Вернуться   Форум журнала "Contabilitate şi audit" > Служебный раздел > Обучение

Ответ

Опции темы Поиск в этой теме Опции просмотра
Старый 18.10.2011, 23:50   #1
marianna
Новичок

Поблагодарили 0 раз(а) в 0 сообщениях
Lightbulb Intreprindere Individuala

Buna ziua
Am deschis o intreprindere individuala "producere si comercializare"; am inregistrato, m-am prezentat la toate instantele conform listei, apoi in citeva luni am cumparat si carnet de munca pentru persoanele angajate. Din momentul inregistrarii, pentru primul trimestru am prezentat darile de seama ca pentru un SRL, insa mi s-a spus ca un II nu trebuie sa o faca, va trebui sa prezint toate darile de seama anual, DS Unificata. Acum am citeva intrebari:
1.Ce fac cind achit salariu, eu doar lunar am salariu, ce fac cu retinerile din salariu si tot aferent, darea de seama lunara?tot las la momentul anual? (primele doua luni la momentul achitarii salariului am retinut si achitat toate contributiile etc)
2. Cum sa arat cheltuilile pentru salariu daca nu am venituri, eu achit din banii mei (investitie), inclusiv si toate cheltuielile pentru materie prima?
Noi lucram acum pentru producere
3. Pina la inceperea activitatii, am detinut si materie prima personala pentru care nu am cecuri; as putea cumva sa arat valoarea lor in costul produsului final? si defapt cum ar trebui eu sa fac procurarile: cecul este destul sau sa cer facturi?
4. Este necesar sa-mi deschid un cont in banca pentru a face toate transferurile (la moment pentru salarii) sau pot achita toate retinerile la banca de economii (asa cum am facut 2 luni)?
Sunt incepator, nu sunt contabil...am studii superioare economice-financiare, inclusiv si cursuri de contabilitate...dar am multe intrebari deoarece activitatea unei II este mai specifica desi mai simpla de deschis.
Va multumesc anticipat

Последний раз редактировалось marianna; 18.10.2011 в 23:55
marianna вне форума   Ответить с цитированием
Старый 19.10.2011, 09:27   #2
savoronga
Эксперт

Поблагодарили 129 раз(а) в 64 сообщениях

1.pentru platile salariale veti prezenta lunar IRV si trimestrial 4 BASS daca veti avea 3 si mai multi angajati salariati. daca nu- includeti totul in UNIF.
2.pentru banii investiti (imprumutati firmei) puteti utiliza contul 513.2 pentru a va rambursa banii cind veti avea posibilitate.
3. pentru materia prima procurata anterior puteti oforma act de achizitie cu persoane fizice pentru a putea include in costuri consumurile. numai cecurile nu sunt suficiente. e nevoie si de facturi.
4.cont in banca ar fi mai bine sa deschideti, cind veti avea realizari de productie, puteti incasa banii pe cont. si veti evita rindurile din banca de economii.
savoronga вне форума   Ответить с цитированием
Старый 21.10.2011, 01:23   #3
marianna
Новичок

По умолчанию Va multumesc mult pt promptitate si raspuns

Deci achit salariu, iar ce tine de darile deseama le las pentru UNIF...bine, mersi;
ce tine de calculul si plata salariului, achit/retin tot acum/defacto lunar la momentul calcului/achitarii (aceste momente coincid) sau tot pot sa le retin/achit cumulativ anual (ma refer la contributii, prime etc.), ca si taxa pt amenajarea teritoriului?

Последний раз редактировалось marianna; 21.10.2011 в 01:28
Старый 21.10.2011, 09:41   #4
savoronga
Эксперт

Поблагодарили 129 раз(а) в 64 сообщениях

contributiile soc.si med. le achitati lunar.
savoronga вне форума   Ответить с цитированием
Старый 21.10.2011, 20:59   #5
marianna
Новичок

va multumesc mult
Старый 21.10.2011, 22:17   #6
Teo
Профи

Поблагодарили 42 раз(а) в 25 сообщениях

http://www.contabilsef.md/public/pub...1137_md_10.pdf

http://www.contabilitate.md/files/instr_UNIF07_ru.pdf

SNC 62

Последний раз редактировалось Teo; 21.10.2011 в 22:21
Teo вне форума   Ответить с цитированием
Старый 31.10.2011, 22:59   #7
marianna
Новичок

Salut,

ma framinta o intrebare la care am primit un raspuns cindva, dar nu sunt sigura daca e corect. Poate cineva sa-mi confirme sau infirme faptul ca Fondatorul unei II trebuie sa achite Cotributie de Fondator timp de un an de la momentul inregistrarii? Aceasta contributie este considerat ca si capital statutar sau este ca o taxa obligatorie (cheltuiala).Si daca am un loc de munca permanent in alta parte, trebuie oare sa achit aceasta contributie? Si defapt care este suma concreta a contributiei?

Va multumesc mult.

Teo, mersi

Последний раз редактировалось webmaster; 01.11.2011 в 12:58
Старый 01.11.2011, 10:03   #8
lia
Профи

Поблагодарили 39 раз(а) в 28 сообщениях

la moment e o parere gresita, daca fondatoril II este persoana angajata indiferent la propria intreprindere sau la alta nu achita contributia individuala stabilita pentru a.2011 de 4368 lei. mai multe detalii in anexa 3 din bugetului asigurărilor sociale de stat pe anul 2011 bineinteles ca este o cheltuiala
lia вне форума   Ответить с цитированием
Старый 02.11.2011, 14:21   #9
Taniuska2011
Новичок

Поблагодарили 4 раз(а) в 4 сообщениях

cer scuze lilia, dar din cite am inteles eu din legea asta fonadorul intreprinderii individuale este persoana fizica si daca chiar este angajata la propria intreprindere individuala, oricum plateste suma de 4368 lei anual si inca si asiugarea medicala. numai persoana juridica, adica angajatorul plateste pentru angajatii lui. va rog lamuritima in problema data. nu achita aceasta suma in cazul in care este angajat prin contract individual de munca in alta intreprindere sau alta forma de organizatie. va multumesc
Taniuska2011 вне форума   Ответить с цитированием
Старый 02.11.2011, 14:35   #10
webmaster
администратор форума

Поблагодарили 251 раз(а) в 175 сообщениях

Цитата:
Сообщение от Taniuska2011 Посмотреть сообщение
cer scuze lilia, dar din cite am inteles eu din legea asta fonadorul intreprinderii individuale este persoana fizica si daca chiar este angajata la propria intreprindere individuala, oricum plateste suma de 4368 lei anual si inca si asiugarea medicala. numai persoana juridica, adica angajatorul plateste pentru angajatii lui. va rog lamuritima in problema data. nu achita aceasta suma in cazul in care este angajat prin contract individual de munca in alta intreprindere sau alta forma de organizatie. va multumesc
Fondatorul nu plateste suma fixa doar in cazul cind este angajat prin contract individual de munca la alta intreprindere sau daca este pensionar sau invalid.
webmaster вне форума   Ответить с цитированием
Пользователь сказал cпасибо:
busuioc (22.01.2012)
Ответ

Опции темы Поиск в этой теме
Поиск в этой теме:

Расширенный поиск
Опции просмотра