PDA

Просмотр полной версии : Declaratie rapida

webmaster
27.01.2011, 13:18
Buna ziua tuturor.

Am inteles ca incepind cu anul 2011 agentii economici vor fi obligati sa prezinte darsile de seama la IFS in forma electronica cu ajutorul programului "Declaratie rapida". IFS Ciocana a cerut de la contabil sa semneze o declaratie prin care se obliga sa utilizeze acest sistem. Programa "Declaratie rapida" a fost inscrisa pe flash. Trebuie sa mentionez faptul ca programa este intr-adevar foarte reusita. Bravo Fiscservinform!
Totusi in procesul intocmirii darilor de seama in forma electronica nu am gasit rapsuns la intrebarea in ce format trebuie de facut export (de salvat) la informatia din darile de seama. Presupun ca se utilizeaza formatul XML, dar programul are posibilitate de a exporta informatia si in alte formate (PDF, XLS etc.).
Daca cineva a prezentat deja darile de seama in acest format, Va rog sa ma ajutati.
O alta intrebare este cum trebuie de transmis fisierele respective: pe flash sau prin e-mail?

ionix
27.01.2011, 14:51
IFS Ciocana a cerut de la contabil sa semneze o declaratie prin care se obliga sa utilizeze acest sistem.

da este vreun document oficial care atesta ca ei obliga?

pe mine cind m-au sunat de la fisc, m-au anuntat ca este voluntar, adica cine doreste.

webmaster
27.01.2011, 15:57
da este vreun document oficial care atesta ca ei obliga?

pe mine cind m-au sunat de la fisc, m-au anuntat ca este voluntar, adica cine doreste.

Clar ca nu este. Dar daca trebu' fashim. Pentru REV-uri tot nu era, dar din 2010 ati vazut ce scrie in Legea BASS: cine are mai mult de 20 de declaratii prezinta in forma electronica obligatoriu.

Astazi persoana a fost la fisc si i-au spus ca suplimentar la darile de seama se prezinta o foaie cu barcode care se tipareste din programa pentru fiecare dare de seama. Fiscul scaneaza aceasta foaie si informatia nimereste automat in baza lor de date. Intr-un cuvint contabilii vor fi nevoiti sa faca suplimentar si lucru pentru fisc. Sint si plusuri si minusuri. Cel putin greseli vor fi mai putine. Personal uitasem sa indic in IAL09 codul fiscal al sotului pentru scutirea transmisa sotiei si programa mi-a spus despre asta. Dar de volumul de lucru clar ca va creste. Una din solutii ar fi reducerea pretului la serviciile de transmitere a darilor de seama prin internet pina la o suma simbolica. Aceasta cu adevarat ar usura lucrul. Sa speram ...:*GIRL_IN_LOVE*:

ionix
27.01.2011, 16:29
personal sunt de acord sa mai limitam toata hirtzogaria asta si sa fie automatizate mai multe operatiuni! eu personal am incercat programul si el lucra cu bug-uri. poate au mai schimbat ceva de atunci

eu nu inteleg altceva. atunci cind trebuie sa faci un doc undeva (la vama, la ANPC, la alte institutii) ei cer de fiecare data toate doc intreprinderii (extrase, copia certif de inreg, copia certif TVA, copia buletin director/contabil etc.)

Svetutza
28.01.2011, 08:59
prezentarea Declaratiilor cu bar-code nu este obligatorie, intrucit nu au fost operate modificari in vreo lege in acest sens...Acest lucru mi-a fost confirmat si la Fiscservinform..
Eu personal nu asi semna nicio declaratie/sau cerere...absurd..
in ianuarie, totusi, am prezentat unele declaratii rapide, altele in mod obisnuit
le-am facut de pe net, pentru ca din programa copiata pe comp ceva nu mergea, iar cei de la Fiscservinform pina in ziua de azi n-au putut sa-mi spuna ce sa fac ca sa mearga :%):

contabilmd
28.01.2011, 09:18
Care e costul acestei programe?

lia
28.01.2011, 09:31
personal, salvez din 1c oarecare dare de seama in formatul xls (denumind fisierul cu tipul darii de seama, perioada,c/f) si o transmit prin e-mail pe adresa: servicii@fsi.fisc.md. La IF prezint darea de seama cu nota"transmis format electronic"

lia
28.01.2011, 09:32

Declaratia rapida se descarca gratis

Svetutza
28.01.2011, 09:32

Declaratia rapida este gratuita
O descarcati de pe site si va folositi..
e mai comod decit sa intri pe net..

ellya
28.01.2011, 10:56
Declaratia rapida este gratuita
O descarcati de pe site si va folositi..
e mai comod decit sa intri pe net..

de pe ce site se poate descara aceste declaratii rapide??

Svetutza
28.01.2011, 11:05
de pe ce site se poate descara aceste declaratii rapide??

aici (https://servicii.fisc.md/login.aspx?ReturnUrl=%2ffast.aspx) puteti vedea informatiile necesare

ellya
28.01.2011, 11:24
aici (https://servicii.fisc.md/login.aspx?ReturnUrl=%2ffast.aspx) puteti vedea informatiile necesare

dar accesul este limitat, toate aceste declaratii rapide si electronice se fac cotnra unei plati?

Svetutza
28.01.2011, 11:27
dar accesul este limitat, toate aceste declaratii rapide si electronice se fac cotnra unei plati?

declaratia rapida este gratuita
pentru a avea acces la programa trebuie sa va inregistrati

Marigra
13.01.2012, 16:49
Declaratia rapida se poate descarca aici.Ii fara plata.https://declaratie-rapida.fisc.md/