Показать сообщение отдельно
Старый 05.01.2012, 19:58   #24
Райэл
Профи

Поблагодарили 80 раз(а) в 50 сообщениях

Цитата:
Metoda simplificata (in partida dubla), precum si cea in partida simpla se aplica de intreprinderi nu in functie de forma juridica, ci de criteriile stabilite de lege. Daca vrei sa facem ramasag - pregateste cutia cu inghetata...
Eu am spus: in majoritatea cazurilor, cunosc criteriile impuse de p.15 al Legii Contabilitatii.
Цитата:
Legea Nr. 845 din 03.01.1992 cu privire la antreprenoriat şi întreprinderi art. 14 (2):
"Patrimoniul întreprinderii individuale este inseparabil de bunurile personale ale antreprenorului."
Recunosc si am si vorbit despre asta, insa acest element nu e de ajuns pentru a contopi raporturile economice a II cu cele a persoanei fizice care a fondat II.
Цитата:
Operatiile economice sunt de o diversitate imensa si deoarece la etapa recunoasterii elementele se plaseaza pe conturi in functie de specificul operatiei concrete deseori e nevoie "изобретать велосипед". Insa deseori minuiti de conservatism contabilii prefera sa utilizeze conturi si formule contabile cunoscute.
In situatia cind legislatia ne impune o anumita abordare, cred ca este incorecta "fantezia contabila", mai mult ca atit ca acesata "fantezie" poate avea consecinte disctructive.
Райэл вне форума   Ответить с цитированием