Вернуться   Форум журнала "Contabilitate şi audit" > Бухалтерский учет и налогообложение > Автоматизация бухгалтерского учета

Ответ

Опции темы Поиск в этой теме Опции просмотра
Старый 27.07.2011, 13:55   #1
camomille
Новичок

Поблагодарили 4 раз(а) в 2 сообщениях
Отправить сообщение для camomille с помощью Yahoo
По умолчанию ONG

ce programe contabile utilizeaza de regula ONG-urile?
dupa ce standarde se conduc? SNC? IAS?
camomille вне форума   Ответить с цитированием
Старый 28.07.2011, 09:55   #2
webmaster
администратор форума

Поблагодарили 212 раз(а) в 147 сообщениях

Цитата:
Сообщение от camomille Посмотреть сообщение
ce programe contabile utilizeaza de regula ONG-urile?
dupa ce standarde se conduc? SNC? IAS?
Din cite stiu organizatiile necomerciale tin contabilitate in conformitate cu SNC. Totodata, exista anumite nuante specifice care sint reglementate prin Indicatiile metodice privind particularitatile contabilitatii in organizatiile necomerciale. Pentru mai multe detalii Va recomand sa faceti cu articolele publicate in revista in rubrica УЧЕТ В НЕКОММЕРЧЕСКИХ ОРГАНИЗАЦИЯХ.
webmaster вне форума   Ответить с цитированием
Старый 31.10.2011, 22:13   #3
marianna
Новичок

Поблагодарили 0 раз(а) в 0 сообщениях

Indicatile metodologice le-am citit dar as vrea sa stiu si eu daca exista cineva care ar putea sa ofere un soft adaptat la aceste indicatii metologice?...ne este foarte greu sa gasim unul bine organizat si teja testat.
Mersi
marianna вне форума   Ответить с цитированием
Старый 27.03.2012, 09:36   #4
oxanna
Новичок

Поблагодарили 6 раз(а) в 4 сообщениях

Spuneti-mi va rog, ONG-urile au obligatia de a prezenta VEN 08 sau alt tip de declaratie cu privire la imp. pe venit?
oxanna вне форума   Ответить с цитированием
Старый 27.03.2012, 09:56   #5
CDV
Новичок

Поблагодарили 6 раз(а) в 3 сообщениях

Цитата:
Сообщение от marianna Посмотреть сообщение
Indicatile metodologice le-am citit dar as vrea sa stiu si eu daca exista cineva care ar putea sa ofere un soft adaptat la aceste indicatii metologice?...ne este foarte greu sa gasim unul bine organizat si teja testat.
Mersi
La ONG pe care le stiu eu se foloseste 1c (adoptat)
CDV вне форума   Ответить с цитированием
Старый 27.03.2012, 10:10   #6
CDV
Новичок

Цитата:
Сообщение от oxanna Посмотреть сообщение
Spuneti-mi va rog, ONG-urile au obligatia de a prezenta VEN 08 sau alt tip de declaratie cu privire la imp. pe venit?
ONG trebuie sa prezinte VEN 08 si asta este stipulat in art 85 a CF
c) persoanele juridice rezidente, cu excepţia autorităţilor publice şi instituţiilor publice, indiferent de prezenţa obligaţiei privind achitarea impozitului;

in anul 2011 in CF la acest aliniat scria cu descifrare
"persoane juridice rezidente (societatile pe actiuni, societati cu raspundere limitata,cooperative, intreprinderi de arenda, intreprinderi de stat si municipale, inclusiv uniunele acestora, fonduri de investitii si institutii private ce activeaza in domeniul finantelor, ocrotiriii sanatatii, invatamantului, stiintei si culturii; asociatii obstesti,fundatii, organizatii social-politice, organizatii sindicale, organizatii religioase, asociatii ale patronilor, organizatii ale avocatilor si notarilor, inclusiv uniunele acestora, alte organizatii prevazute de legislatie) , cu excepţia autorităţilor publice şi instituţiilor publice, indiferent de prezenţa obligaţiei privind achitarea impozitului;
Старый 27.03.2012, 10:34   #7
oxanna
Новичок

Поблагодарили 6 раз(а) в 4 сообщениях

Si daca in acest an nu am avut deloc intrari de MB, si doar ceva cheltuieli la deschidere, atunci cum procedam?
Din cite stiu ONG sint organizatii nonprofit, (nu trebuie sa arta nici pierderi nici venituri cel putin asa mi-au spus cei de la statistica) atunci cum sa inchid la sf de an aceste cheltuieli?
oxanna вне форума   Ответить с цитированием
Старый 27.03.2012, 10:52   #8
CDV
Новичок

Цитата:
Сообщение от oxanna Посмотреть сообщение
Si daca in acest an nu am avut deloc intrari de MB, si doar ceva cheltuieli la deschidere, atunci cum procedam?
Din cite stiu ONG sint organizatii nonprofit, (nu trebuie sa arta nici pierderi nici venituri cel putin asa mi-au spus cei de la statistica) atunci cum sa inchid la sf de an aceste cheltuieli?
Cu rapoartele ce tin de statistica nu stiu cum trebuie de procedat, cu VEN 08 la DVS ar trebui sa coincida veniturile cu cheltuielile caci veniturile se vor forma nu din mijloacele banesti intrate ci de la contul 423 . asa as proceda eu, nu stiu daca e corect asa. Dar luati seama si de prevederile art 260 alin (1) al CF ce tine de Neprezentarea dării de seamă fiscale pentru care este prevazuta amenda de 1 000 lei dar nu mai mult de 10 000 lei pentru numărul total de dări de seamă.

trebuie de consultat cineva mai profi in domeniu

Последний раз редактировалось CDV; 27.03.2012 в 12:46
Старый 16.04.2013, 21:57   #9
carabus
Новичок

Поблагодарили 4 раз(а) в 3 сообщениях

Cine poate sa ma ajute...pentru incasarea donatiilor de la persoane fizice in numerar trebuie de eliberat cec fiscal?
carabus вне форума   Ответить с цитированием
Старый 11.09.2013, 07:25   #10
savoronga
Эксперт

Поблагодарили 102 раз(а) в 60 сообщениях

asociatia obsteasca (a parintilor unei institutii de invatamint) va aduna mijloace banesti pe contul sau bancar ca cotizatii si le va cheltui pentru scopurile institutiei, claselor, grupelor. aceste cheltuieli (consumuri) trebuiesc justificate prin facturi fiscale si bonuri sau e suficient numai prin bonuri? tot din aceste acumulari pe cont se vor plati premii cadrului didactic. aceste premii vor fi impozitate cu contrinutii de asigurari sociale si medicale?
savoronga вне форума   Ответить с цитированием
Ответ

Опции темы Поиск в этой теме
Поиск в этой теме:

Расширенный поиск
Опции просмотра