Вернуться   Форум журнала "Contabilitate şi audit" > Бухалтерский учет и налогообложение > Первичные документы и документооборот

Ответ

Опции темы Поиск в этой теме Опции просмотра
Старый 27.05.2011, 01:49  
gelic
Новичок

Поблагодарили 0 раз(а) в 0 сообщениях
По умолчанию Factura fiscala

Intreprinderea acorda servicii de arenda lunara, in acest caz FF o scriu cu ultima zi a lunii in care a avut loc arenda chiar daca achitarea p/u aceasta luna a fost facuta in cursul lunii, cind este facuta in avans calculez TVA din avans, iar FF o eliberez in luna urmatoare.

Cum procedez cu arenda calculata p/u citeva zile sau de multe ori p/u o zi, cind are loc achitarea in avans.

Multi clienti cer ff in ziua transferului efctuat de ei.

In prezent scriu FF dupa ce acord serviciile.

La factura enexez actul lucrarilor indeplinite.

Va multumesc!

Последний раз редактировалось webmaster; 27.05.2011 в 11:21
gelic вне форума   Ответить с цитированием
Старый 13.12.2011, 11:00   #91
tanechka
Новичок

Поблагодарили 0 раз(а) в 0 сообщениях

taniusha
Ce amenda primesc daca introduc factura fiscala DE LA FURNIZOR cu intirziere in declaratia TVA

art 118 CF:"(2) Documentaţia pentru evidenţa valorilor materiale, serviciilor procurate trebuie să includă:
a) seria şi numărul facturii fiscale;
b) data primirii facturii;.."
adica se introduce la intrari de bunuri sau servicii cu data eliberarii facturii, dar se formeaza factura fiscala in program cu data primirii, respectiv se reflecta in declaratia pentru luna curenta (in care a fost primita), si in anexa la fel. respectiv, de amenda nu poate fi vorba. FURNIZORUL ESTE RESPONSABIL DE PREZENTAREA FACTURII
tanechka вне форума   Ответить с цитированием
Старый 13.12.2011, 14:16   #92
adriana
Эксперт

Поблагодарили 54 раз(а) в 43 сообщениях

Цитата:
Сообщение от Svetutza Посмотреть сообщение
ei da
ieri le-au adus , ieri si le-au luat inapoi...
astept sa-mi intoarca banii si apoi vorbim altfel..
tre de pus la punct asa contribuabili..
Nu inteleg ce motiv sa faci acest lucru atunci cind... ai avut realizare... esti bucuros ca ai vindut si ai incasat.... materialele deja sunt la consumator.. marfa a fost platita... afli ca factura nui corecta.... si ce faci? Platesti transport, pierzi timp ca sati iei marfa inapoi pentru ca nu doresti sa schimbio factura?

Svetuta dar nu cumva facturile la ei sunt false?
Старый 13.12.2011, 14:32   #93
Svetutza
Эксперт

Поблагодарили 143 раз(а) в 131 сообщениях

Цитата:
Сообщение от adriana Посмотреть сообщение
Svetuta dar nu cumva facturile la ei sunt false?
cine sa-i stie...imi pare rau ca n-am facut o copie ...
Svetutza вне форума   Ответить с цитированием
Старый 14.12.2011, 10:00   #94
Mantea Andrei
Эксперт

Поблагодарили 116 раз(а) в 60 сообщениях

Цитата:
ei da
ieri le-au adus , ieri si le-au luat inapoi...
astept sa-mi intoarca banii si apoi vorbim altfel..
tre de pus la punct asa contribuabili..
punetii

pentru cunostinte generale, cu ce risca intreprinderea dvs primind factura data cu tabel format vechi?
Mantea Andrei вне форума   Ответить с цитированием
Старый 14.12.2011, 10:10   #95
Svetutza
Эксперт

Цитата:
Сообщение от Mantea Andrei Посмотреть сообщение
punetii

pentru cunostinte generale, cu ce risca intreprinderea dvs primind factura data cu tabel format vechi?
nu am dreptul la trecerea in cont a TVA, cel putin
Старый 14.12.2011, 10:35   #96
Mantea Andrei
Эксперт

Цитата:
nu am dreptul la trecerea in cont a TVA, cel putin
de ce, si in baza la ce reglementare legislativa?
Старый 14.12.2011, 10:41   #97
Svetutza
Эксперт

Цитата:
Сообщение от Mantea Andrei Посмотреть сообщение
de ce, si in baza la ce reglementare legislativa?
art.102 (6), (7)
Старый 14.12.2011, 10:53   #98
Mantea Andrei
Эксперт

Цитата:
art.102 (6), (7)
discutabil,
aceste articole spun

(6) Subiectul impozabil are dreptul la trecerea în cont a T.V.A. achitate sau care urmează a fi achitată pe valorile materiale, serviciile procurate dacă dispune:
a) de factura fiscală la valorile materiale, serviciile procurate pe care a fost achitată ori urmează a fi achitată T.V.A., sau
(7) Livrarea, în privinţa căreia se permite trecerea în cont a T.V.A. achitate sau care urmează a fi achitate pe valorile materiale, serviciile procurate, trebuie să fie efectuată subiectului impozabil de către furnizorul care a eliberat factura fiscală (procurată în modul stabilit de la organul autorizat) sau să fie importată de către subiectul impozabil.

Dvs dispuneti de factura fiscala (formularul e ce aprobat), deci indepliniti cu cerintele codului fiscal, mai mult ca atit

art. 102 (1)
(1) În cazul achitării T.V.A. la buget, subiecţilor impozabili, înregistraţi conform art.112 şi 1121 li se permite trecerea în cont a sumei T.V.A. achitate sau care urmează a fi achitate furnizorilor plătitori ai T.V.A pe valorile materiale, serviciile procurate pentru efectuarea livrărilor impozabile în procesul desfăşurării activităţii de întreprinzător. Se permite trecerea în cont a T.V.A. la serviciile importate, procurate de către subiecţii impozabili pentru efectuarea livrărilor impozabile în procesul desfăşurării activităţii de întreprinzător, numai în cazul achitării T.V.A. la buget pentru serviciile menţionate în conformitate cu art.115

conditie ce iarasi se indeplineste.

Nicaieri nu va conditionarea dreptului de trecere in cont a TVA de corectitudinea intocmirii facturii fiscale de catre furnizor. Daca intocmeste gresit atunci el va fi penalizat pentru aceasta, de aceea nu cred ca e corect ca cumparatorul sa raspunda de greseala furnizorului. Bine, in cazul dat e vizibil, dar daca e o greseala care eu ca cumparator nu o depistez, de ce sa nu am dreptul trecerii in cont, factura fisal am, tva a ajuns la buget.

Va rog sa ma convingeti ca nu am dreptate
Старый 14.12.2011, 10:57   #99
Svetutza
Эксперт

Andrei, sa-ti spun drept nu ma deranja FF in cauza, dat fiind faptul ca TVA oricum nu-l treceam in cont, iar cheltuielile erau nedeductibile poate (din alte motive), + ca si suma mica, insa m-a indignat enorm atitudinea furnizorului...
si mai ales cind am auzit ca pe toti ii factureaza asa...mi-am spus...ok...trebuie pus la punct...
nu-mi plac oamenii aroganti sau care cred ca au o stea in frunte cumva...daca e scris negru pe alb...pai fii bun si respecta...
Старый 14.12.2011, 11:05   #100
Mantea Andrei
Эксперт

Цитата:
Andrei, sa-ti spun drept nu ma deranja FF in cauza, dat fiind faptul ca TVA oricum nu-l treceam in cont, iar cheltuielile erau nedeductibile poate (din alte motive), + ca si suma mica, insa m-a indignat enorm atitudinea furnizorului...
si mai ales cind am auzit ca pe toti ii factureaza asa...mi-am spus...ok...trebuie pus la punct...
nu-mi plac oamenii aroganti sau care cred ca au o stea in frunte cumva...daca e scris negru pe alb...pai fii bun si respecta...
Svetutza, vedeti primul meu mesaj, il descifrez
"punetii" - absolut de acord ca trebuie de-i pus la punct pe cei ce nu vor sa respecte leguislatie, mai stiu de exemplu din cei care dua initial factura, iar ulteriro factura fiscal in perioada cind le convine lor. E normal ca trebuie de luptat cu parazitii mediului de afaceri.
Dar ce vroiam sa spun prin restul, era sa concretizez utilizatorilor ca in o buna parte din cazuri, ca de exemplu unele greseli de comletare, nu ne afecteaza ca cumparatori in trecere in cont a TVA (celelalte aspecte se respecta) + prin discutie sa ma asigur ca inteleg corect si nu sint argumente contra care nu le cunosc/scap din vedere
Ответ

Опции темы Поиск в этой теме
Поиск в этой теме:

Расширенный поиск
Опции просмотра