Вернуться   Форум журнала "Contabilitate şi audit" > Бухалтерский учет и налогообложение > Первичные документы и документооборот

Ответ

Опции темы Поиск в этой теме Опции просмотра
Старый 27.05.2011, 01:49   #1
gelic
Новичок

Поблагодарили 0 раз(а) в 0 сообщениях
По умолчанию Factura fiscala

Intreprinderea acorda servicii de arenda lunara, in acest caz FF o scriu cu ultima zi a lunii in care a avut loc arenda chiar daca achitarea p/u aceasta luna a fost facuta in cursul lunii, cind este facuta in avans calculez TVA din avans, iar FF o eliberez in luna urmatoare.

Cum procedez cu arenda calculata p/u citeva zile sau de multe ori p/u o zi, cind are loc achitarea in avans.

Multi clienti cer ff in ziua transferului efctuat de ei.

In prezent scriu FF dupa ce acord serviciile.

La factura enexez actul lucrarilor indeplinite.

Va multumesc!

Последний раз редактировалось webmaster; 27.05.2011 в 11:21
gelic вне форума   Ответить с цитированием
Старый 27.05.2011, 11:31   #2
webmaster
администратор форума

Поблагодарили 255 раз(а) в 177 сообщениях
По умолчанию Налоговая накладная

Eu cred ca Dvs. procedati corect. In Codul fiscal nu sint cerinte privind eliberarea facturii fiscale la data primirii platii in avans pentru serviciile de arenda. Este suficient sa calculati TVA de la avansul primit. Eliberarea facturii fiscale pentru serviciile de arenda se efectueaza la data livrarii acestor servicii conform art. 108 alin. (4) din Codul fiscal. Clientii probabil cer factura ca sa inchida suma transferata. Desi art. 117 si 108 din Codul fiscal creeaza anumite confuzii in privinta datei eliberarii facturii fiscale, eu cred ca factura fiscala pentru serviciile de arenda trebuie eliberata in ultima zi a lunii in care a fost prestat serviciul.

Последний раз редактировалось webmaster; 30.05.2012 в 10:18
webmaster вне форума   Ответить с цитированием
Старый 27.05.2011, 12:25   #3
gelic
Новичок

In CF art 108 p4 este scris ca data livrarii serviciilor se considera in acelasi timp data prestarii serviciului, data eliberarii FF, data efectuarii platii, in dependenta de ce are loc mai intii deasemenea si p 5 acelasi lucru.

Sa inteleg ca daca pe data de 24.05.11 am primit plata p/u arenda perioada 25,26,27.05.11 pot elibera FF cu data de 24.05.11?
Старый 27.05.2011, 12:54   #4
webmaster
администратор форума

Поблагодарили 255 раз(а) в 177 сообщениях

Цитата:
Сообщение от gelic Посмотреть сообщение
In CF art 108 p4 este scris ca data livrarii serviciilor se considera in acelasi timp data prestarii serviciului, data eliberarii FF, data efectuarii platii, in dependenta de ce are loc mai intii deasemenea si p 5 acelasi lucru.

Sa inteleg ca daca pe data de 24.05.11 am primit plata p/u arenda perioada 25,26,27.05.11 pot elibera FF cu data de 24.05.11?
Eu asta si aveam in vedere cind am spus de confuzia pe care o creeaza prevederile art. 117 si 108. Pe de o parte, art. 117 spune ca factura fiscala trebuie eliberata la data aparitiei obligatiei fiscale stabilit prin art. 108. Pe de alta parte, conform art. 108 sint posibile 3 momente de aparitie obligatiei fiscale: data prestarii serviciului, data primirii platii sau data eliberarii facturii fiscale, in dependenta de ceea ce are loc mai inainte. Aceeasi regula este stabilita si pentru marfuri, dar cu totii stim ca daca primim avans pentru livrari de marfuri, factura fiscala nu se elibereaza.
Exista de asemenea pareri ca arenda se refera la livrarile indicate in art. 108 alin. (6) (livrari regulate) pentru care factura fiscala se elibereaza odată cu prezentarea către cumpărător a contului (art. 117.1 din Codul fiscal).
In practica am intilnit 2 modalitati de eliberare a facturilor fiscale pe arenda: fie cu ultima zi a lunii de gestiune, fie la inceputul lunii urmatoare dupa luna de gestiune, odata cu emiterea contului de plata. Nu am vazut cazuri cind factura fiscala se elibereaza la data primirii avansului pe arenda.
Cazurile de emitere a facturii fiscale la data primirii platii in avans sint stabilite in art. 117.1 alin. (9).
Asta e tot cu ce pot sa Va ajut.

Последний раз редактировалось webmaster; 27.05.2011 в 12:59
webmaster вне форума   Ответить с цитированием
Старый 27.05.2011, 13:06   #5
gelic
Новичок

Multumesc mult! I-mi pare bine ca exista ecest forum unde pot fi discutate multe neclaritati in CF.
Старый 31.05.2011, 15:38   #6
dimonardo
Новичок

Поблагодарили 10 раз(а) в 4 сообщениях

Cum sa procedez in cazul cind Orange nea eliberat FF pt procurarea unui telefon dar a indicat o suma gresita si acum cer sa le scriem noi factura de expeditie tot cu aceeasi suma ca ei sa o anuleze si sa ne elibereze alta, cum sa reflect corect in contabilitate intrarea si esirea acestui telefon?
MS anticipat.
dimonardo вне форума   Ответить с цитированием
Старый 31.05.2011, 20:59   #7
adriana
Эксперт

Поблагодарили 54 раз(а) в 43 сообщениях

Nu inteleg de ce cer ca dv sa le scrieti F/exp. Astfel se procedeaza daca a-ti fi restituit efectiv telefonul.
Старый 01.06.2011, 08:06   #8
Svetutza
Эксперт

Поблагодарили 143 раз(а) в 131 сообщениях

Цитата:
Сообщение от dimonardo Посмотреть сообщение
Cum sa procedez in cazul cind Orange nea eliberat FF pt procurarea unui telefon dar a indicat o suma gresita si acum cer sa le scriem noi factura de expeditie tot cu aceeasi suma ca ei sa o anuleze si sa ne elibereze alta, cum sa reflect corect in contabilitate intrarea si esirea acestui telefon?
MS anticipat.
se pare ca ei vor sa perfecteze operatiunea de retur
dvs. scrieti factura si eu va scriu FF cu minus
probabil ca altfel nu pot anula acea livrare
Svetutza вне форума   Ответить с цитированием
Старый 01.06.2011, 09:14   #9
Elena.alexandru
Новичок

Поблагодарили 5 раз(а) в 4 сообщениях

Цитата:
Сообщение от Svetutza Посмотреть сообщение
se pare ca ei vor sa perfecteze operatiunea de retur
dvs. scrieti factura si eu va scriu FF cu minus
probabil ca altfel nu pot anula acea livrare
in acest acz ramane intrebarea deschisa cu suma achitata. Daca eu am intele scorect ei nu schimba telefonul dar schimba factura. Deci suma in factura e gresita. In asa caz daca fac retur de marfa ( ei trebuie sa schimbe si marfa adica telefonul) nu va aparea intrebarea la control de ce pe factura noua e tot acel model de telefon dar e alta suma? si ce apare cu difirenta de sume?
Elena.alexandru вне форума   Ответить с цитированием
Старый 01.06.2011, 09:16   #10
Svetutza
Эксперт

Поблагодарили 143 раз(а) в 131 сообщениях

Цитата:
Сообщение от Elena.alexandru Посмотреть сообщение
in acest acz ramane intrebarea deschisa cu suma achitata. Daca eu am intele scorect ei nu schimba telefonul dar schimba factura. Deci suma in factura e gresita. In asa caz daca fac retur de marfa ( ei trebuie sa schimbe si marfa adica telefonul) nu va aparea intrebarea la control de ce pe factura noua e tot acel model de telefon dar e alta suma? si ce apare cu difirenta de sume?
cred ca aceste detalii trebuie sa le discutati cu ei
inclusiv sa cereti explicatii de ce insista asupra unei astfel de perfectari a documentelor
Svetutza вне форума   Ответить с цитированием
Ответ

Опции темы Поиск в этой теме
Поиск в этой теме:

Расширенный поиск
Опции просмотра