Вернуться   Форум журнала "Contabilitate şi audit" > Пользователи

Accountant Accountant вне форума

Moderator

Публичные сообщения

Отображение с 21 по 30 из 40 публичных сообщений
  1. Taniusa82
    13.12.2013 10:24
    Taniusa82
    Можно ли выдать прибыль учредителю ИП , полученную в 2012? Если да, то надо ли её облагать как дивиденды? В SRL это прибыль называется дивиденды и с неё удерживается налог. Как быть с индив. предпр.? Должен ли учредитель показывать, полученную(выданную ему) прибыль от ИП в зелёной декларации?
  2. alia78
    21.11.2013 21:31
    alia78
    Buna ziua , am o intrebare. Acum , luna noiembrie 2013 a fost descoperita o eroare, nu a fost calculat salariul directorului intreprinderii luna februarie si martie, ( 16000 lei). Cum de reflectat recalculul in evidenta contabila? In care luna? care cont? daca modificam darile de seama la CNAS pt trimestrul 1 si cele de le IFS privind primele de AS medicale si impozitul pe venit cum de reflectat si la baza caror documente. Multumesc anticipat! Trebuie de modificat si darile de seama de la Statistica ? Cit de real este aceasta sau mai simplu de lasat salariul 0 lei?
  3. damian
    21.11.2013 14:35
    damian
    buna ziua sunt noua pe aici si am o intrebare. firma se ocupa cu cresterea florilor. anul acesta o parte din flori nu s-au vindut si au fost aruncate, iar alta parte a inghetat. cum sa arat in contabilitate aceste pierderi? si daca pot sa le iau in scopuri fiscale. ajutati-ma va rog!!!!
  4. CONT-AGRO
    03.07.2013 10:09
    CONT-AGRO
    Buna ziua! am o intrebare la care am doua variante de rs si nu stiu care e rs corect si adecvat... avem asa o situatie rocuram terenuri agrigole de la ers.fizice pentru a fi date in arenda... trebuie sa retin imozit de 7 % la sursa de plata conf.art.90 cod fiscal, sau mi sa sus ca este o scrisoare de la inspectoaratul fiscal in care se specifica ca anume terenurile agrigole sunt scutite si nu se retine imp.de 7 %... insa nu am gasit aceasta scrisoare....(
  5. grigorova
    01.05.2013 19:27
    grigorova
    Добрый день!ООО занимается розничной продажей комнатных цветов,Подскажите пожалуйста порядок и налоговые последствия списания в результате порчи и увядания(потери товарного вида),Заранее благодарю!
  6. LAUDMILA
    30.03.2013 22:42
    LAUDMILA
    Buna seara va rog frumos sa ma ajutati cu 2 intrebari:1. In cadrul unui SRL nou fondat activeaza directorul si contabilul prin cumul, intrebare poate ca salariul fiecarui sa constituie a cite 1300 lei?2.Daca polita medicala a salariatului i-a fost activata la locul de munca de baza, atunci la locul de munca prin cumul mai este nevoie de a fi activata din nou? multumesk anticipat.
  7. autoritate
    18.02.2013 10:42
    autoritate
    Buna Ajutatima va rog sa ma ajutati sa inregistrez corect un Invois a trecut procedurile vamale nu pot intelega care si unde trebue sa mearga si ce cu ce se inchide?????? va rog mult(lucrez in programa 1C ver 8.2)
  8. Игорь
    22.01.2013 10:03
    Игорь
    Здравствуйте !Мне нужна небольшая помощь! Я тут слышал что вышел новый закон о наличности! А полную суть его я не знаю! Если кто в курсе помогите!Заранее спасибо!
  9. conlit
    28.12.2012 12:50
    conlit
    Buna Ziua.
    Cine poate sa faca o lamurure ce tine de aplicarea cotei TVA 20 % la livrarea productiei agricole( cereale : griu , orz. porumb . fl soarelui ..) incepand din 01.01.2013. Productia agricola a fost achizitionata in perioada pana la 31.12.2012 si respectiv luata la evidenta cu cota 8%. Se va calcula oare TVA la diferenta dintre valoarea livrarii ?
    Adaugator pentru informatii:Compania pe care o reprezint nu face parte din categoria de producator agricol.( Cerealele au fost procurate in baza de contract cu destinatia pentru export, care din diferite motive in an 2012 nu a fost exportata)?
    Multumesc anticipat!
  10. conlit
    28.12.2012 12:47
    conlit
    Buna Ziua.
    Cine poate sa faca o lamurure ce tine de aplicarea cotei TVA 20 % la livrarea productiei agricole( cereale : griu , orz. poruumb . fl saorelui ..) incepind din 01.01.2013. Productia agricola a fost achizitionata in perioada pana la 31.12.2012 si respectiv luata la evidenta cu cota 8%. Se va calcula oare TVA la diferenta dintre valoraea livrarii ?
    Adaugator pentru informatii:Compania pe care o repezint nu face parte din categoria de producator agricol.( Cerealele au fost procurate in baza de contract cu destinatia pentru export, care din diferite motive in an 2012 nu a fost exportata)?
    Multumesc anticipat!

Статистика

Всего сообщений
Публичные сообщения
Статистика номинаций
  • Всего номинированных сообщений пользователя: 0
  • Всего текущих номинаций пользователя: 0
  • Номинирован 0 раза в 0 темах
  • Номинирован Побеждал в конкурсе "Лучший ответ месяца на форуме": 1 раз(а)
Всего благодарностей
Дополнительная информация
  • Последняя активность: 11.07.2017 10:50
  • Регистрация: 12.01.2009
  • Реферралы: 1

Друзья

Отображение с 1 по 4 из 4 друзей

Часовой пояс GMT +3, время: 11:42.

Powered by vBulletin® Version 3.7.4
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd. Перевод: zCarot