PDA

Просмотр полной версии : Contabilitate pentru incepatori

Страницы : [1] 2 3

faraTVA
05.09.2011, 13:42
Buna ziua.

Daca e greista subtema, va rog sa o schimbati.

Am nevoie de o persoana responsabila care poate sa inchida anul 2010 pentru SRL-ul pe care il am. Asa cum el nu a activat niciodata, si im face numai probleme, caut pe cienva care poate intimpul liber, sau prin lucrul actual sa inchida datoriile de rapoarte pentru anul 2010.
Pentru ceilalti ani, totul e curat.

Evident, caut pe cineva care nu va cere foarte multi bani. E criza :)

Pentru detalii - 069797538 - Grigore.

Zina
08.11.2011, 14:36
Suntem firma de transport international si pentru a obtine TIR Carnete am fost nevoiti sa trtansferam la AITA garantie de admitere in suma se 5000 $.La care cont e corect de reflectat 224 sau 136 sau?

lia
08.11.2011, 15:47
le tin la 131.4

Zina
15.11.2011, 12:42
Ajutatim-a v-a rog.Noi procuram din Germania un autocamion.Comisioanele bancare pentru transfer.swift si alte le luam la pretul initial al masinei sau se poate la cheltuieli?

Accountant
15.11.2011, 12:56
Noi procuram din Germania un autocamion.Comisioanele bancare pentru transfer.swift si alte le luam la pretul initial al masinei sau se poate la cheltuieli?
Conform SNC-16 cheltuielile bancare nu se includ in valoarea de intrare in cazul achizitiei MF. Deci - la cheltuieli.

Rica
13.12.2011, 12:44
Toate cheltuielile aferente formarii SRL au fost suportate de unicul fondator.Acesti bani pot fi restituiti lui cu prima aparitie a lor in casa?
DT241 CT513-imprumut
DT513 CT241-restituirea imprumutului
Multumesc anticipat.

lia
13.12.2011, 12:50
da pot, nu uitati de contractul de imprumut.

Райэл
03.01.2012, 16:58
Taniuska2011
Sunteti casatorita?!::-):

Taniuska2011
03.01.2012, 17:08
Da Райэл. Si in acest caz nu primesc ajutor?
Sincer am nevoie de ajutor. Caci nu vreau sa scap cite ceva din operatiuni. Prin skype, telefon(sun eu), desigur ca contra plata

Taniuska2011
03.01.2012, 18:23
Райэл iti ultumesc pentru lamurirea detaliata, dar te rog eu mai am unele neclaritati cu alte operatiuni. Te rog imi dai numele tau de skype si maine daca e posibil sa te mai deranjez. Multumesc mult

Райэл
03.01.2012, 20:45
Taniuska2011
Pai, haideti sa le discutam aici. Mai ales ca multi vor avea posibilitatea sa-si ofere parerea.
In scype discut doar cu domnisoare necasatorite.::-):

Taniuska2011
04.01.2012, 20:48
Райэл si Accountant::-):
Cind am deschis Intreprinderea asta individuala am achitata la banca comision pentru deschiderea contului 100 lei si 150 lei pentru specimentele de semnaturi. Ele se duc evidenta la DT 713 -CT 532?

Accountant
04.01.2012, 22:27
Cind am deschis Intreprinderea asta individuala am achitata la banca comision pentru deschiderea contului 100 lei si 150 lei pentru specimentele de semnaturi. Ele se duc evidenta la DT 713 -CT 532?
Dt 713 - da, cheltuieli. Ct 532 arata, ca cheltuielile au fost achitate de catre lucratorul intreprinderii, pentru care apare o datorie a intreprinderii fata de lucrator, care trebuie rambursata. In cazul cand intreprinderea este individuala - fondatorul participa cu toate sursele proprii in activitate. Astfel pe Ct este logic sa apara un cont al clasei a 3-a (capital propriu), de ex. 312.

Райэл si Accountant::-):

Taniuska2011, puteti sa nu nominalizati intrebarile, astfel va putea raspunde oricare participant ale forului. ::-):

Taniuska2011
05.01.2012, 11:46
Deci ceia ce am procurat din buzunar, as putea sa le trec printrun cont din clasa a 3a?
Am gasit Scopul platilor si Simbolul cint scrii delegatia de retragere a numeralului. iata-le http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=341054

Mantea Andrei
05.01.2012, 11:59
Deci ceia ce am procurat din buzunar, as putea sa le trec printrun cont din clasa a 3a?
Am gasit Scopul platilor si Simbolul cint scrii delegatia de retragere a numeralului. iata-le http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=341054

Acountant vrea sa va spuna ca in caz de srl de exemplu, SRL si fondatorul sint persoane diferite, deoarece fondatorul poarte raspundere pentru srl doar in limita la cota parte care o detine, de aceea si s-ar utiliza cont 532 - care este cont de datorie, dar in cazul II fondatorul poarta raspunsdere cu tot patrimoniul, respectiv va sugereaza ca nu are sens in cazul dat de a arata datorie singur fata de el cu 532 si de accea va recomanda cond de capital, care reprezinta surse prorii. Pina la urma ambele compartimente sint din pasiv, adica arata de unde se finanteaza, respectiv din capital proriu sau datorii fata de cineva.
Dar aceasta tot e metodologie, si influenteaza ea asupra veridicitatii/oportunitatii etc a informatiei din raportul financiar, dar pentru cazul dvs nu cred ca aceasta e tare relevant, si daca va vine greu sa intelegi concept de tip dat cu capital propriu eu nu va nimic rau in faptuld e a arata prin 532, principalul e sa reflectati operatiunile, integral si sa le inchideti la timp, cu justificarile necesare.

Райэл
05.01.2012, 16:33
Accountant
Mantea Andrei
Ei bine si cind e vorba de diferentierea cheltuielilor personale fata de cheltuielile tot personale insa in interese antreperenoriale, iarasi iesiti la principiul insepararii patrimoniului.
Eu personal duc evidenta contabila la II completa in partida dubla si folosesc principiile si ordinea contabilitatii fix ca in cazul unui SRL. Iar argumente de genul ca tre de folosit 312 pentru a reflecta datoria etc, nu sunt altceva decit opinii.::-):

Accountant
05.01.2012, 16:53
Iar argumente de genul ca tre de folosit 312 pentru a reflecta datoria etc, nu sunt altceva decit opinii.::-):
Toate rationamentele profesionale sunt opinii. Inclusiv si aceasta:

Eu personal duc evidenta contabila la II completa in partida dubla si folosesc principiile si ordinea contabilitatii fix ca in cazul unui SRL.

Райэл
05.01.2012, 17:01
Accountant
Vorbind de faptul ca duc evidenta la fel ca la SRL, eu ma bazez pe SNC, regulamente si legi, care sunt destule pentru a reglamenta acest cadru.
Vorbind de faptul ca e posibila alta abordare, pe ce va bazati in afara de opinii?!
Cum s-ar spune in rusa "Зачем изобретать велосипед"?!::-):

Mantea Andrei
05.01.2012, 17:23
Accountant
Mantea Andrei
Ei bine si cind e vorba de diferentierea cheltuielilor personale fata de cheltuielile tot personale insa in interese antreperenoriale, iarasi iesiti la principiul insepararii patrimoniului.
Eu personal duc evidenta contabila la II completa in partida dubla si folosesc principiile si ordinea contabilitatii fix ca in cazul unui SRL. Iar argumente de genul ca tre de folosit 312 pentru a reflecta datoria etc, nu sunt altceva decit opinii.::-):

Райэл,
in tema data discutam de personale insa in interese antreprenoriale.
mie mi-a placut abordarea data de Accountant, deoarece cum am mai discutat si in alta tema (http://forum.contabilitate.md/showthread.php?t=943&highlight=intreprinderi&page=2)e vorba de aceeasi persoana, adica eu persoana fizica imi arat datoria fata de mine tot aceasi persona fizica, si daca nu o voi intoare ma voi duce si ma voi da in judecata... ::-):, ceea ce e nonsens si de aceasta de exemplu fondatorul II nu poate fi si angajat etc.

Dar daca sincer mie tot mi-i mai aproape varianta cu 532, din simplu motiv ca asa m-am deprins, si cum am mai spus mai sus nu vad problema in aceasta, pur si simplu nu e relevant. Relevant am scris anterior ce este.

apropo nu uitati de faptul ca standardele chiar si daca nu prevad o metoda alternativa decit cele prevazute in acestea, totusi sint cazuri cind demonstrind ca modul de contabilizare in baza rationamentului profesional va da o reprezentare mai corecta a esentei operatiunilor, se poate de aplicat metoda proprie chiar contrazicind standartele. In baza specificul activitatii Dvs, doar cunoasteti foarte bine acest aspect :;-):.

Райэл
05.01.2012, 18:38
Mantea Andrei
Nu e vorba de judecata.
Eu gindesc astfel: Prin 532 imi arat datoria mea ca fondator fata de mine ca subiect antreprenorial, o fac asta pentru a delimita achitarile ce nu tin de partea antreprenoriala (produse alimentare, comunale etc) si achitarile ce tin de dezvoltarea afacerii. Sunt de acord, daca de privit la direct pare lipsit de logica, insa parerea mea ca e un pic altfel. Eu privesc asemenea evenimente economice prin prisma a doua persoane: intreprinzator individual ca subiect al activitatii de antreprenoriat si ca persoana fizica. Cu toate ca aceste doua notiuni sunt confundate, insa in multe acte legislative ele apar separat, spre exemplu partea ce tine de achitarea dividendelor fondatorului II art. 90.1 CF, sau chiar partea ce tine de impozitarea lor art. 15 CF si asemenea exemple sunt multe. Din legea privind intreprinderile si antreprenoriatul reese ca II are statut de persoana fizica si in raporturile de drept ea tot se prezinta ca persoana fizica, insa cu toate acestea exista delimitari chiar si la ceea ce vorbeste despre impozitare. In plan contabil unica deosebire e ca in majoritatea cazurilor II pot aplica metoda simplificata de evidenta contabila, insa pina la urma? dupa parerea mea, aceasta metoda nu e deloc relevanta.
Utilizarea conturilor din clasa a 3 ar fi o varianta in cazul sa zicem cind tot capitalul persoanei fizice ar fi fost refelctat in evidenta. Ca de altfel ce se primeste:
Dt 312
Ct 532 si pina la urma 312 ne avind sold ramine cu minos.
Eu la ce aduc. Cu toate ca patrimoniul II nu este indispensabil de patrimoniul fondatorului, evidenta lor tre sa fie aparte, respectiv si contabilitatea tre sa fie bazata pe operatiunile ce tin de sfera afacerilor sale si nu de tot ce se petrece cu el. Reesind din asta si reesind din faptul ca nu este pina la urma reglementat cadrul juridico-normativ al evidentei contabile pentru II eu si prefer sa ma bazez pe metodele acceptate pentru alte forme organizatorico-juridice cum ar fi SRL.
Elena, poate v-am suparat anterior cu tonalitatea mea prea inflacarata, imi cer scuze.::-):::-P:

Taniuska2011
05.01.2012, 18:39
Райэл
Accountant
Mantea Andrei
:*FRIEND*:
Am sa mai apelez la ajutorul vostru ::-):

Accountant
05.01.2012, 18:44
Vorbind de faptul ca e posibila alta abordare, pe ce va bazati in afara de opinii?!

Legea Nr. 845 din 03.01.1992 cu privire la antreprenoriat şi întreprinderi art. 14 (2):
"Patrimoniul întreprinderii individuale este inseparabil de bunurile personale ale antreprenorului."

Cum s-ar spune in rusa "Зачем изобретать велосипед"?!::-):
Operatiile economice sunt de o diversitate imensa si deoarece la etapa recunoasterii elementele se plaseaza pe conturi in functie de specificul operatiei concrete deseori e nevoie "изобретать велосипед". Insa deseori minuiti de conservatism contabilii prefera sa utilizeze conturi si formule contabile cunoscute. ::-):

Accountant
05.01.2012, 18:55
In plan contabil unica deosebire e ca in majoritatea cazurilor II pot aplica metoda simplificata de evidenta contabila

Metoda simplificata (in partida dubla), precum si cea in partida simpla se aplica de intreprinderi nu in functie de forma juridica, ci de criteriile stabilite de lege. Daca vrei sa facem ramasag - pregateste cutia cu inghetata... ::-):

Elena, poate v-am suparat anterior cu tonalitatea mea prea inflacarata, imi cer scuze.::-):::-P:
Nici o suparare - facem schimb de opinii. :*FRIEND*:

Райэл
05.01.2012, 19:58
Metoda simplificata (in partida dubla), precum si cea in partida simpla se aplica de intreprinderi nu in functie de forma juridica, ci de criteriile stabilite de lege. Daca vrei sa facem ramasag - pregateste cutia cu inghetata...
Eu am spus: in majoritatea cazurilor, cunosc criteriile impuse de p.15 al Legii Contabilitatii.
Legea Nr. 845 din 03.01.1992 cu privire la antreprenoriat şi întreprinderi art. 14 (2):
"Patrimoniul întreprinderii individuale este inseparabil de bunurile personale ale antreprenorului."
Recunosc si am si vorbit despre asta, insa acest element nu e de ajuns pentru a contopi raporturile economice a II cu cele a persoanei fizice care a fondat II.
Operatiile economice sunt de o diversitate imensa si deoarece la etapa recunoasterii elementele se plaseaza pe conturi in functie de specificul operatiei concrete deseori e nevoie "изобретать велосипед". Insa deseori minuiti de conservatism contabilii prefera sa utilizeze conturi si formule contabile cunoscute.
In situatia cind legislatia ne impune o anumita abordare, cred ca este incorecta "fantezia contabila", mai mult ca atit ca acesata "fantezie" poate avea consecinte disctructive.::-):

Accountant
05.01.2012, 20:13
Eu am spus: in majoritatea cazurilor, cunosc criteriile impuse de p.15 al Legii Contabilitatii.
Ai spus:
In plan contabil unica deosebire e ca in majoritatea cazurilor II pot aplica metoda simplificata de evidenta contabila

In situatia cind legislatia ne impune o anumita abordare, cred ca este incorecta "fantezia contabila"
Ce abordare si cum anume impune legislatia referitor la cazul nostru?
acesata "fantezie" poate avea consecinte disctructive.::-):
:=-O: :*SCRATCH*::*DONT_KNOW*:

Райэл
05.01.2012, 20:24
Ce abordare si cum anume impune legislatia referitor la cazul nostru?
Ij cazul nostru exista o multime de abordari stipulate chiar de CF, acolo impozitarea persoanei fizice e cu totul diferita de impozitarea II.
Insa eu ma refeream la situatia la general. Exista mecanisme care lucreaza si cred ca nu e cazul sa inventam, sau cum va place Dvs. sa privim din alta perspectiva esenta economica a operatiunilor economice. In lipsa reglamentarilor si lamuririlor legale a activitatii de intrapreinzator individual si mai mult ca atit in lipsa metodologiei contabile aprobate de legislativ, orice deviere de la regula poate fi privita dubios si respectiv tratata contradictoriu.::-):

Mantea Andrei
05.01.2012, 20:46
Ij cazul nostru exista o multime de abordari stipulate chiar de CF, acolo impozitarea persoanei fizice e cu totul diferita de impozitarea II.
Insa eu ma refeream la situatia la general. Exista mecanisme care lucreaza si cred ca nu e cazul sa inventam, sau cum va place Dvs. sa privim din alta perspectiva esenta economica a operatiunilor economice. In lipsa reglamentarilor si lamuririlor legale a activitatii de intrapreinzator individual si mai mult ca atit in lipsa metodologiei contabile aprobate de legislativ, orice deviere de la regula poate fi privita dubios si respectiv tratata contradictoriu.::-):

Райэл, sorry dar nu sint de acord :),

1. faci abstractie de un lucru de 2 ori in2 mesaje am scris ca e vorba de cheltuieli aferente activitatii e antreprinzator (reise din intrebarea celui ce a pus-o :)) si nu de personale

2.ce are codul fiscal cu modul de contabilizare financiara?

3.orice deviere de la metodologie, care de fapt nu a fost elaborata pentru II, dar au lasat impreuna cu restul risca cu cu ce in situatia data? cu nerespectarea metodologiei contabile, respectiv in cazul unui control referitor la respectarea metodologiei (am vazut unul in viata mea prin 2003) posibil va fi penalitate ::-):, sa fie asta cea mai mare greseala metodologica identificata :;-):

4. absolut de acord cu ce se refera la metode simplificate, dupa parerea mea e mai simplu sa duci in evidenta normala si e mai clar pentru toata lumea, decit faci in metodele date, care apoi majoritatea clipesc si nu inteleg de ce si pentru ce. Personal pentru mine is niste metode care nu ma incinta de fel si mii interesant cite lume le foloseste si e incintata de ele :)

Райэл
05.01.2012, 20:54
Mantea Andrei
1. Pai de ce fel de abstractie e vorba. Cind vorbim de cheltuielile intreprinzatorului individual si de cheltuielile persoanei fizice care la fondat. Eu vorbesc de faptul ca aceste doua notiuni trebuiesc delimitate. Iar in conditiile cind financiar-contabil se contopesc patrimoniile atunci cum sa le delimitam corect?!
2. Codul fiscal ca atare nu ar trebui sa aiba nimic. Insa in conditiile de astazi, orice abordare metodologica are consecinte fiscale. Deci incorectitudinea evidentei contabile poate fi interpretata ca incalcare a legislatiei fiscale, depinde de ce atisoara sa tragi.
3. Eu nu m-am referit la nerespectarea metodologiei, eu am avut invedere lipsa ei pentru asa subiect antreprenorial ca intreprinzatorul individual.
4. Eu nu sunt incintat de metodele existante, insa ma conformez la ele atita timp cit nu dispunem de altele. Si respectiv tuturor le sfatui sa se foloseasca de ele, ca altele nu avem si suntem nevoiti sa respectam ceea ce avem. ::-):

Mantea Andrei
05.01.2012, 22:05
Mantea Andrei
1. Pai de ce fel de abstractie e vorba. Cind vorbim de cheltuielile intreprinzatorului individual si de cheltuielile persoanei fizice care la fondat. Eu vorbesc de faptul ca aceste doua notiuni trebuiesc delimitate. Iar in conditiile cind financiar-contabil se contopesc patrimoniile atunci cum sa le delimitam corect?!
2. Codul fiscal ca atare nu ar trebui sa aiba nimic. Insa in conditiile de astazi, orice abordare metodologica are consecinte fiscale. Deci incorectitudinea evidentei contabile poate fi interpretata ca incalcare a legislatiei fiscale, depinde de ce atisoara sa tragi.
3. Eu nu m-am referit la nerespectarea metodologiei, eu am avut invedere lipsa ei pentru asa subiect antreprenorial ca intreprinzatorul individual.
4. Eu nu sunt incintat de metodele existante, insa ma conformez la ele atita timp cit nu dispunem de altele. Si respectiv tuturor le sfatui sa se foloseasca de ele, ca altele nu avem si suntem nevoiti sa respectam ceea ce avem. ::-):

1. cheltuielile persoanei fizice care la fondat legate de fondarea intreprinderii "Cind am deschis Intreprinderea asta individuala am achitata la banca comision pentru deschiderea contului 100 lei si 150 lei pentru specimentele de semnaturi."
Hai sa o luam altfel, ce includeti dvs in compartimentul capital ::-):?

2. hai la concret, nu arat acessti 250 lei prin ct 532 si api dt 532 ct 241, dar prin un con din clasa a 3 in loc de 532, de ce atisoara se paote de atra ca sa mi se aplice amenda si ce amenda?

3. eu tot spuneam ca nu-i, ca urmare ori mergi pe general (financiar anume) dar asa cum ea cu definirea notiunii de II se cam contrazice poti conform gindirii profesionale demonstrind ca in conditiile legislatiei nostra metoda aplicata va da o prezentare mai oportuna ca cea din metodologia generala. De ce nu, unde scrie ca nu se poate si ce mi se poata aplica cind incalc acest nu se poate? Argumente, eu de exemplu dau unul mai jos

Din practica, 10 ani de evidenta a contabilitatii dupa alt plan de conturi decit cel definit in metodologie, vre-o 8 controale de IFPS si nu numai, si nici o amenda, de fiecare contribuabil a aparat punct de vedere, chair daca se aplica alta metoda decit cea definita in metodologie.

4. De fapt eu am sustinut punct de vedere enuntat de dvs "II pot aplica metoda simplificata de evidenta contabila, insa pina la urma? dupa parerea mea, aceasta metoda nu e deloc relevanta" adica spuneam, da - si mie nu-mi place simplificata, eu tot asi opta pentru dubla :*STOP*:

Taniuska2011
05.01.2012, 22:18
Inca ceva va rog. E interesanta discutia voastra ::-):
Banii care imi sunt transferati in banca le duc la DT 242 CT 221, iar cind eliberez factura indic DT221 CT 611? E corecta corelatia de conturi?
Si e posibil ca la sfirsit de luna sau de an sa se arate la 221 ca datorie, II eliberind factura care va fi achitata in anul acesta 2012? Va multumesc

Mantea Andrei
06.01.2012, 08:17
Inca ceva va rog. E interesanta discutia voastra ::-):
Banii care imi sunt transferati in banca le duc la DT 242 CT 221, iar cind eliberez factura indic DT221 CT 611? E corecta corelatia de conturi?
Si e posibil ca la sfirsit de luna sau de an sa se arate la 221 ca datorie, II eliberind factura care va fi achitata in anul acesta 2012? Va multumesc

corelatia da, doar ca ordinea cronologica e inversa, respectiv se realizeaza vinzarea cu eiberarea ff DT221 CT 611, apoi incasarea DT 242 CT 221, respectiv daca nu achita ramine creanta pe 221, care deci poate fi atit la sfirsit de an cit si pe parcurs. Daca are loc achitare initial, apoi arati avans dt 242 ct 523, dt221 ct 611 si apoi dt 523 ct221

Райэл
06.01.2012, 09:10
Mantea Andrei
Eu personal in conturile de capital nu includ nimic. Din motivul ca II ca subiect antreprenorial nu are capital in sensul conturilor din clasa 3. Daca de preluat logica Dvs. in conturile de capital ar trebui de inclus tot patrimoniul fondatorului si toate rulajele de mijloace banesti. Planul de conturi existent, dupa parerea mea, nu permite evidenta incasarilor si platilor II in componenta conturilor de capital. Ce are 312 (Capital secundar) cu plata serviciilor achitate de fondator in numerar. Intrebuintarea acestui cont prin esenta e incorect. Ar fi o solutie ca II singura sa introduca conturi adaugatoare, dar atunci apare intrebarea pentru ce?!, doar deja exista conturi si formule contabile acceptate..
Mai mult ca atit, eu nu am vorbit despre amenzi. Eu am spus ca deseori ceea ce reese din logica inteleasa de organele de control poate fi tratat dubios. Eu inteleg ca nu e problema contribuabilului, insa sau accepti aceasta sistema, sau gasesti curaj si argumente sa-ti sustini pozitia, referitor la ultima putini pot sa o faca. In al doilea rind mai exista problema ca o persoana care nu e destul de competenta poate preface asemenea inventii intr-o incurcatura mare. Eu personal accept abordari diferite, insa vroiam sa va sugerez ca ele trebuiesc facute atunci cind gradul de competenta profesionala permite aceste lucruri.
Iar voi ce faceti. Unei persoane care abia incearca sa se descurce in domeniul contabilitatii financiare ii sugerati niste idei pentru care ia nici nu va gasi suport informational si nici nu va fi capabila sa le aplice. De asta si v-am sugerat sa nu inventam bicicleta, sa o lasam pe fata sa lucreze dupa standartele existente, chiar si daca in unele momente ele par nu c-am rezonabile. In aceste conditii va putea opera cu categorii deja existente si studiate. pina la urma asta am avut in vedere::-):

catalina25
06.01.2012, 09:48
Buna ziua, spuneti-mi va rog azi fac primele transferuri in 2012 , numerotarea la ordinele de plata se incepe de la 1..2 sau continui mai departe , ultimul a fost nr.245 pe 29 decembrie 2011.Multumesc!

Taniuska2011
06.01.2012, 09:51
In fiecare an se ia de la inceput numerotarea, de la 1, 2, ...

Райэл
06.01.2012, 10:25
Taniuska2011
In fiecare an, in trimestru, in fiecare luna, in fiecare zi. Fiecare isi alege logica sa.::-):

Taniuska2011
06.01.2012, 10:29
Райэл::-(: Stiu ca de la contabilitatea publica din practica ca in fiecare an se incepe de la 1 :)

Mantea Andrei
06.01.2012, 10:34
Mantea Andrei
Eu personal in conturile de capital nu includ nimic. Din motivul ca II ca subiect antreprenorial nu are capital in sensul conturilor din clasa 3. Daca de preluat logica Dvs. in conturile de capital ar trebui de inclus tot patrimoniul fondatorului si toate rulajele de mijloace banesti. Planul de conturi existent, dupa parerea mea, nu permite evidenta incasarilor si platilor II in componenta conturilor de capital. Ce are 312 (Capital secundar) cu plata serviciilor achitate de fondator in numerar. Intrebuintarea acestui cont prin esenta e incorect. Ar fi o solutie ca II singura sa introduca conturi adaugatoare, dar atunci apare intrebarea pentru ce?!, doar deja exista conturi si formule contabile acceptate..
Mai mult ca atit, eu nu am vorbit despre amenzi. Eu am spus ca deseori ceea ce reese din logica inteleasa de organele de control poate fi tratat dubios. Eu inteleg ca nu e problema contribuabilului, insa sau accepti aceasta sistema, sau gasesti curaj si argumente sa-ti sustini pozitia, referitor la ultima putini pot sa o faca. In al doilea rind mai exista problema ca o persoana care nu e destul de competenta poate preface asemenea inventii intr-o incurcatura mare. Eu personal accept abordari diferite, insa vroiam sa va sugerez ca ele trebuiesc facute atunci cind gradul de competenta profesionala permite aceste lucruri.
Iar voi ce faceti. Unei persoane care abia incearca sa se descurce in domeniul contabilitatii financiare ii sugerati niste idei pentru care ia nici nu va gasi suport informational si nici nu va fi capabila sa le aplice. De asta si v-am sugerat sa nu inventam bicicleta, sa o lasam pe fata sa lucreze dupa standartele existente, chiar si daca in unele momente ele par nu c-am rezonabile. In aceste conditii va putea opera cu categorii deja existente si studiate. pina la urma asta am avut in vedere::-):

si iarasi o sa va contrazic, mai ales ca imi insinuati lucruri care nu le-am spus ::-P:

1. eu nu am zis de 312 dar de capital, absolut de acord ca de definit conturi suplimentare, pentru ce? pentru a reda esenta economic corect, cum credeti de ce conform SIRF nu sint conturi concrete? ::-): inca un pic si ajungem si noi.

si inca ceva de exemplu despre capital propriu de exemplu cind se utilizeaza model complet (nu e chiar in tema, dar e vorba de concept de datorie fata de intreprindere care poate nimeri in capital, de ce de exemplu arati in 313 partea nedepusa inca in capital si nu in 537? - deoarece se refera la patrimoniul propriu al intreprinderii si nu la datorii ca atare, pentru reflectie faceti o anologie cu ce am discutat despre II si os a vedeti ca pentru ultima e si mai fondat utilizarea capital, si vinovata aici e legislatia noastra care nu separa persana fizica de II)

2. daca priviti mesajul nr.16 din aceasta tema ceea ce fac, si ceea ce sugereti perosoanei in cauza este "Dar aceasta tot e metodologie, si influenteaza ea asupra veridicitatii/oportunitatii etc a informatiei din raportul financiar, dar pentru cazul dvs nu cred ca aceasta e tare relevant, si daca va vine greu sa intelegi concept de tip dat cu capital propriu eu nu va nimic rau in faptuld e a arata prin 532, principalul e sa reflectati operatiunile, integral si sa le inchideti la timp, cu justificarile necesare. ", dar nu ceea ce ce spuneti Dvs,

iata restul e adresat direct si in special Dvs - si anume despre un concept al corectitudinii metodologice, ce optiuni ar exista. Si asa cum din cite va cunosc sint sigur ca putem discuta aspecte si 2 ori mai complexe in ritm leger, respectiv si discutam, stiti cum e zicala "в споре рождается истина"

cit priveste de organele de control fiscal, au suficenta arie de actiune in domeniul sau fiscal, si atita timp cit respect atitea cerinte nu cred ca e cazul sa ne temem si de umbra lor ca daca lor cumva nu le-a parea logica noastra in aplicarea metodologiei noastre in scop financiar, atita timp cit nu este ceva strict in domeniu e mai bine sa facem lucrurile mai corect (unde si cind se merita desigur).

Petru
06.01.2012, 10:53
Referitor la numerotarea ordinelor de plata, noi operam cu sistema client-bank si acolo numerotarea nu incepe de la 1, am sunat la banca si mi sa spus ca este ceva ok si ca numarul dispozitiei de plata poate ajunge si la un milion. Am incercat sa schimb numarul manual dar sistema oricum rectifica de la ultimul ordin de plata din 2011

Accountant
06.01.2012, 11:28
si mie nu-mi place simplificata, eu tot asi opta pentru dubla :*STOP*:
Pentru partida dubla ar opta toti contabilii, iar pentru cea simpla - micii antreprenori, daca metoda ar fi simpla si clara.
Metoda contabilitatii in partida simpla a fost creata cu un scop nobil de a ajuta micul business, dar nu a fost gindita si testata bine. Mai mult ca atat, dificultatea contabilitatii apare nu atit la etapa inregistrarii operatiilor economice in registre, ci la intocmirea documentelor primare si la calcularea obligatiilor fiscale, deoarece sistemul fiscal in RM este facut asa, ca obiectele impunerii apar chiar in cadrul operatiilor zilnice. In asa mod inlesnirea doar a unei verigi din ciclul contabil nu aduce efectul dorit - tinerea evidentei contabile personal de micii antreprenori.

Taniuska2011
06.01.2012, 11:36
Dar in cazul in care am procurat un Registru de evidenta a formularelor cu regim special, tot din buzunar achitat, este cazul sa fie decontat tot in luna procurarii sau deja cind e finisat cu copletarea? si care e corespondenta conturilor la decontare?

Accountant
06.01.2012, 11:37
Despre ce decontare vorbiti?

Taniuska2011
06.01.2012, 12:00
Registrul de evidenta a formularelor cu regim special se ia la contul 211. Sa zicem ca am procurat rechizite de birou, doar ele trec spre utilizare si care e formula spre trecere la pierderi?
intartile vine DT 2116 CT 242, iar spre utilizare?

Accountant
06.01.2012, 12:09
Registrul de evidenta a formularelor cu regim special se ia la contul 211. Sa zicem ca am procurat rechizite de birou, doar ele trec spre utilizare si care e formula spre trecere la pierderi?
intartile vine DT 2116 CT 242, iar spre utilizare?

Intrari - Dt 211 Ct 521 (539), achitare - Dt 521 (539) Ct 242
Decontare Dt 713 Ct 211

Taniuska2011
06.01.2012, 12:27
Dar decontarea Registrului de evidenta a facturilor pot sa il decontez tot in luna care lam procurat? Oricare rechizit de birou as putea sa le decontez tot atunci cind au fost procurate, sau cind se dau spre utilizare? Caci la contabilitatea la primarii rechizitele de birou tot in aceiasi luna se si deconteaza. Mersi mult

Accountant
06.01.2012, 12:35
Oricare rechizit de birou as putea sa le decontez tot atunci cind au fost procurate, sau cind se dau spre utilizare?

Cind se dau spre utilizare.

ionix
06.01.2012, 12:42
Cind se dau spre utilizare.

in 1C este document "Ввод в эксплуатацию", iar formula contabila este trecerea la cheltuieli (clasa 7 sau 8, depinde deamu de caz)

catalina25
06.01.2012, 15:40
la fima noastra s-au angat 2 noi salariati..unul nu are carnet de munca si cod CPAS, trebuie sa merg si sa ii fac CPAS. Dar al 2 are carnet si CPAS , lucreaza cu program redus (4 ore pe zi) este student. Trbuie sa merg la CNAM sa activez politele, dar daca unul e student inseamna ca are polita activata..ce fac in acest caz? MUltumesc!

Accountant
06.01.2012, 15:57
Trbuie sa merg la CNAM sa activez politele, dar daca unul e student inseamna ca are polita activata..ce fac in acest caz? MUltumesc!
Oricum trebuie prezentata informatia la CNAM.

catalina25
09.01.2012, 10:55
Spuneti-mi va rog daca am angajat 2 lucratori, unull are cod Cpas dar al 2 nu.Ce trebuie sa prezint la CNAS? REv 1 si REV 2 (recipisa)? Trebuie si copia buletinului salariatilor? Mi-a zis cineva ca trebuie cusute toate impreuna, e adevarat?

Accountant
09.01.2012, 12:46
Spuneti-mi va rog daca am angajat 2 lucratori, unull are cod Cpas dar al 2 nu.Ce trebuie sa prezint la CNAS? REv 1 si REV 2 (recipisa)? Trebuie si copia buletinului salariatilor? Mi-a zis cineva ca trebuie cusute toate impreuna, e adevarat?
REV-1 si REV-2, copia buletinului salariatului care nu are CPAS. http://cnas.md/pageview.php?l=ro&idc=348& Pe timpuri lucratorii CTAS-urilor cereau sa fie cusute actele, acum nu cer. Multe intreprinderi din obisnuinta le cos. ::-):

catalina25
09.01.2012, 13:32
Ajutati-ma cineva va rog!! TRbuie sa porezint la statistica SERV TS.In rd 10 Efectivul salariatilor la sfirsitul lunii (excl cei cu contract suspendat si cumularzi externi) ii scriu pe toti?Daca lucreaza 2 ore pe zi arat 4 lucratori ca unul cu zi deplina(asa facea fosta contabila)...Noi avem 11 angajati
1)presedintele cu salariul 0 zero
2) salariat cu carnet de munca, 8h/zi
3)salariat cu carnet de munca 8h /zi
4)salariat cu carnet de munca 8h /zi
5)salariat cu carnet de munca, 2 h/zi
6)salariat cu carnet de munca, 2 h/zi
7)salariat cu carnet de munca, 2 h/zi
8)salariat cu carnet de munca, 2 h/zi

9)salariat FARA carnet ,4h/zi
10)salariat fara carnet ,2h/zi
11)salariat fara acarnet ,2 h/zi

Cum completez SERV TS? In special capitolul PER?

adriana
10.01.2012, 09:39
conform precizarilor metodologice cu privire la evectivul personalului.
10. Efectivul de salariaţi cuprinde:

10.1. Persoanele care prestează muncă efectiv, inclusiv lucrătorii care staţionează din cauza întreruperilor în producţie;

10.2. Persoanele angajate pe o perioadă de probă. Aceşti lucrători se includ în efectivul de salariaţi începînd cu prima zi de lucru;

10.3. Persoanele cu program zilnic sau săptămînal redus, care se înscriu în efectivul de salariaţi ca unităţi întregi pentru fiecare zi calendaristică, inclusiv zilele nelucrătoare ale săptămînii stabilite la angajare
.....

Nu se includ în efectivul de salariaţi următoarele categorii
... Persoanele care prestează munca prin cumul (cumularzii externi), înscrişi în liste distincte...
Normele metodologice le gasiti aici
http://www.contabilsef.md/libview.php?l=ro&idc=225&id=2277

Kr1TaM
10.01.2012, 12:21
Salut tuturor!
Recent am creat un SRL. Am efectuat unele operatiuni bancare in legatura cu inregistrarea srl-ului, depunerea capitalului statutar. Am citeva tranzactii de cumparare a hostingului si domenului, de abonare la Orange si de procurarea cartiilor de vizita.Plus la asta am mai scos niste bani pentru cheltuieli gospodaresti .Angajati pina cind nu am.Ce rapoarte e nevoie de prezentat si unde? Inteleg ca imi trebuie un contabil , dar 1000 de lei pentru unele rapoarte e prea costisitor.
Cei de la CNAS miau spus sa dau dare de seama pina pe 15 decembrie.
Iar cei de la Fisc ca pina pe 31 decembrie, trebuie sa dau alt raport.
Va multumesc anticipat.

catalina25
10.01.2012, 12:38
spuneti-mi va rog in 4BASS sumele trebuie cu 2 cifre dupa virgula, am citit ca se intocmeste in lei si bani, dar programea mea 1C rotungeste si il face in lei intregi.E corect si asa sau sa sun vreun programist sa-mi schimbe.

Petru
10.01.2012, 12:51
spuneti-mi va rog in 4BASS sumele trebuie cu 2 cifre dupa virgula, am citit ca se intocmeste in lei si bani, dar programea mea 1C rotungeste si il face in lei intregi.E corect si asa sau sa sun vreun programist sa-mi schimbe.

dupa virgula trebuie sa fie doua cifre.
Din INSTRUCŢIUNEA cu privire la modul de completare a Declaraţiei privind calcularea şi utilizarea contribuţiilor de asigurări sociale de stat obligatorii (forma 4-BASS), Capit I, punc 4. Declaraţia F 4-BASS se întocmeşte în lei şi bani şi se prezintă trimestrial, în două exemplare, în termenele prevăzute de Legea bugetului de asigurări sociale de stat anuală.

catalina25
10.01.2012, 13:19
Multumesc, asa am citit si eu, o sa sun celor ce ne-au instalat 1 C.O zi reusita tuturor.

Kr1TaM
10.01.2012, 15:23
Salut tuturor!
Recent am creat un SRL. Am efectuat unele operatiuni bancare in legatura cu inregistrarea srl-ului, depunerea capitalului statutar. Am citeva tranzactii de cumparare a hostingului si domenului, de abonare la Orange si de procurarea cartiilor de vizita.Plus la asta am mai scos niste bani pentru cheltuieli gospodaresti .Angajati pina cind nu am.Ce rapoarte e nevoie de prezentat si unde? Inteleg ca imi trebuie un contabil , dar 1000 de lei pentru unele rapoarte e prea costisitor.
Cei de la CNAS miau spus sa dau dare de seama pina pe 15 decembrie.
Iar cei de la Fisc ca pina pe 31 decembrie, trebuie sa dau alt raport.
Va multumesc anticipat.

Poate daca cineva poate sa ma ajute (CONTRA PLATA),desigur pentru un pret mai redus.E CRIZA.

Tel 060 473 473

Taniuska2011
10.01.2012, 22:17
Sa ma ajute cineva. Prin firma am stiut cum sa procur telefon si sa achit abonamentul, dar cum as putea sa il transfer la persoana fizica si care vor fi corespondenta conturilor?
Va multumesc mult!!!

Accountant
10.01.2012, 23:18
Sa ma ajute cineva.
Ceva lipseste din fraza aceasta... :*SEARCH*:

Prin firma am stiut cum sa procur telefon si sa achit abonamentul, dar cum as putea sa il transfer la persoana fizica
Cine e persoana fizica?

Taniuska2011
10.01.2012, 23:44
Prin II am incheiat contract cu Moldtelecom Unite, procurind telefon la 1 leu si achit abonamentul lunar. Contractul e pe 2 ani. La moment telefonul este pus la evidenta la II, la fel si abonamentul. Cum as putea sa scot telefonul de la firma, si sa il trec pe alta persoana fizica. Si care ar fi corespondenta conturilor.

Accountant
11.01.2012, 08:57
Cum as putea sa scot telefonul de la firma, si sa il trec pe alta persoana fizica.
Reziliind contractul cu Moldtelecom si incheind altul.

Taniuska2011
11.01.2012, 09:20
Asta e clar, dar in contabilitate cum de aratat, prin ce formule contabile? Iti multumesc.

catalina25
11.01.2012, 14:10
Spuneti-mi va rog in contractu de munca se indica suma retribuirii muncii angajatului, salariul brut sau net (la mina)?
Si inca ceva daca angajatul (avem 3 servitoare) 2 din ele lucreaza doar simbata iar 1 de 2 ori pe saptamina , concediul se acorda la fel pe 28 zile pe an si se calculeaza similar?

Si inca ceva de carnetele si contractele de munca rapsunde contabilul sau jusristul?
Multumesc!

Райэл
11.01.2012, 14:17
Taniuska2011
In cazul rezilierii contractului sa inteleg ca veti fi nevoita sa platiti diferenta pentru telefon. Aceasta diferenta o treceti la cheltuielile perioadei. In cazul transmiterii aparatului catre p/f va fi o simpla vinzare cu eliberarea facturii. Referitor la numar de oarece nu are valoare si Dvs. nu l-ati aratat in evidenta cind a intrat, respectiv nimic si nu faceti.
catalina25
Sau bruta, sau neta cum va este mai comod.
Daca sunt angajati la locul de baza, tot 28 de zile, calculul concediului e acelasi.
Pentru carnete poate raspunde oricine, depinde cine e indicat in ordin.::-):

catalina25
11.01.2012, 14:23
Si daca o servitoare are carnet de munca la noi, adica e de baza dar celelate sunt prin cumul?

Райэл
11.01.2012, 14:35
catalina25
Cer scuze, nu m-am exprimat corect. Toti au dreptul la concediu, deci toate trei, conform princiipiilor stabilite.::-):

rodica.ro
11.01.2012, 14:36
Si daca o servitoare are carnet de munca la noi, adica e de baza dar celelate sunt prin cumul?
Pentru persoanele care lucreaza in cumul, carnetele de munca se tin
numai la locul muncii de baza

Taniuska2011
12.01.2012, 15:26
Am gresit in Factura simpla cu nrmXXX279 data am scris 30.12.2011 dar trebuia 30 decembrie 2011. E vreo greseala? Daca da, atunci o linie pe diagonala si scriu DETERIORAT? chiar si daca am factura cu nr. XXX300 scrisa corect? asta deteriorata va fi corecta cu nr XXX301. Sper ca sunt inteleasa

Райэл
12.01.2012, 15:34
Taniuska2011
Da de ce considerati ca nu e corect sa fie scris 30.12.2011?!
Totul e ok, nu retraiti.::-):

Zina
12.01.2012, 15:50
Am nevoie de act de verificare cu vama.La cine ma adresez? Brocherii ma trimit la vamă, vama lа brocheri

Taniuska2011
12.01.2012, 16:33
::-): Mersi. Din legea citisem ca se scrie luna cu litere. Mersi Райэл. Am incredere in raspunsurile tale

Accountant
12.01.2012, 17:53
Mersi Райэл. Am incredere in raspunsurile tale
Trebuie de verificat, ca sa ai incredere deplina. ::-):
http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=334336

Райэл
12.01.2012, 18:22
Accountant
Aveti dreptate si imi pare rau ca am fost atit de categoric. Insa eu personal nu cunosc cazuri sa fi fost aplicate careva sanctiuni pentru asta.::-):

Taniuska2011
12.01.2012, 19:32
::-): Iata asa.

Kr1TaM
12.01.2012, 20:04
Salut tuturor!
Recent am creat un SRL. Am efectuat unele operatiuni bancare in legatura cu inregistrarea srl-ului, depunerea capitalului statutar. Am citeva tranzactii de cumparare a hostingului si domenului, de abonare la Orange si de procurarea cartiilor de vizita.Plus la asta am mai scos niste bani pentru cheltuieli gospodaresti .Angajati pina cind nu am.Ce rapoart e nevoie de prezentat la CNAS? Inteleg ca imi trebuie un contabil , dar 1000 de lei pentru unele rapoarte e prea costisitor.
Va multumesc anticipat.

Райэл
12.01.2012, 21:01
Kr1TaM
La CTAS tre sa prezentati 4-Bass, in cazul daca nu aveti salariu calculat el va fi gol, doar cu datele intreprinderii si atit.::-):
Taniuska2011
Ce sa-i faci.::-):
Accountant
Va iubesc, sunteti bravo, imi pare bine sa discut cu asemenea colegi, sincer, nu pot ramine relaxat.::-):

rodica.ro
12.01.2012, 22:32
Am nevoie de act de verificare cu vama.La cine ma adresez? Brocherii ma trimit la vamă, vama lа brocheri
La Biroul Vamal, trebuie sa va adresati la sectia economica in zile lucratoare de la ora 8:00-10:00. (rugati baietii de la paza sa va spuna unde este)

Taniuska2011
13.01.2012, 08:57
Райэл
legea am citito inainte de a da intrebare, dar dupa cum ai zis si tu nu am auzit nici eu de amenzi pentru luna in cifre. Asa ca totu l e bine::-):

Райэл
13.01.2012, 09:05
Taniuska2011
Ca atare, teoretic, puteti fi amendata cu 200 lei, pentru faptul ca documentul nu corespunde formei adoptate. Insa eu nu am auzit sa atraga cineva atentia la faptul ca luna e pusa cu cifre si nu cu litere. Eu personal as lasa-o asa.::-):

Taniuska2011
13.01.2012, 09:29
Райэл
Am sa o las, caci e o factura simpla (de expeditie), si la astea din auzite tot nu prea se atrag atentie stricta la luna in cifre ::-):

sabina
13.01.2012, 09:40
spuneti-mi va rog exista vre-o diferenta in contabilitatea care se tine la un SRL si una tinuta la o asociatie obsteasca?
eu cunosc bine (zic eu) cum tre sa fie evidenta la un SRL, dar m-a rugat cineva sa ajut cu o asociatie obsteasca (dar nu cunosc specificul acestora ::-(: )

Mahulea
13.01.2012, 16:00
Referitor la numerotarea ordinelor de plata, noi operam cu sistema client-bank si acolo numerotarea nu incepe de la 1, am sunat la banca si mi sa spus ca este ceva ok si ca numarul dispozitiei de plata poate ajunge si la un milion. Am incercat sa schimb numarul manual dar sistema oricum rectifica de la ultimul ordin de plata din 2011

La noi la fel se prelungesc - deci e bine si asa???

Accountant
13.01.2012, 16:25
spuneti-mi va rog exista vre-o diferenta in contabilitatea care se tine la un SRL si una tinuta la o asociatie obsteasca?
eu cunosc bine (zic eu) cum tre sa fie evidenta la un SRL, dar m-a rugat cineva sa ajut cu o asociatie obsteasca (dar nu cunosc specificul acestora ::-(: )
Exista: http://lex.justice.md/viewdoc.php?action=view&view=doc&id=337098&lang=1

carina24
18.01.2012, 11:33
Buna ziua cine poate sa ma ajute in privinta evidentii contabile privind extragerea banilor de pe cont atunci cind sunt extrasi sub forma de alte cheltuieli.Cum se trec acestea prin contabilitate?cu ajutorul contului 245?

postica sergiu
18.01.2012, 12:40
Exista: http://lex.justice.md/viewdoc.php?action=view&view=doc&id=337098&lang=1

faci delegatia, in ea scrii cheltuieli gospodaresti (numai sa ai documente confirmative), te prezinti la banca cu delegatia si copia buletinului ...
in contabilitate faci dt 241 ct 242
si dt 532 ct 241...si tot

webmaster
18.01.2012, 12:49

Mai puteti gasi informati despre contabilitatea in ONG in aceste (http://www.contabilitate.md/?mod=search&act=section&id=10000076) articole.

carina24
18.01.2012, 13:59
si daca nu sunt justificate documentar?

postica sergiu
18.01.2012, 15:23
pai daca nu sint justificate documentar, la sfirsitul anului va trebui sa le impozitezi (adica sa le treci la venituri), in declaratia pe venit...

Kr1TaM
29.01.2012, 17:43
Salut,
Nu demult am infiintat un SRL si desigur mam pus la evidenta la toate organele de gestionare.Mi sa spus ca trebuie sa dau un raport pina pe 31 ianuarie la inspectoratul fiscal, daca puteti spuneti ce forma trebuie sa dau si ce trebuie sa includa?

ivela86
29.01.2012, 19:58
Acum la sfirsit de an sunt mai multe dari de seama pe care trebuie sa le prezentati la FISC, dar totul depinde de activitatea pe care o indepliniti. De obicei firmele de comert vor prezenta: IRV 09, IAL09, IAS 09, MED08. TAT 07, TAUCS 06. Dar sa luati un contabil sa va duca evidenta contabila nu doriti?

Accountant
29.01.2012, 20:39
Salut,
Nu demult am infiintat un SRL si desigur mam pus la evidenta la toate organele de gestionare.Mi sa spus ca trebuie sa dau un raport pina pe 31 ianuarie la inspectoratul fiscal, daca puteti spuneti ce forma trebuie sa dau si ce trebuie sa includa?
Poate nu numai un raport. Consultati un specialist.

Райэл
29.01.2012, 23:26
ivela86
Nu exista nici un deobicei. Fiecare raport contine informatie pentru un anumit aspect al evidentei fiscale.
Unica ce pot sugera autorului mesajului precedent e ca intradevar sa consult un specialist in domeniu.::-):

Mantea Andrei
31.01.2012, 16:29
ivela86
Nu exista nici un deobicei. Fiecare raport contine informatie pentru un anumit aspect al evidentei fiscale.
Unica ce pot sugera autorului mesajului precedent e ca intradevar sa consult un specialist in domeniu.::-):

sau sa intrebe curatorul ::-):

Taniuska2011
01.02.2012, 15:39
Asa o intrebare :) O institutie publica transfera o suma de bani M la un SRL, respectiv SRL le transfera la o I.I., de aici SRL pentru suma M nu retine impozit pe venit deoarece is cheltuieli ca servicii de consultanta, iar I.I. le scoate din cont prin patenta de intreprinzator tot ca niste servicii. Si de aici eu asa inteleg, ca nici SRL nici I.I. nu retin impozit din aceasta suma M. Corect? Va multumesc. Sau daca achita impozit ceva va rog scrieti-mi care intreprindere si care %

Райэл
01.02.2012, 17:57
Taniuska2011
II nu poate scoate din cont prin patenta de intreprinzator. Sau II scoate ca venituri aferente intreprinzatorului, sau detinatorul de patenta scoate ca recompensa pentru serviciile oferite. Concretizati totusi cine in final scoate banii?! In caz daca e II atunci incepind cu anul 2012 se aplica impozit pe venit, in conditiile impozitului pe persoanele fizice 7% pina la 25200 si 18% dupa. Daca e vorba de detinator de patenta, aici impozite nu apar, insa cheltuielile date pentru SRL vor fi nedeductibile fiscal.::-):

Taniuska2011
01.02.2012, 18:18
Persoana detinatoare de patenta presteaza unele servicii la I.I, deci I.I respectiv ii transfera pentru aceste servicii. Se va retine careva impozite la I.I.?. Si te rog lamureste-ma, cum asta nedeductibile pentru SRL?

mahu lena
02.02.2012, 19:44
Buna!!!am mara nevoie de un contabil care poate sa ma ajute in evidenta contabila ,firma vinde haine din strainatate ...detalii la tel. 079162824:*TIRED*:

Райэл
02.02.2012, 21:33
Taniuska2011
La II nu se va retine nimic. E nevoie de un act de prestari de servicii pentru justificarea facturarii serviciilor primite si atit.
Pai deductibilitatea fiscala a cheltuielilor e un compartiment aparte. Nu vreau sa intru in detalii insa mai simplu vorbind asemenea cheltuieli vor majora volumul venitului impozabil prin faptul ca nu vor fi confirmate spre deducere ca cheltuieli din punct de vedere fical si atit.::-):

Taniuska2011
15.02.2012, 09:47
Buna ziua. Spuneti-mi va rog, pentru scoaterea veniturilor fondatorilor din cont, corespondenta conturilor DT 333 CT537 pentru calcul si DT537 CT242 pentru retragere sunt corecte? Mai este cazul de aratat prin casa? Multumesc mult

MaryBuga
15.02.2012, 12:01
Sunt de acord cu Raial, numai cu exceptie, ca deducerea cheltuielilor si platilor , legate cu detinatorii patentei sunt direct interzisa conform art.24 (11) CF.

webmaster
15.02.2012, 14:22
Buna ziua. Spuneti-mi va rog, pentru scoaterea veniturilor fondatorilor din cont, corespondenta conturilor DT 333 CT537 pentru calcul si DT537 CT242 pentru retragere sunt corecte? Mai este cazul de aratat prin casa? Multumesc mult

Formulele trebuie sa fie urmatoarele:

1. Calcularea venitului:
Dt 332
Ct 537

2. Retinerea impozitului pe venit (daca este cazul):
Dt 537
Ct 534

3. Achitarea venitului:
Dt 537
Ct 241

Mijloacele banesti extrase din contul curent trebuie trecute prin casa neaparat.

Taniuska2011
15.02.2012, 17:04
Formulele trebuie sa fie urmatoarele:

3. Achitarea venitului:
Dt 537
Ct 241

Mijloacele banesti extrase din contul curent trebuie trecute prin casa neaparat.

Doar banii ii scot din banca direct, nu e corect DT 537 CT242?
Sau de fapt, DT 241 CT 242, apoi DT 537 CT241?

webmaster
15.02.2012, 17:35
Doar banii ii scot din banca direct, nu e corect DT 537 CT242?

Nu-i corect. Banii poate sa-i scoata o persoana, plata poate fi efecetuata in folosul altei persoane si, in genere, toate operatiunile cu numerarul se trec prin casa.

Sau de fapt, DT 241 CT 242, apoi DT 537 CT241?

Asa-i corect :*YES*:

Taniuska2011
26.02.2012, 09:35
Buna. Acum in februarie o institutie a transferat in doua transe, la data de 05.02.2012 si la 24.02.2012, in perioada dintre 5 si 24 mai sunt transferuri si de la alti agenti. Spuneti-mi va rog, factura trebuie eliberata de 2 ori sau o singura data? Si conteaza ordinea facturilor eliberate dupa transferurile primite? Vreau sa scriu toate facturile cu ultima zi din luna, si daca e corect.
Va multumesc.

rodica.ro
26.02.2012, 16:39
Eliberarea facturilor fiscale de catre subiectii impozabili în conformitate cu prevederile alineatului (1) al articolului 117 din Codul fiscal este obligatorie.
Neeliberarea facturilor fiscale la data aparitiei obligatiei fiscale nu scuteste subiectul impozabil de obligatia eliberarii facturilor respective.
Daca cumpărătorul va solicita eliberarea facturii fiscale pe două procurări din date diferite, atunci veti elibera două facturi fiscale diferite, cu indicarea în ele a datei ce va corespunde cu data transferului.

Accountant
26.02.2012, 17:27
...
Neeliberarea facturilor fiscale la data aparitiei obligatiei fiscale nu scuteste subiectul impozabil de obligatia eliberarii facturilor respective.
...
?

Daca cumpărătorul va solicita eliberarea facturii fiscale pe două procurări din date diferite, atunci veti elibera două facturi fiscale diferite, cu indicarea în ele a datei ce va corespunde cu data transferului.
Factura se elibereaza la aparitia obligatiei fiscale, care doar in citeva cazuri de exceptie coincide cu data platii.

Si apoi, intrebarea nu se referea la facturi fiscale, astfel data indeplinirii facturii este stipulata de legea contabilitatii.

rodica.ro
26.02.2012, 23:03
Aici este un forum unde fiecare isi expune parerea. In ceia ce priveste ca intrebarea... nu se refera la FF, am observat mai tarziu dupa ce am scris mesajul. Factura sau Factura fiscala oricum trebuie eliberata Factura atunci cand s-a livrat marfa sau s-a prestat serviciul.

Accountant
27.02.2012, 09:08
Aici este un forum unde fiecare isi expune parerea. ...
Exact. Insa parerea nu trebuie sa duca in eroare.

coralbu
27.02.2012, 12:15
buna ziua,spunet-mi va rog ce cont e mai corect de aplicat la eliberarea numerarului de la contul de decontare si primirea lui in casierie 227 sau 532?

Райэл
27.02.2012, 15:22
coralbu
245::-):

Mantea Andrei
28.02.2012, 15:23
coralbu
245::-):

245 aveti in vedere pe perioada cit contabiltul ia banii de la banca si trece pe la bar sa bea o bere? :*ROFL*:

Райэл
28.02.2012, 17:04
Mantea Andrei
Exact, mai ales ca dupa bere mai poate sa treaca pe la piata sa cumpere un kil de peste si apoi sa vada si o pereche de cizme in magazinul din preajma.::-):

Taniuska2011
14.03.2012, 13:23
Este posibil la intreprindere sa fie cheltuieli mai multe ca venit, si in declaratia la fisc de aratat suma cu minus sau intre paranteze? Va multumesc

Svetutza
14.03.2012, 14:19
Este posibil la intreprindere sa fie cheltuieli mai multe ca venit, si in declaratia la fisc de aratat suma cu minus sau intre paranteze? Va multumesc

da, e posibil, ca intreprinderea sa obtina pierderi
despre care "declaratie la fisc" este vorba?

Taniuska2011
14.03.2012, 15:02
darea de seama unificata unde trebuie sa arat venitul curat

Svetutza
15.03.2012, 13:29
darea de seama unificata unde trebuie sa arat venitul curat

despre care rind este vorba?
eu am deschis aceasta dare de seama, cu toate ca n-am completat-o niciodata dar e scris
in rindul 010, de ex. se arata profitul (pierderea)...deci daca e pierdere o aratati in ()
in rd.100 reflectati pierderea fara minus si fara paranteze, e scris negru pe alb !
"Suma pierderilor fiscale (a se reflecta fără semnele „–” sau „( )”)"

deci, din moment ce puneti intrebari neclare, e dificil sa va raspunda...

ninally
16.03.2012, 23:39
Ajutati-ma va rog cu o sugestie. Anul acesta a avut loc o schema de granturi de co-finantare in cadrul proiectului de ameliorare a competitivitatii (finantare aditionala), unde Camera de comert si industrie a RM este contractata in calitate de administrator, avind drept scop de asista Guvernul RM. La acest grant au participat diferite firme care presteaza servicii de consultanta in afacere, studii de fezabilitate, marketing, etc. Si iata firma care participa presteaza servicii clientilor in baza contractului, facturei, clientul se achita integral fata de furnizor, dar pe urma MF TT Chisinau bug de stat ii ramburseaza 50 % din cheltuielile suportate clientului. Ajutati-ma va rog cum sa contabilizez corect aceasta finantare primita.

Iata noi prestam servcii de consultanta, dar si noua ne s-a prestat servicii de consultanta de calficare a personalului, etc, dar in luna cind am primit aceste servicii noi nu am eliberat nici o factura, adica nu avem venit din vinzari, eu acum cum mai corect sa fac, sa dau aceste cheltuieli la 713.9 sau sa le dau la la 215.2 si apoi cind am venit din vinzari sa le dau la 711.3

Multumesc mult pentru ajutor.

alionaD
22.03.2012, 21:30
buna seara
am asa o intrebare
fiind fondator al II-cind scot din banca numerar- indic mereu ca ii iau pentru cheltuieli gospodaresti. Puteti sami spuneti ce intra aici? stiu unele - dar as dori sa aflu tot ce intra
mersi de ajutor

Taniuska2011
25.04.2012, 08:54
Buna. Va rog ajutor la o intrebare. E posibil sa scot cheltuielile de pe firma numai in baza cecurilor fara facturi? Multumesc.

Райэл
25.04.2012, 15:59
Taniuska2011
E posibil sa scoateti banii. Caci financiar aceasta cheltuiela e recunoscuta. Insa in scopuri fiscale ea urmeaza a fi corectata conform art. 24, alin. 10 CF RM.::-):

Taniuska2011
26.04.2012, 21:24
Dar OMVSD se trec spre exploatare cu formula DT713 CT213? din cite inteleg se deconteaza prin asa formula. Mersi de ajutor

Rica
26.04.2012, 22:08
Daca valoarea obiectului e mai mica de 3000lei se trece la cheltuieli in suma totala la transmitere in folosinta,fara a fi calculata uzura.Daca e mai mare uzura se calculeaza.
dt213.1 ctTt521-procurare
dt213.2 ct213.1-darea in expluatare
dt712,713,714(depinde de destinatie) ct214.1-calculul uzurii

Taniuska2011
27.04.2012, 00:28
pretul OMVSD-ului meu e de 1 leu, telefon mobil. rezulta ca vine procurarea cu dt213.1 ct 521
cheltuiala dt713 ct213.1.
dar de ce sa il trec la cheltuieli dar sa nu il tin la evidenta? doar nu sa stricat

galina_biscul
27.04.2012, 09:24
Vă rog să mă ajutați. Aparatul de casa a cărui valoare este de pînă la 3000 de lei se trece în contabilitate ca OMVSD și respectiv se trece la cheltueli................ și încă o întrebare- daca la procurarea aparatului de casa ne s-au prestat servicii de consultare și punere la evidență a aparatului, această sumă se impozitează cu 5%..........MERSI FRUMOS

Taniuska2011
05.05.2012, 10:06
Salut. Spuneti-mi va rog, este corect ca dupa Procurarea OMVSD cu DT 213 CT 539 sa se deie spre exploatare cu DT 713 CT 213? Reiese de aici ca nu voi mai duce evidenta acestui OMVSD.

Райэл
05.05.2012, 10:40
La cheltuieli se da valoarea, cantitativ el va ramine la OMVSD insa cu valoarea zero.::-):

Taniuska2011
05.05.2012, 10:57
Dar nu e obligatorie de dat spre exploatare acest OMVSD prin DT 713 CT 213, corect?

webmaster
05.05.2012, 11:00
Salut. Spuneti-mi va rog, este corect ca dupa Procurarea OMVSD cu DT 213 CT 539 sa se deie spre exploatare cu DT 713 CT 213? Reiese de aici ca nu voi mai duce evidenta acestui OMVSD.

Evidenta analitica a OMVSD transmise in exploatare se va tine cantitativ cu ajutorul Fişei de evidenţă a obiectelor de mică valoare (formular nr. OV-2).

accountantD
17.05.2012, 15:46
Buna ziua! Va rog frumos sa ma ajutati cu o intrebare!!! Companiei noastre i s-a scris o factura pentru careva servicii, insa noi refuzam sa o achitam ca aceste servicii nu au avut loc! recent am primit decizia judecatoreasca, unde ei au pierdut si noi ne trebuie sa achitam! dar acum, eu, datoria o trec la venituri sau cum? p.s. factura sete din 2011.

va multumesc anticipat!!!

Accountant
17.05.2012, 21:04
Buna ziua! Va rog frumos sa ma ajutati cu o intrebare!!! Companiei noastre i s-a scris o factura pentru careva servicii, insa noi refuzam sa o achitam ca aceste servicii nu au avut loc! recent am primit decizia judecatoreasca, unde ei au pierdut si noi ne trebuie sa achitam! dar acum, eu, datoria o trec la venituri sau cum? p.s. factura sete din 2011.

va multumesc anticipat!!!

Daca refuzati s-o primiti, de ce a-ti reflectat-o in contabilitate?

Татьяна_36
08.06.2012, 17:14
Здравствуйте. Скажите пожалуйста сколько было рабочих дней в марте, апреле и мае? И нужно ли на каждого работника делать табель учёта рабочего времени? спасибо за ответ

catalina25
11.06.2012, 13:34
Buna ziua, spuneti-mi va rog ce consecinte aduce netransferarea impozitelor retinute din salariu ( 3.5/6/ Impozit pe venit) si 3.5/23 ) citeva luni? La moment contul nostru bancar este blocat.Achitarea serviciilor cu furnizorii am facut-o in numerar. Cum ramine cu impozitele? Sunt careva penalitati?
Multumesc anticipat.

lia
11.06.2012, 15:48
penalitatea se calculeaza zilnic pentru fiecare impozit in parte, pentru neachitarea in termen a asigurarii medicale urmeaza amenda.

люга
11.06.2012, 17:07
И нужно ли на каждого работника делать табель учёта рабочего времени? спасибо за ответ
табель-один на всех сотрудников ежемесячно! а не на каждого работника

lag
11.06.2012, 19:53
Buna ziua, spuneti-mi va rog ce consecinte aduce netransferarea impozitelor retinute din salariu ( 3.5/6/ Impozit pe venit) si 3.5/23 ) citeva luni? La moment contul nostru bancar este blocat.Achitarea serviciilor cu furnizorii am facut-o in numerar. Cum ramine cu impozitele? Sunt careva penalitati?
Multumesc anticipat.

Chiar daca contul e blocat puteti sa achitati impozitele.Cit priveste penalitatile in anul acesta e 12% anual din suma.

Accountant
11.06.2012, 21:09
...Cit priveste penalitatile in anul acesta e 12% anual din suma.
:*NO*:
0,1% за каждый день.

lag
12.06.2012, 18:25
:*NO*:
0,1% за каждый день.

de unde?

Accountant
12.06.2012, 21:35
de unde?
din lege. ::-):
penalitate pentru CAM - din legea 1593 din 26.12.02 si pentru CAS - din legea BASS pentru anul curent.

lag
13.06.2012, 09:17
din lege. ::-):
penalitate pentru CAM - din legea 1593 din 26.12.02 si pentru CAS - din legea BASS pentru anul curent.

eu ma refeream la impozitul pe venit(parca si despre el era vorba in intrebare).Da,am omis o greseala penalitatea e 15 % anual in 2012(nu 12%) si deci 0.041% pe zi .

catalina25
19.06.2012, 11:19
Buna ziua, spuneti-mi va rog cum se procedeaza daca la moment nu avem conducator/presedinte, cine va semna darile de seama doar contabilul sef? Trebuie sa prezint IRV09 (nici stampila nu se pastreaza la contabil...)_

lag
19.06.2012, 12:38
Buna ziua, spuneti-mi va rog cum se procedeaza daca la moment nu avem conducator/presedinte, cine va semna darile de seama doar contabilul sef? Trebuie sa prezint IRV09 (nici stampila nu se pastreaza la contabil...)_

In actele de constituire ale firmei (SRL banuiesc) se indica cine-i conducatorul,cred ca este si la voi.

lag
19.06.2012, 12:47
Mai exact poate fi situatia cind semneaza doar conducatorul si contabilul-nu,dar nu invers.(art.19 legea contabilitatii)

Татьяна_36
21.06.2012, 13:50
Помогите пожалуйста в следующем вопросе: У нас такса на благоустройство территории за год 120 лей. В январе месяце было перечислено 80 лей( был только учредитель). 1 марта приняли на работу 2 -их работников. Сейчас хочу перечислить сумму за весь год. У меня получается 320 лей за год. Скажите пожалуйста правильно ли я посчитала или нет? Спасибо.

frumosul
21.06.2012, 16:22
Значит все просто за год на одного сотрудника 120/4квартала=30лей квартал *количество сотрудников Х
Значит за 1 квартал 1 учредитель +2 сотрудника =30лей*3=90лей вы не доплатили за первый квартал 10лей.А перечисление можете делать хоть на год вперёд::-):

lag
21.06.2012, 17:33
Помогите пожалуйста в следующем вопросе: У нас такса на благоустройство территории за год 120 лей. В январе месяце было перечислено 80 лей( был только учредитель). 1 марта приняли на работу 2 -их работников. Сейчас хочу перечислить сумму за весь год. У меня получается 320 лей за год. Скажите пожалуйста правильно ли я посчитала или нет? Спасибо.

vedeti CA nr.4/2010 p.19

catalina25
25.06.2012, 09:41
In actele de constituire ale firmei (SRL banuiesc) se indica cine-i conducatorul,cred ca este si la voi.

Inteleg acest lucru, dar noi suntem asociatie de locatari si decizia de numire si inregistrare a presedintelui a fost suspendata prin judecata de CIS.La moment nu avem presedinte. Deja am sunat azi la fisc si mi-au zis sa le duc doar semnate doar de contabil..si nestampilate..ceea ce ma pune putin pe ginduri...

lag
25.06.2012, 12:31
Inteleg acest lucru, dar noi suntem asociatie de locatari si decizia de numire si inregistrare a presedintelui a fost suspendata prin judecata de CIS.La moment nu avem presedinte. Deja am sunat azi la fisc si mi-au zis sa le duc doar semnate doar de contabil..si nestampilate..ceea ce ma pune putin pe ginduri...

Sincer, nu prea stiu cum e cu asociatiile (referitor la inregistrare,numire...),dar odata ce fiscul receptioneaza darile de sema aplicind stampila lor ,cred ca nu trebuie sa va faceti griji.Chiar daca ulterior aceste dari de seama vor fi catalogate ca intocmite incomplet (conf.art.257),atunci oricum conf.art.240 CF nu se va aplica careva amenzi.

LudmilaC
25.06.2012, 12:57
Daca stie cineva despre contabilitatea in intreprinderile individuale, care sunt deosebirile de SRL? Poate deveni platitor TVA? Multumesc.

LudmilaC
25.06.2012, 14:49
OMVSD cu valoare de pina la 3000lei ramine in evidenta contabila doar cantitativ nu valoric

Accountant
25.06.2012, 19:41
Daca stie cineva despre contabilitatea in intreprinderile individuale, care sunt deosebirile de SRL? Poate deveni platitor TVA? Multumesc.
Sunt deosebiri in recunoasterea surselor de finantare proprii, mai simplu zis, in contabilizarea activelor depuse/retrase de intreprinzatorului individual.
In scopuri fiscale II beneficiaza de o declaratie anuala (daca intruneste careva criterii).
Poate deveni platitor de TVA.

Accountant
25.06.2012, 19:45
OMVSD cu valoare de pina la 3000lei ramine in evidenta contabila doar cantitativ nu valoric
Este o intrebare sau raspuns? ::-):

savoronga
26.06.2012, 08:58
in ce instante se inregistreaza acum o firma noua? cnam, cnas?

lag
26.06.2012, 11:09

II prezinta declaratia-UNIF o data-n an ,care include mai multe impozite:venit,as.med,taxe locale(art.92,129,292,301 din CF),cu conditia ca n-are mai mult de 3 salariati si nu-i platitor TVA.Daca n-are angajati si nu-i platitor TVA ,atunci si asig.soc o va prezenta o data-n an pina la 10 Ianuarie(Legea buget.as.soc. pe an.2012 anexa 3)

webmaster
26.06.2012, 11:32

Suplimentar la ceea ce a scris Accountant as mai adauga ca II, spre deosebire de SRL, platesc contributiile de asigurari sociale si primele de asigurare medicala in suma fixa respectiv cite 4704 lei si 2 982 lei pentru fiecare fondator.

LudmilaC
26.06.2012, 11:38
Este un raspuns.

LudmilaC
26.06.2012, 11:42
Multumesc pt raspuns. Dar cum ramine cu inregistrarile in capitalul propriu, clasa 3 de conturi, doar patrimoniul II este patrimoniul fondatorului?
Si inca ceva, o II trebuie sa duca contabilitatea in partida simpla? Cum se face?

Accountant
26.06.2012, 23:08
Multumesc pt raspuns. Dar cum ramine cu inregistrarile in capitalul propriu, clasa 3 de conturi, doar patrimoniul II este patrimoniul fondatorului?
Si inca ceva, o II trebuie sa duca contabilitatea in partida simpla? Cum se face?
Da, patrimoniul este al fondatorului si tot ce e a lui - se inregistraza in corespondenta cu clasa a 3 (daca sistemul de contabilitate folosit este in dubla corespondenta conform SNC).
II poate sa duca contabilitate in oricare partida doreste cu respectarea criteriilor impuse de legea contabilitatii. Cum se face contabilitatea in partida simpla - zice SNC-62.

angi
27.06.2012, 21:05
Ajutați-mă vă rog nuștiu cum să reflectez cheltuielile de nivelare a drumului de lîngă întreprindere.

savoronga
27.06.2012, 22:10
in ce instante se inregistreaza acum o firma noua? cnam, cnas? statistica si inspectoratul fiscal si atit?

anishoara
28.06.2012, 15:31
Ajutati-ma, va rog. La mine in programa 1C (7.7) impozitul pe venit din salariu nu se divizeaza:pina la 2100*7% peste *18% dar se inmulteste tot cu 7%. Ce sa fac?????

Sciuperca
28.06.2012, 21:17
Verificati dacă este bifă în cîmpul " Подоходный налог 18%" in datele angajatului "Начисление зарплаты" .

anishoara
28.06.2012, 21:52
Multumesc tare mult pentru ajutor, doar ca eu nu gasesc unde as putea bifa. Am verificat I предел и второй предел ПН, parca totul e in regula dar...

Davi
29.06.2012, 18:36
Poate incercati :*JOB*:
Intrati in Справочники - сотрудники-начисление зарплаты - mai jos de валюта зарплаты - ferestruica подоходный 18% si puneti in ea bifa V . La mine e asa.

anishoara
09.07.2012, 22:54
La mine nu e asa.Deschid spravociniki-sotrudniki-apoi se primeste ca trebuie sa ma uit in Istoriedar cu валюта nu am nimic*HELP*:

Татьяна_36
10.07.2012, 14:46
скажите пожалуйста налог с предприятия (7% ИП) перечисляется на счёт 111 21? спасибо

budita
11.07.2012, 10:06
buna ziua , spunetimi va rog daca este deposibil de studiat programa 1c de sinestatator,p/u ca eu am incercat sa introduc singurica(dupa carte) soldurile dar nu se primeste ajutatima va rog frumos .va multumesc anticipat.

Accountant
11.07.2012, 22:58
buna ziua , spunetimi va rog daca este deposibil de studiat programa 1c de sinestatator,p/u ca eu am incercat sa introduc singurica(dupa carte) soldurile dar nu se primeste ajutatima va rog frumos .va multumesc anticipat.
Este posibil. ::-):

Татьяна_36
13.07.2012, 18:00
при приёме работника на работу заполняется личная карточка сотрудника. Скиньте пожалуйста бланк этой карточки. Спасибо

Taniuska2011
16.07.2012, 12:49
Buna ziua. Va rog un pic de ajutor. Am procurat de la firma X un obiect in valoare de 2500, eu la rindul meu il vind cu 3700 altui agent. Scrietimi va rog frumos care sunt formulele contabile. Va multumesc mult

catalina25
16.07.2012, 15:07
Stimati Contabili, in privinta concediului medical , angajatilor cu staj mai maic de 5 ani se achita 60%. Poate fi asa situatie ca a 4.5.6.7.8.9 zi s-a achitat din constul BASS in marime de 60% insa ziua a 2.3.4 din contul angajatorului s-a achitat 100 % in baza unui ordin a directorului (asa a hotarit el sa achite angajatului). Este o incalcare?

Rica
17.07.2012, 14:34
Buna ziua. Va rog un pic de ajutor. Am procurat de la firma X un obiect in valoare de 2500, eu la rindul meu il vind cu 3700 altui agent. Scrietimi va rog frumos care sunt formulele contabile. Va multumesc mult

cumparati 1 buc cu 2500 lei incl.TVA
dt 217 ct 521 – 2083.33lei - costul marfii
dt 5342 ct 521 – 416.67 lei - TVA

vindeti aceeasi marfa cu 3700 lei, incl.TVA
dt 221 ct 611 – 3083.33 - venit din vanzare
dt 221 ct 5342 – 616.67 lei TVA

2. daca nu sunteti platitor
dt 217 ct 521 - 2500 lei procurare
dt 221 ct 611 - 3700 lei vinzare

Татьяна_36
02.08.2012, 16:53
скажите а если в кассе и на расчётном счёте денег в данный момент нет для выдачи заработной платы, а директор ИП хочет внести свои деньги для выдачи з/п какие проводки сделать? спасибо

Svetutza
02.08.2012, 16:58
скажите а если в кассе и на расчётном счёте денег в данный момент нет для выдачи заработной платы, а директор ИП хочет внести свои деньги для выдачи з/п какие проводки сделать? спасибо

http://forum.contabilitate.md/showthread.php?p=10976#post10976
вы уже об этом спрашивали

Татьяна_36
02.08.2012, 17:09
получается, что Дт 241 Ст 413?

bebe boo
11.09.2012, 15:52
asa o situatie: firma A nu are activitate si are un singur angajat - directorul.
directorul a lucrat la firma B pentru un proiect de constructie.
firma B a transferat salariul directorului la firma A.
acum, intrebare, cum directorul sa-si scoata salariul din banca?
si ce documente trebuie?
multumesc anticipat

frumosul
11.09.2012, 16:12
Deci Firma B a facut transfer in baya la factura dupa cum intelg eu...deci pentru firma A acesta este profit din care se v-a achita impozit si devidente.Dupa care v-a fi achitata directorului:*PARDON*:

frumosul
11.09.2012, 16:13
Sau alta varianta de calculat salariu la firma A si de achitat toate impozitele din salariu

bebe boo
11.09.2012, 16:15
banii sunt deja in contul firmei A, dar in afara de extras bancar nu mai e nici un document confirmativ

frumosul
11.09.2012, 16:16
Pai in ordin de plata ce e indicat?Pentru ce a facut transfer?

bebe boo
11.09.2012, 16:16
calculez impozitele din suma parvenita in cont?

frumosul
11.09.2012, 16:23
Daca suma a venit pe cont ca servicii din partea intreprinderii A atunci se face contract se scrie factura si abia dupa aceasta ii scoateti din cont ca profit la sfirsit de an sau ca salariu la director.

frumosul
11.09.2012, 16:26
Incercati si va apropiati la Fisc singurel si inghetati-l pur si simplu dat-ii stampila la Fisc si atita timp cit nu aveti nevoie de acest SRL v-a fi inghetat la fisc dar peurma cine stie poate si ve-ti avea nevoie de el.

bebe boo
11.09.2012, 17:00
Pai in ordin de plata ce e indicat?Pentru ce a facut transfer?

"SP din data de 01.09.12"
SP-subproiect

frumosul
11.09.2012, 19:12
In cazul acesta dvs trebuie sa intocmiti facura cu servicii altfel intre intreprinderi nu se va inchide actul de verificare la zero.: * Это *:Dupa care calculati sau salariu directorului(-impozite)sau la sfirsit de an profit (minus inpozit si devidente)aici ramine dupa dorinta dvs.Faceti calcule cum e mai rentabil pentru cazul dvs.

Татьяна_36
28.09.2012, 17:04
Скажите пожалуйста если предприятие ИП, по чекам у нас мало поступлений в месяц (ЖККМ) и после того как деньги инкассировать в кассу предприятия где эта касса должна находиться?- по юр. адресу или там же в подразделении..или можно вообще у директора "дома", в кабинете, в его кошельке? спасибо

moldcont
10.10.2012, 18:18
Deci,
As vrea mult sa ma ajutati-
SRL a primit servicii de la detinator de patenta?
Cum trebue sa fie efectuat corect o astfel de procedura?
ce impozite sunt retinute si achitatE?

Accountant
10.10.2012, 20:07
Deci,
Nu se retin impozite.

lopi
13.10.2012, 16:02
salut, Va rog cine este competen sa ma ajute, srl arendeaza camion de la persoana fizica. conform contractului arenda pt primele 6 luni se achita in octombrie. Toate cheltuielele ce tin de intretinerea si reparatia camionului sunt suportate de srl. indeplinim Actul de achizitie a serv.... intrebarea mea este ce trebuie de indicat despre cheltuieli? se refera la cheltuielile intreprinderii in procesul utilizarii camionului sau altceva? unde as putea citi ceva material didactic la tema data? Cheltuielile cumulate in procesul utilizarii camionului (roti, reparatie) sunt deductibile fiscal ? pe ce Va bazati? multumesc mult.

Accountant
13.10.2012, 19:46
salut, Va rog cine este competen sa ma ajute, srl arendeaza camion de la persoana fizica. conform contractului arenda pt primele 6 luni se achita in octombrie. Toate cheltuielele ce tin de intretinerea si reparatia camionului sunt suportate de srl. indeplinim Actul de achizitie a serv.... intrebarea mea este ce trebuie de indicat despre cheltuieli? se refera la cheltuielile intreprinderii in procesul utilizarii camionului sau altceva? unde as putea citi ceva material didactic la tema data? Cheltuielile cumulate in procesul utilizarii camionului (roti, reparatie) sunt deductibile fiscal ? pe ce Va bazati? multumesc mult.
Contabilizarea operatiilor Dvs. vedeti in SNC-17, SNC-3, deductibilitatea - Regulamentul privind evidenţa şi calcularea uzurii mijloacelor fixe în scopuri fiscale (HG 289).

lag
14.10.2012, 16:46
Deci,

astfel de chelt pentru srl nu-s deductibile.

cleo
15.10.2012, 12:16
Buna ziua. înţeleg că e ridicol că întreb, dar totuş... care e limita sumei permisă la păstrare în casa întreprinderei...? Mulţumesc anticipat...::-):

Svetutza
15.10.2012, 13:29
Buna ziua. înţeleg că e ridicol că întreb, dar totuş... care e limita sumei permisă la păstrare în casa întreprinderei...? Mulţumesc anticipat...::-):

din cite stiu eu, limita nu exista
dar cititi Normele pentru efectuarea operaţiunilor de casă în economia naţională a Republicii Moldova

http://www.contabilsef.md/libview.php?l=ro&id=1733&idc=393

agro
17.10.2012, 16:24
Sunt incepator in contabilitate am cautat pe forum si nu am gasit, va rog sa ma ajutati cu formulele contabile pentru salariu si impozitele din salariu. Mersi mult.

savoronga
17.10.2012, 16:28
daca aveti revistele CA, cautati in ele nu tare demult a fost un articol foarte detaliat privind salariul si formulele.

coralbu
18.10.2012, 16:00
cum se reflecta premiile pentru fidelitate acordate de catre Orange Moldova?

Svetutza
18.10.2012, 16:06
cum se reflecta premiile pentru fidelitate acordate de catre Orange Moldova?

dar sub ce forma vi le acorda ?
cele indicate in FF de la ei...in minute ? nu le reflectati nici cum

coralbu
18.10.2012, 16:12
dar apelurile si mesajele suprapachet? ca nu coincid datele din actul de verificare!::-(:

Svetutza
18.10.2012, 16:19
dar apelurile si mesajele suprapachet? ca nu coincid datele din actul de verificare!::-(:

stop, ca nu inteleg...
datele din actul de verificare cu ce nu coincid, mai exact ?
si ce legatura au apelurile suprapachet ?

coralbu
18.10.2012, 16:28
am primit act de verificare de la Orange Moldova si in el sint indicate sumele acestor apeluri si mesaje.Clar ca sint citiva banuti,dar in fiecare luna se aduna.Ca rezultat nu coincid soldurile!

Svetutza
18.10.2012, 16:30
am primit act de verificare de la Orange Moldova si in el sint indicate sumele acestor apeluri si mesaje.Clar ca sint citiva banuti,dar in fiecare luna se aduna.Ca rezultat nu coincid soldurile!

ce fel de apeluri si mesaje ?
bonus sau suprachet ?
si noi primim premii de fidelitate...dar datele noastre coincid cu cele de la orange

poate plasati aici actul de verificare
sa incercam sa ne clarificam

coralbu
18.10.2012, 16:56
din pacate,inca nu stiu cum sa o fac,cind ma invat voi incerca!::-(:multumesc Svetutza !

Татьяна_36
20.10.2012, 17:18
скажите пожалуйста если директор покупает дизельное топливо за наличку и ему выдают только чек нужно проводить так? Дт211.3 Ст 532 -авансовый отчёт или обязательно ещё нужна накладная? И будут ли эти затраты подтверждены документально? спасибо

cleo
22.10.2012, 12:23
Vă rog frumos să mă ajutaţi dacă poate cineva... venitul este din onorariu şi nu se arată ca salariu, cum se poate de arătat cheltuelile pe asigurări care sunt sumă fixă şi se achită în rate fiecare lună...
Îmi dau seama că e Dt531 Ct533.1 dar nu prea mă pricep în baza la care document... şi cum so fac dacă salariu nu e...

Svetutza
22.10.2012, 13:30
Vă rog frumos să mă ajutaţi dacă poate cineva... venitul este din onorariu şi nu se arată ca salariu, cum se poate de arătat cheltuelile pe asigurări care sunt sumă fixă şi se achită în rate fiecare lună...
Îmi dau seama că e Dt531 Ct533.1 dar nu prea mă pricep în baza la care document... şi cum so fac dacă salariu nu e...

n-am inteles nimic
ce inseamna "venitul este din onorariu şi nu se arată ca salariu"
de ce? ce fel de onorariu?

coralbu
22.10.2012, 13:58
cred ca Cleo are in vedere onorariul din activitatea avocatilor,notarilor.calculul contributiilor de asigurari sociale se reflecta la cheltuieli:Dt 713 Ct 5331.

coralbu
22.10.2012, 14:00
DT 713 Ct 5331

cleo
22.10.2012, 14:02
cred ca Cleo are in vedere onorariul din activitatea avocatilor,notarilor.calculul contributiilor de asigurari sociale se reflecta la cheltuieli:Dt 713 Ct 5331.

Aşa este... mulţumesc.... atunci e Dt713 Ct533.1 sau 533.3?

coralbu
22.10.2012, 15:02
la contul 5333 se duce evidenta asigurarilor medicale

carabus
22.10.2012, 23:04
Pentru a fi confirmate documentar aveti nevoie de factura. In cazul ca nu veti obtine factura aceste cheltuieli nu vor fi deductibile in scopuri fiscale.

oxanna
23.10.2012, 10:36
Buna ziua! Poate cineva sa ma ajute...sint contabil incepator ... si am inteles ca sint contabili care ofera serivcii de consulatnta si de verificare a dcumentelor (sigur contraplata) si m-ar interesa...nu as vrea sa o dau cu ceva in bara...stie cineva? va multumesc anticipat!

Svetutza
23.10.2012, 10:55
Buna ziua! Poate cineva sa ma ajute...sint contabil incepator ... si am inteles ca sint contabili care ofera serivcii de consulatnta si de verificare a dcumentelor (sigur contraplata) si m-ar interesa...nu as vrea sa o dau cu ceva in bara...stie cineva? va multumesc anticipat!

depinde ce intrebari aveti, si ce gen de activitate

oxanna
23.10.2012, 11:12
Genul de activitate este producerea

Svetutza
23.10.2012, 11:21
Genul de activitate este producerea

adresa-ti-va la companiile de audit, cu siguranta o sa va ajute, mai ales contra bani :)

producere este diferita....

coralbu
23.10.2012, 13:38
spuneti-mi,va rog care est durata de functionare utila a telefonului mobil!ma uit in catalog,dar nu gasesc...poate nu-s atenta!:*SEARCH*:

Svetutza
23.10.2012, 14:08
spuneti-mi,va rog care est durata de functionare utila a telefonului mobil!ma uit in catalog,dar nu gasesc...poate nu-s atenta!:*SEARCH*:

costa mai mult de 6 mii ?

coralbu
23.10.2012, 15:29
e din 2006,cu valoarea de 2340,si vreau sa stiu daca pot sa-l casez?

Svetutza
23.10.2012, 15:36
e din 2006,cu valoarea de 2340,si vreau sa stiu daca pot sa-l casez?

daca telefonul se afla in exploatare, il lasati in evidenta
daca nu - il casati
la momentul punerii in exploatare in Fisa de inventar trebuia sa fie indicat DFU
sau in Politica de contabilitate
vedeti dupa calcularea uzurii...ce perioada i-a fost atribuita

oleseamar
25.10.2012, 10:56
Ce se face cu arhiva contabilitatii pentru anii precedenti, avem din 2006 acte cusute frumusel.Despre care si cit se pastreaza stiu. intreb de cele care se pastreaza 3 ani ca extrasele bancare sau doc.de casa, oare le putem distruge?
Mersi

savoronga
25.10.2012, 11:10
spuneti-ne si noua termenele de pastarare a documentelor.

oleseamar
25.10.2012, 11:36
http://www.contabilsef.md/libview.php?l=ru&id=2820&idc=376 gasiti aici lista si termenele

oleseamar
25.10.2012, 11:47
nu trebuia sa incep aceasta tema, am gasit raspunsuri la aceste intrebari tot pe forum. Scuzare

webmaster
25.10.2012, 11:49
spuneti-ne si noua termenele de pastarare a documentelor.

Sau aici (http://forum.contabilitate.md/showthread.php?t=474) ::-):

oleseamar
25.10.2012, 12:29
despre asta si am avut in vedere :*PARDON*:::-):

Accountant
25.10.2012, 21:25
Eu nu sunt de acord ca termenele enuntate pot fi folosite de intreprindere. Conform legislatiei documentele intreprinderilor sunt proprietatea statului. Astfel, sau intreprinderea urmeaza sa le pastreze oricit de mult, ori sa le predea la arhiva.

oleseamar
26.10.2012, 10:37
are nevoie statul de toate foitele noastre? toate cifrele importante se pastreaza la Statisica, la Fisc. Da arhiva de stat nu primeste documentele firmei la pastrare, am sunat.

Accountant
26.10.2012, 22:08
are nevoie statul de toate foitele noastre?
Sa intrebam Legea privind Fondul Arhivistic al Republicii Moldova:
Articolul 5. Fondul arhivistic de stat este constituit din documentele depuse la păstrare permanentă în arhivele de stat, în depozite speciale de stat ale Republicii, precum şi din documentele aflate la păstrare provizorie în organele puterii de stat şi ale administraţiei de stat, în instanţe de judecată, procuratură, în alte instituţii de stat, în întreprinderi şi în organizaţii, denumite în continuare persoane juridice.
Articolul 3. Păstrarea documentelor din Fondul Arhivistic al Republicii Moldova este o datorie a instituţiilor, organizaţiilor şi întreprinderilor indiferent de tipul de proprietate şi forma de organizare juridică, a fiecărui cetăţean al Republicii Moldova.

Татьяна_36
09.11.2012, 11:05
cкажите пожалуйста кассовая книга (1С) состоит из 2-х частей. Насколько я понимаю 1-я часть крепится к ПКО И РКО за день, а что делаем со второй частью? и ещё вопрос, если у нас нет каждый день поступлений по кассе, нужно каждый день распечатывать кассовую книгу или можно 1 раз в месяц? спасибо

webmaster
12.11.2012, 10:24
Согласно Нормам по ведению кассовых операций первый экземпляр кассовой книги вместе с приходными и расходными документами передается в бухгалтерию, а второй экземпляр подшивается и хранится у кассира.
По поводу второго вопроса, многие бухгалтера распечатывают кассовую книгу раз в месяц (некоторые, даже раз в год ::-):). Но даже в таком случае каждый лист кассовой книги должен содержать операции за один день. Недопустимо отражение операций за несколько дней вместе.

Accountant
12.11.2012, 19:56
По поводу второго вопроса, многие бухгалтера распечатывают кассовую книгу раз в месяц (некоторые, даже раз в год ::-):).
Является ли такой опыт правильным? :*SEARCH*:

coralbu
13.11.2012, 15:37
la calculul datoriei conform titlului executoriu se intocmeste numai formula contabila Dt 714 Ct 539?

Svetutza
13.11.2012, 15:45
la calculul datoriei conform titlului executoriu se intocmeste numai formula contabila Dt 714 Ct 539?

dati detalii !!!
din partea cui intrebati: debitorului sau creditorului...
ce fel de datorie...pentru ce ?
etc..etc

coralbu
13.11.2012, 15:58
firma noastra achita cheltuielile de judecata ale altei inteprinderi,precum si onorariul executorului judecatoresc

Svetutza
13.11.2012, 16:00
firma noastra achita cheltuielile de judecata ale altei inteprinderi,precum si onorariul executorului judecatoresc

deci sunteti creditor, ati dat in judecata pe cineva
si trebuie sa avansati chelt.de executare, corect inteleg?
e foarte greu sa rapunzi la intrebari cind nu ai detalii, pt ca situatia difera de la un caz la altul, dar nici intrebarea dvs.nu-i formulata cum trebuie...asa ca incerc sa presupun ...(((

daca e asa cum am scris, pt creditor aceste sume se trec la cheltuieli, cu posibilitatea recupererii lor ulterioare de la debitor
f/c pe care ati scris-o pare a fi corecta ....

coralbu
13.11.2012, 16:05
ma iertati,daca e neiteles!pe noi ne-au dat in judecata si am primit de la executorul judecatoresc o incheiere despre incasarea de la noi a cheltuielilor de judecata suportate de catre intreprinderea care ne-a dat in judecata.

Svetutza
13.11.2012, 16:10
ma iertati,daca e neiteles!pe noi ne-au dat in judecata si am primit de la executorul judecatoresc o incheiere despre incasarea de la noi a cheltuielilor de judecata suportate de catre intreprinderea care ne-a dat in judecata.
f/c ramine aceeasi

cleo
16.11.2012, 12:30
Spuneţi vă rog, cînd angajatul pleacă peste hotare cu autoturismul întreprinderii, care e diferenţa îndeplinirii foii de drum? Înţeleg că e cursa... dar înafară de aceasta? Mulţumesc anticipat...

Svetutza
16.11.2012, 13:01
Spuneţi vă rog, cînd angajatul pleacă peste hotare cu autoturismul întreprinderii, care e diferenţa îndeplinirii foii de drum? Înţeleg că e cursa... dar înafară de aceasta? Mulţumesc anticipat...

n-am inteles intrebarea ?

cleo
16.11.2012, 14:28
Pentru a înstrăina combustibilul îndeplinesc foaiea de drum. Traseul obişnuit e Chişinău-Chişinău. Este un angajat care a fost în deplasare în Ucraina cu autoturismul firmei. Care e diferenţa îndeplinirii foii de drum dintre a cea de pe loc cu acea care o îndeplinesc pentru deplasare, scriu traseul cuvenit, kilometrajul respectiv... şi mai e ceva??? *WRITE*

Svetutza
16.11.2012, 14:38
Pentru a înstrăina combustibilul îndeplinesc foaiea de drum. Traseul obişnuit e Chişinău-Chişinău. Este un angajat care a fost în deplasare în Ucraina cu autoturismul firmei. Care e diferenţa îndeplinirii foii de drum dintre a cea de pe loc cu acea care o îndeplinesc pentru deplasare, scriu traseul cuvenit, kilometrajul respectiv... şi mai e ceva??? *WRITE*

pentru a casa probabil ati vrut sa spuneti ...
nu este nici o diferenta, doar ca pentru acea zi soferul va scrie nu Chisinau-Chisinau, dar Chisinau - Kiev de exemplu cu indicarea kilometrajului respectiv
si la intoarcere...Kiev - Chisinau ...

foaia de parcurs se completeaza de catre sofer !!!

cleo
19.11.2012, 09:50
Buna ziua tuturor! Aşa o situaţie: să presupunem că sa procurat un calculator de mîna a doua de la o persoană fizică conform actului de cumpărare... cum aş putea să apreciez mărimea uzurii la momentul procurării??? dacă persoana care vinde calculatorul nu are nici bonul fiscal de la calculator din pricina că sa procurat ceva timp în urmă...

Svetutza
19.11.2012, 09:59
Buna ziua tuturor! Aşa o situaţie: să presupunem că sa procurat un calculator de mîna a doua de la o persoană fizică conform actului de cumpărare... cum aş putea să apreciez mărimea uzurii la momentul procurării??? dacă persoana care vinde calculatorul nu are nici bonul fiscal de la calculator din pricina că sa procurat ceva timp în urmă...

pentru ce va trebuie marimea uzurii ?
daca e MF (mijloc fix), atunci ii apreciati DFU (durata de functionare utila) luind in consideratie ca nu este nou...

Татьяна_36
19.11.2012, 18:06
1. скажите пожалуйста, у меня в 1с, в журнале зарплата, есть документ achitare salariu и в нём стоит значок принтера (tipar lista pe casa и tipar lista de plata). Я распечатывала tipar lista de plata и по нему человек расписывался за полученную зарплату. А теперь, когда я стала распечатывать кассовые ордера, я столкнулась с тем, что у меня по кассе есть приход, а для выдачы з/ платы надо ещё и расходный ордер сделать? Я ориентировалась по оборотно- сальдовой ведомости, сколько денег осталось в кассе.
2. А теперь, если надо будет распечатать и РКО ( по зарплате), номера будут идти не по порядку. Такое возможно? спасибо

cleo
22.11.2012, 10:46
Ziua bună tuturor, poate e la curent cineva există o formă tipică de fişă de post? şi unde o găsesc? Am căutat în net şi am găsit pe saituri romîne, forma lor merge şi pentru noi? Mulţumesc anticipat...

Svetutza
22.11.2012, 10:47
Ziua bună tuturor, poate e la curent cineva există o formă tipică de fişă de post? şi unde o găsesc? Am căutat în net şi am găsit pe saituri romîne, forma lor merge şi pentru noi? Mulţumesc anticipat...

merge
ea se face in forma libera..
nu va stresati tare
trebuie sa includa obligatiunile de serviciu ale angajatului pt functia respectiva

Nataly73
03.12.2012, 15:14
Buna ziua imi respunde cine cunoaste cum trebuie de reflectat in contabilitate operatiunile cu privire la ex. SRL a beneficiat de serviciile prestate de catre un detinator de patenta, am achitat pentru serviciile date prin transfer. si nu cunosc ce formule contabile sa intocmesc. Va multumesc anticipat pentru raspuns.

rodica.ro
03.12.2012, 15:23
SRL a beneficiat de serviciile prestate de catre un detinator de patenta, am achitat pentru serviciile date prin transfer.

dt 712/713 cr 521
dt 521 cr 242

Marin
06.12.2012, 20:17

In fisa de post se indica 3 puncte obligatorii
- obligatiuni
- drepturi
- responsabilitati

Daca includeti numai obligatiunile IM va avea pretentii ca angajatii au numai obligatiuni iar drepruri nu au
responsabilitatile sunt necesare ca sa va protejati in caz de conflict cu angajatul

In FP se include primul punct "dispozitii generale"

cleo
11.12.2012, 12:10
Buna ziua tuturor! Ajutaţimă vă rog... aşa o situaţie... angajatul a plecat (spre exemplu) în Ucraina Odessa pe 08.10.12, sa întors pe 11.10.12, în foaiea de drum pe data de 08.10.12 scriu traseul Chişinău - Odessa, pe data de 11.10.12 Odessa - Chişinău... dar pe datele 09,10.10.12 are dreptul să scrie conducătorul auto în foaea de drum traseul prin Odessa??? şi dacă nu... în ce mod şi unde pot reflecta casarea combustibilului ???

Svetutza
11.12.2012, 12:13
dar pe datele 09,10.10.12 are dreptul să scrie conducătorul auto în foaea de drum traseul prin Odessa???
de ce nu?
daca s-a plimbat prin Odessa, atunci asa si va scrie in foia de parcurs !!

cleo
11.12.2012, 12:21
Mulţumesc mult... şi încă una.. în paşaport stă ştampila de la vamă că a eşit din ţară (din Ucraina) întro zi de odihnă... dar la noi nu e tabelat ca zi lucrătoare pentru că a fost noaptea, după 00.00... cum e mai corect... să scrie în foaiea de parcurs data care e în paşaport sau ziua precedentă care sa tabelat ca zi de lucru?