Форум журнала "Contabilitate şi audit"

Форум журнала "Contabilitate şi audit" (http://forum.contabilitate.md/index.php)
-   Налоговые проверки и налоговое администрирование (http://forum.contabilitate.md/forumdisplay.php?f=12)
-   -   Informarea despre schimbari (http://forum.contabilitate.md/showthread.php?t=239)

Rodica09 10.11.2009 15:40

Informarea despre schimbari

Recent am facut o sumedenie de schimbari la i Intr. Cap. Strain - SRL (denumire, sediu, administrator)
Evident ca trebuie sa informez despre acest lucru IFT.
care este termenul limita de prezentare a acestor modificari? este vreo lege, hotarire sau instructiune unde gasesc informatia despre termenele limita si amenzile in caz de nerespectare a acestora..

trebuie sa informez si departamentul de statistica, CNAS si CNAM-ul despre aceste modificari?

Va multumesc mult!

Svetutza 10.11.2009 17:29

Rodica, vezi in titlul V Administrare fiscal, din pacate eu nu am timp sa ma uit, dar cred ca acolo vei gasi raspuns:)

webmaster 10.11.2009 18:26

Iata ce stabileste Codul fiscal in aceasta privinta:

"Articolul 8. Drepturile şi obligaţiile contribuabilului
...
(2) Contribuabilul este obligat:
...
b) să se pună la evidenţă la organul fiscal în a cărui rază îşi are sediul stabilit în documentele de constituire (înregistrare) şi să-şi primească certificatul de atribuire a codului fiscal, să prezinte informaţiile iniţiale (şi să comunice modificările ulterioare) cu privire la sediul său, sediul subdiviziunilor sale structurale, denumirea şi sediul instituţiilor financiare în care sînt deschise conturi.

Informaţiile privind sediul filialelor sau reprezentanţelor se comunică, de asemenea, organului fiscal în a cărui rază teritorială acestea îşi au sediul;
...

Articolul 161. Dispoziţii generale
...
(8) Contribuabilul, în termen de 30 de zile de la data adoptării deciziei despre schimbarea sediului şi/sau constituirea subdiviziunii, informează organul fiscal despre schimbarea sediului său şi/sau prezintă informaţiile iniţiale, iar ulterior şi modificările cu privire la sediul subdiviziunii sale.

Articolul 255. Neprezentarea informaţiei despre sediu

Neprezentarea, prezentarea cu întîrziere sau prezentarea organului fiscal a unor informaţii neveridice despre sediul sau despre schimbarea sediului contribuabilului, al subdiviziunilor lui (filialelor, reprezentanţelor, sucursalelor, secţiilor, magazinelor, depozitelor, unităţilor comerciale etc.) se sancţionează cu amenda de 4 000 de lei."

Celelalte organe (statistica, CNAS si CNAM) de asemenea trebuie informate. Ar fi bine sa faceti acest lucru in decurs de o luna de la efectuarea modificarilor. Va recomand sa contactati organele respective pentru a preciza, ce documente trebuie prezentate pentru efectuarea modificarilor.

contmd 28.05.2010 17:01

Цитата:

Сообщение от Rodica09 (Сообщение 510)
Recent am facut o sumedenie de schimbari la i Intr. Cap. Strain - SRL (denumire, sediu, administrator)
Evident ca trebuie sa informez despre acest lucru IFT.
care este termenul limita de prezentare a acestor modificari? este vreo lege, hotarire sau instructiune unde gasesc informatia despre termenele limita si amenzile in caz de nerespectare a acestora..
trebuie sa informez si departamentul de statistica, CNAS si CNAM-ul despre aceste modificari?
Va multumesc mult!

Dupa asa modificari, asteptati-va si la urmatoarele:
o sa vi se retraga FF si Certificatul de platitor a TVA,
se v-a efectua control riguros de folosire a FF
pentru a va elibera altele si de a va emite un nou Certificat TVA.
Mai sint momente, dar astea sint primele...

adriana 05.01.2011 20:47

cineva a auzit de legea cu privire la "principiul ghiseului unic" ? Cica la inregistrarea intreprinderilor la CIS , nu trebuie de comunicat la celelalte oficii publice inform cu privire la inregistrare ( IFS; Statistica;CNAM;CNAS etc), dar insasi CIS prin intermediului retelei on-line va trimite informatia de inregistare la aceste oficii

auras25 05.01.2011 21:47

Цитата:

Сообщение от adriana (Сообщение 2361)
cineva a auzit de legea cu privire la "principiul ghiseului unic" ? Cica la inregistrarea intreprinderilor la CIS , nu trebuie de comunicat la celelalte oficii publice inform cu privire la inregistrare ( IFS; Statistica;CNAM;CNAS etc), dar insasi CIS prin intermediului retelei on-line va trimite informatia de inregistare la aceste oficii

Da, CIS transmite la Fisc, CNAS, CNAM informatia cu privire la inregistrarea intreprinderilor noi si inregistrarea modificarilor, insa prezentarea si comunicarea in termen oricum ramiine obligatie asa cum a mentionat-o webmaster.

adriana 06.01.2011 11:42

inteleg ca in termen....... si totusi trebuie sa ne deplasam noi? dupa cite am citit eu nu trebuie... dar mai stii?:*PARDON*:

ellya 17.01.2011 10:33

Arenda oficiului

Buna ziua.

Svetuta, spune-ti va rog, cind se arendeaza un spatiu pentru oficiu, dar adresa juridica ramine neschimbata, este necesar de a informa inspectoratul fiscal?

Svetutza 17.01.2011 10:36

da, ellya, trebuie sa informati obligatoriu oficiul fiscal...vedeti mai sus ceva info..

ellya 17.01.2011 10:49

Цитата:

Сообщение от svetuta (Сообщение 2440)
da, ellya, trebuie sa informati obligatoriu oficiul fiscal...vedeti mai sus ceva info..

Dar ce acte trebuie sa prezentam la fisc? sau trebuie sa ne adresam la ei pentru aceasta?

Часовой пояс GMT +3, время: 11:13.