Вернуться   Форум журнала "Contabilitate şi audit" > Бухалтерский учет и налогообложение > Внешнеэкономическая деятельность

Ответ

Опции темы Поиск в этой теме Опции просмотра
Старый 02.02.2011, 18:46   #1
Svetutza
Эксперт

Поблагодарили 143 раз(а) в 131 сообщениях
По умолчанию Incoterms 2010

Dupa cum am si promis, voi face aici un rezumat al seminarului care s-a petrecut astazi in incinta Moldexpo, organizat de CCI, in ceea ce priveste modificarile Incoterms.
Modificari esentiale nu s-au produs. O data in 10 ani, regulile Incoterms sunt revizuite si completate/modificate in functie de schimbarile care au avut loc in sistemul international de transportare.
Iata succint citeva momente mai importante:
1. Clauzele principale au ramas aceleasi: 4 grupe de reguli - E, F, C si D
2. Din clauza D au fost excluse clauzele DAF, DES, DEQ si DDU
si au fost incluse altele 2 - DAT "Delivered at terminal/Livrat la terminal" si DAP "Delivered at place/Livrat la destinatie" care le inclocuiesc in general pe cele 4 excluse.
Totodata, au fost evidentiate 4 tipuri de clauze aplicarea carora nu este recomandata pentru transportul cu containere (FAS, FOB, CFR, CIF).
Regulile sunt aplicabile incepind cu 01.01.2011 si poarta caracter de recomandare.

pentru informatii mai detaliate nu ezitati sa consultati site-urile de pe inet.

Последний раз редактировалось Svetutza; 02.02.2011 в 18:51
Svetutza вне форума   Ответить с цитированием
Старый 02.02.2011, 19:00   #2
Mantea Andrei
Эксперт

Поблагодарили 116 раз(а) в 60 сообщениях

Merci mult pentru informatie utila
Mantea Andrei вне форума   Ответить с цитированием
Старый 02.02.2011, 20:54   #3
contabilmd
Новичок

Поблагодарили 6 раз(а) в 3 сообщениях

exista vreo lege hotarire in care sunr specificate modificarile in cauza?
contabilmd вне форума   Ответить с цитированием
Старый 02.02.2011, 22:27   #4
Svetutza
Эксперт

Цитата:
Сообщение от contabilmd Посмотреть сообщение
exista vreo lege hotarire in care sunr specificate modificarile in cauza?
va referiti la legi, hotariri aprobate in RM ?
Incoterms (termeni ai comertului international) sunt o serie de termeni/reguli ai comertului international elaborate de Camera de Comert Internationala care se folosesc in cadrul tranzactiilor comerciale internationale (import/export).

sau eu n-am inteles intrebarea..
Старый 02.02.2011, 23:07   #5
Mantea Andrei
Эксперт

E asa cum zice Svetuta

Camera Internationala de Comert de la Paris (ICC) a modificat termenii internationali de comert.Termenii Internationali de Comert sau INCOTERMS au fost elaborati de Camera Internationala de Comert cu scopul delimitarii drepturilor si obligatiilor partilor participante in comertul international de marfuri. Astfel INCOTERMS reprezinta un set de norme de comert international care vin sa reglementeze si sa descrie drepturile si oblogatiile partilor participante in comertul international.
Noii termeni de livrare definesc in mod clar obligatiile partilor si reduc riscul aparitiilor unor complicatii juridice

Deloitte atentioneaza ca (drept ca ei se refera la teritoriul Romaniei) o atentie sporita trebuie acordata calcularii valorii in vama
Deloitte

Cine este interesat mai in serios, vedeti urmatorul fisier Text Incoterms 2010.doc
Старый 03.02.2011, 15:29   #6
contabilmd
Новичок

Поблагодарили 6 раз(а) в 3 сообщениях

Ma refer la publicatiile modificarilor
contabilmd вне форума   Ответить с цитированием
Старый 03.02.2011, 16:17   #7
Mantea Andrei
Эксперт

Цитата:
Сообщение от contabilmd Посмотреть сообщение
Ma refer la publicatiile modificarilor
Nu sunt sigur ca va inteleg corect intrebarea...

Inteleg ca ele sint publicat de CCI sub forma de carti/brosura plus pe internet. Deasemenea presupun ca Camerele de Comert din diferite tari in mod normal ar trebui sa le publice pe site-urile lor. La noi nu am gasit... Dar de exemplu varianta in rusa care am pus-o in fisierul anterior este de analogul Camerii noastre in Rusia. Presupun ca cam astea ar fi modurile de publicare.
Старый 04.02.2011, 09:33   #8
Mantea Andrei
Эксперт

Ideea cu valoarea in vama la care am facut referinta mai sus este urmatoarea.

Vama are sectia sa care stabileste valoare in vama la import, si din cite am inteles nu intotdeauna valoarea data va mergea cu cea contractuala dupa una din conditiile Incoterms, se spune ca de obicei diferentele apar din cauza cheltuielilor de transport, depinde cum vama considera tinind cont de metodologia definita. Alt aspect este ca la determinarea valorii la export se utiliza conditiile DAF, care deja au fost excluse. Pe site la vama nu am gasit actualizare la moment. Detalii aici
Valoare in vama
Старый 03.05.2011, 12:23   #9
Райэл
Профи

Поблагодарили 80 раз(а) в 50 сообщениях

Pe mine ma preocupa o alta intrebare referitor la import sa zicem.
In cazul cind conditia de transport prevede aprovizionarea de la uzina, sa zicem EXW. Dreptul de proprietate asupra marfii unde apare, la momentul incarcarii marfii,sau totusi la momentul devamarii ei. Intreb din motiv ca din discutii am auzit ca multi iau la evidenta marfa dupa data incoisului si nu dupa data devamarii, astfel apare o diferenta de curs, care tare ma deranjeaza. Eu consider ca totusi corect ar fi indiferent de conditia de transport marfa sa fie luata la evidenta doar dupa devamare. Dvs ce spuneti?!
Райэл вне форума   Ответить с цитированием
Старый 03.05.2011, 12:43   #10
Svetutza
Эксперт

Цитата:
Сообщение от Райэл Посмотреть сообщение
Pe mine ma preocupa o alta intrebare referitor la import sa zicem.
In cazul cind conditia de transport prevede aprovizionarea de la uzina, sa zicem EXW. Dreptul de proprietate asupra marfii unde apare, la momentul incarcarii marfii,sau totusi la momentul devamarii ei. Intreb din motiv ca din discutii am auzit ca multi iau la evidenta marfa dupa data incoisului si nu dupa data devamarii, astfel apare o diferenta de curs, care tare ma deranjeaza. Eu consider ca totusi corect ar fi indiferent de conditia de transport marfa sa fie luata la evidenta doar dupa devamare. Dvs ce spuneti?!
la mine marfa intra in 217 la data devamarii, ma rog, in programa, insa valoarea in lei a acesteia, in conditiile CIF Constanta, de ex., se formeaza reiesind din cursul oficial la ziua incarcarii pe nava, conform conosamentului

daca ar fi, EXW, s-ar lua cursul din data primirii marfurilor la depozitul furnizorului
etc..
Ответ

Опции темы Поиск в этой теме
Поиск в этой теме:

Расширенный поиск
Опции просмотра