiţia respectării cerinţelor prevăzute la art.19 alin.(6). "
iar art.19 alin (6) spune
"(6) Documentele primare întocmite vor conţine următoarele elemente obligatorii:
a) denumirea şi numărul documentului;
b) data întocmirii documentului;
c) denumirea, adresa, IDNO (codul fiscal) al entităţii în numele căreia este întocmit documentul;
d) denumirea, adresa, IDNO (codul fiscal) al destinatarului documentului, iar pentru persoanele fizice - codul personal;
e) conţinutul faptelor economice;
f) etaloanele cantitative şi valorice în care sînt exprimate faptele economice;"

aveti cumva pe ce cec datele din subpunctul d?
in caz ca nu cecul nu corespunde art.20 alin (5) ...

si revin la intrebarea

daca in general la achizitii exista factura, iar cecul l-am pierdut si nu-l recuperez, ce riscuri apar pentru intreprindere din partea Fisc - in cazul dat? este ceva ce chiar ne obliga sa le restabilim, sau pur si simplu ar fi bine de afacut aceasta dar nu e obligatoriu.
Mantea Andrei вне форума   Ответить с цитированием
Старый 10.05.2011, 21:38   #10
MaryBuga
Продвинутый
 
Регистрация: 18.11.2010
Сообщений: 148
Сказал(а) спасибо: 35
Поблагодарили 37 раз(а) в 18 сообщениях
По умолчанию

Цитата:
Сообщение от Mantea Andrei Посмотреть сообщение
si revin la intrebarea

daca in general la achizitii exista factura, iar cecul l-am pierdut si nu-l recuperez, ce riscuri apar pentru intreprindere din partea Fisc - in cazul dat? este ceva ce chiar ne obliga sa le restabilim, sau pur si simplu ar fi bine de afacut aceasta dar nu e obligatoriu.
Cum a scris mai sus AFEX bonul este un document confirmativ ce atesta achizitia si efectuarea platii.Si in cazul descris sus sunt de acord cu Andrei Mantea, ca document pentru achizitii este o factura.Ramine intrebarea cu document confirmativ pentru achitarea achizitii.Act de verificare, semnat si stampilat de ambele parti confirma indirect faptul platii si nu este un document , care se anexeaza la decont de avans.De obicei IFS nu pune la indoiala faptul achitarii, daca exista un act de verificare care contine si document necesar cec fiscal.
Totusi exista si un moment neplacut dupa trei ani de la momentul furnizarii.In cazul cind faptul platii nu o sa fie recunoscut din partea controlului si mai ales daca firma-furnizor deja nu functioneaza ori nu poate fi gasita pentru control la intimpinare, IFS poate pretinda la restabilirea TVA trecuta in cont.
Concluzia: Daca suma tranzactiei neesentiala avind un act de verificare, oformat corect - nu avem obiect pentru deranj.In cazul tranzactii mari nu ar fi rau de a restabili acest document primar (cec).
MaryBuga вне форума   Ответить с цитированием
Ответ

Опции темы Поиск в этой теме
Поиск в этой теме:

Расширенный поиск
Опции просмотра

Ваши права в разделе
Вы не можете создавать новые темы
Вы не можете отвечать в темах
Вы не можете прикреплять вложения
Вы не можете редактировать свои сообщения

BB коды Вкл.
Смайлы Вкл.
[IMG] код Вкл.
HTML код Выкл.
Быстрый переход

Похожие темы
Тема Автор Раздел Ответов Последнее сообщение
Reclasificarea mijloacelor fixe în scopuri fiscale Mantea Andrei Подоходный налог 9 24.03.2011 14:09
ILOGICITATILE / LACUNELE CODULUI FISCAL Svetutza Досуг 19 17.02.2011 10:31


Часовой пояс GMT +3, время: 11:41.

Powered by vBulletin® Version 3.7.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd. Перевод: zCarot