Вернуться   Форум журнала "Contabilitate şi audit" > Бухалтерский учет и налогообложение > Подоходный налог

Ответ
 
Опции темы Поиск в этой теме Опции просмотра
Старый 20.10.2010, 16:48   #1
dimonardo
Новичок
 
Регистрация: 12.10.2010
Сообщений: 35
Сказал(а) спасибо: 10
Поблагодарили 6 раз(а) в 3 сообщениях
По умолчанию Dividende

De la ce suma se declara la inspectorat veniturile din primirea devidendelor de la intreprindere? care este suma maxima neimpozabila?
multumesc anticipat!!

Последний раз редактировалось webmaster; 20.10.2010 в 18:33
dimonardo вне форума   Ответить с цитированием
Старый 20.10.2010, 18:40   #2
webmaster
администратор форума
 
Аватар для webmaster
 
Регистрация: 27.11.2008
Сообщений: 1,177
Сказал(а) спасибо: 56
Поблагодарили 211 раз(а) в 146 сообщениях
По умолчанию

Dividendele primite de persoanele fizice rezidente nu se declara la fisc, deoarece retinerea impozitului pe venit din dividente este una finala.

Articolul 901. Reţinerea finală a impozitului din unele tipuri de venit

"...
(3.1) Persoanele specificate la art. 90 alin. (1) reţin şi achită la buget un impozit în mărime de 15% din:

a) dividende, cu excepţia celor achitate agenţilor economici rezidenţi;
...

(4) Reţinerea finală a impozitului stabilit prin prezentul articol scuteşte beneficiarul cîştigurilor şi veniturilor specificate la alin. (1), (3), (3.1), (3.3) şi (3.4) de la includerea lor în componenţa venitului brut, precum şi de la declararea acestora."
webmaster вне форума   Ответить с цитированием
Старый 21.10.2010, 08:46   #3
dimonardo
Новичок
 
Регистрация: 12.10.2010
Сообщений: 35
Сказал(а) спасибо: 10
Поблагодарили 6 раз(а) в 3 сообщениях
По умолчанию

Daca plata devidendelor se face pt anii precedenti lui 2008 atunci dvd nu se declara.Ca sa fie clar eu ma refer la intreprinderea rezident si persoana fizica rezident. Incepind cu1 ianuarie 2008 se retine un impozit de 15 % la sursa de plata. sumele platite si inpozitul pe venit din acestea se declara in darea de seama IRV 08.
inform este luata din БНК, 2008, №5
dimonardo вне форума   Ответить с цитированием
Старый 21.10.2010, 10:20   #4
webmaster
администратор форума
 
Аватар для webmaster
 
Регистрация: 27.11.2008
Сообщений: 1,177
Сказал(а) спасибо: 56
Поблагодарили 211 раз(а) в 146 сообщениях
По умолчанию

Dividendele se declara doar de intreprindere in darea de seama IRV 09. Persoana fizica nu are obligatia de a le declara in Declaratia cu privire la impozitul pe venit CET 08 si de a plati ceva suplimentar.
webmaster вне форума   Ответить с цитированием
Старый 17.11.2010, 14:01   #5
gorbencoda
Новичок
 
Регистрация: 17.11.2010
Сообщений: 11
Сказал(а) спасибо: 4
Поблагодарили 0 раз(а) в 0 сообщениях
Exclamation dividende

Ajutaţimă vă rog!
1. care va fi formula contabila pentru operatia:
- fondatorul srlului cumpără un imobil din contul profitului nerepartizat al aniilor precedenţi
2. se plăteşte în acest caz impozitul pe venit de 15%? (este profitul anilor 2008-2009)

Последний раз редактировалось gorbencoda; 17.11.2010 в 14:04
gorbencoda вне форума   Ответить с цитированием
Старый 17.11.2010, 14:22   #6
Svetutza
Эксперт
 
Аватар для Svetutza
 
Регистрация: 06.11.2009
Адрес: Chisinau
Сообщений: 1,327
Сказал(а) спасибо: 31
Поблагодарили 142 раз(а) в 131 сообщениях
По умолчанию

Цитата:
Сообщение от gorbencoda Посмотреть сообщение
Ajutaţimă vă rog!
1. care va fi formula contabila pentru operatia:
- fondatorul srlului cumpără un imobil din contul profitului nerepartizat al aniilor precedenţi
2. se plăteşte în acest caz impozitul pe venit de 15%? (este profitul anilor 2008-2009)
imobilul va fi folosit in activitatea de intreprinzator..???
daca da, atunci de ce vrea el sa arate distribuirea dividendelor ?

pentru dividendele anilor 2008, 2009 repartizate !!! se achita 15% impozit pe venit...doar ca astept raspuns la prima intrebare...
Svetutza вне форума   Ответить с цитированием
Старый 18.11.2010, 11:01   #7
gorbencoda
Новичок
 
Регистрация: 17.11.2010
Сообщений: 11
Сказал(а) спасибо: 4
Поблагодарили 0 раз(а) в 0 сообщениях
По умолчанию

da, imobilul (oficiu) va fi folosit in activitate de întreprinzător
din cîte eu cunosc, dacă dividentele se investesc în dezvoltarea activităţii întreprinderii atunci nu se achită 15% impozit pe venit

acestă întrebare a apărut deoarece, în contul (332) profit nerepartizat al perioadei precedente, s-a acumulat o sumă mare şi şeful a hotărît să o investească în procurarea unui oficiu pentru întreprindere
însă eu nu ştiu cum corect să înregistrez această operaţie

Последний раз редактировалось gorbencoda; 18.11.2010 в 11:04
gorbencoda вне форума   Ответить с цитированием
Старый 18.11.2010, 12:09   #8
Svetutza
Эксперт
 
Аватар для Svetutza
 
Регистрация: 06.11.2009
Адрес: Chisinau
Сообщений: 1,327
Сказал(а) спасибо: 31
Поблагодарили 142 раз(а) в 131 сообщениях
По умолчанию

poate eu nu am dreptate, dar, parerea mea...
1. Procurarea oficiului o veti face dupa procedura obisnuita ca si procurarea oricarui alt activ
dt 121 ct 521
dt 5342 ct 521
dt 121 ct alte cheltuieli aferente procurarii

achitarea
dt 521 ct 242

daca doriti sa aratati utilizarea profitului atunci
1. Proces-verbal al Adunarii asociatilor, si:
dt 332.1 profitul anilor precedenti
dt 332.2 utilizarea profitului anilor precedenti

dupa cum vedeti suma profitului nu se va schimba ...

Последний раз редактировалось Svetutza; 19.11.2010 в 13:07
Svetutza вне форума   Ответить с цитированием
Старый 18.11.2010, 13:25   #9
gorbencoda
Новичок
 
Регистрация: 17.11.2010
Сообщений: 11
Сказал(а) спасибо: 4
Поблагодарили 0 раз(а) в 0 сообщениях
По умолчанию

mulţumim că încercaţi să mă ajutaţi,
dar nu este o rezolvare a problemei pe care mi-a pus-o şeful

eu mă gîndesc, că poate astfel să înregistrez:
1. eliberezi devidendele fondatorului

dt 332.1 ct 537.1
dt.537.1 ct 241.1

2. fondatorul procură imobilul, ca persoană fizică

3. înregistrează contract de donaţie a imobilului întreprinderii (rămîne să concretizez dacă are aşa drept)

Înregistrez intrarea mijlocului fix cu titlu gratuit
dt. 123.1 ct. 622.4

însă nu sînt convinsă, în acest caz se achită acele 15 %?
gorbencoda вне форума   Ответить с цитированием
Старый 18.11.2010, 13:48   #10
webmaster
администратор форума
 
Аватар для webmaster
 
Регистрация: 27.11.2008
Сообщений: 1,177
Сказал(а) спасибо: 56
Поблагодарили 211 раз(а) в 146 сообщениях
По умолчанию

Цитата:
Сообщение от gorbencoda Посмотреть сообщение
mulţumim că încercaţi să mă ajutaţi,
dar nu este o rezolvare a problemei pe care mi-a pus-o şeful

eu mă gîndesc, că poate astfel să înregistrez:
1. eliberezi devidendele fondatorului

dt 332.1 ct 537.1
dt.537.1 ct 241.1

2. fondatorul procură imobilul, ca persoană fizică

3. înregistrează contract de donaţie a imobilului întreprinderii (rămîne să concretizez dacă are aşa drept)

Înregistrez intrarea mijlocului fix cu titlu gratuit
dt. 123.1 ct. 622.4

însă nu sînt convinsă, în acest caz se achită acele 15 %?
Varianta propusa de Dvs. nu este prea buna. In varianta aceasta neaparat va trebui sa platiti impozit, deoarece are loc repartizarea dividendelor fondatorului.

Varianta propusa de svetuta este mai buna. Unica obiectie din partea mea este la ultima formula contabila. In loc de Dt 332 Ct 332 ar trebui sa se intocmeasca formula Dt 332 Ct 311, deoarece profitul utilizat (reinvestit) reprezinta de fapt o majorare a capitalului statutar. In afara de aceasta pentru majorarea capitalului statutar prin depunerea de mijloace fixe avem si prevederi speciale in Codul fiscal si regulamentul respectiv. Astfel veti economisi nu numai pe impozit pe venit, ci si pe TVA. Va recomand sa cititi articolul Aspecte problematice privind evaluarea şi contabilizarea mijloacelor fixe depuse în capitalul statutar in care veti gasi unele raspunsuri la intrebarea Dvs.
webmaster вне форума   Ответить с цитированием
Ответ

Опции темы Поиск в этой теме
Поиск в этой теме:

Расширенный поиск
Опции просмотра

Ваши права в разделе
Вы не можете создавать новые темы
Вы не можете отвечать в темах
Вы не можете прикреплять вложения
Вы не можете редактировать свои сообщения

BB коды Вкл.
Смайлы Вкл.
[IMG] код Вкл.
HTML код Выкл.
Быстрый переход


Часовой пояс GMT +2, время: 05:51.

Powered by vBulletin® Version 3.7.4
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd. Перевод: zCarot