PDA

Просмотр полной версии : Cererea privind acordarea scutirilor

Mianmar
20.09.2010, 11:49
Ca incepator as vrea sa stiu daca cererea pentru scutire personala trebuie depusa la IFS de catre contabil? Si daca da, mai are rost sa fie depusa in cazul in care salariul calculat al angajatului este mai mic decat suma lunara stabilita ca scutire (600 lei)?

webmaster
20.09.2010, 14:41
Cererea privind acordarea scutirilor nu se prezinta la fisc. Ea se completeaza de catre angajat si se prezinta doar contabilului-sef. Contabilul va indica suma scutirilor acordate in informatia anuala IAL09. Cererea oricum trebuie depusa, deoarece daca nu va fi prezentata chiar si din 600 de lei se va retine impozit. Insa daca cererea va fi depusa, din salariul respectiv nu se va retine impozit deloc.

IngaRusu
23.09.2010, 13:14
Buna ziua,

As dori sa aflu cum se percep scutirile personale de impozitul pe venit, care este diferenta de scutirile pentru persoane intretinute???

Va multumesc anticipat!

webmaster
23.09.2010, 14:11
Scutirile nu se percep. Suma scutirilor se scade din venit la determinarea impozitului pe venit. De asemenea se mai scad si asigurarile sociale (6 %) si cele medicale (3,5 %). Marimea scutirilor este stabilita in art. 33-35 din Codul fiscal (http://contabilitate.md/?mod=article&id=3588). De exemplu daca angajatul beneficiaza de scutire personala (8 100 lei anual) si scutirea pentru 1 copil (1 800 lei anual), atunci suma scutirii lunare va constitui 825 lei (8 100 : 12 + 1 800 : 12). Astfel, daca sa presunem ca salariul lunar este de 3 000 lei, impozitul pe venit se va calcula in felul urmator:

(3000-825-3000x6%-3000x3,5%)x7%= 132,3

Valeria
24.09.2010, 11:27
Buna ziua! Poate ma ajuta cineva cu o probema? Sotul la organizatie de stat a solicitat scutire personala si pentru copil. Eu m-am angajat nu demult si am solicitat si eu de la SRL scutire personala si pentru copil. Cum este corect? Cum ar trebui sa procedez? Trebuie eu sa ma dezic de scutire pentru copil? Care este procedura? Ma asteapta o sanctiune de la IFS sau nu?

Mianmar
24.09.2010, 11:55
Un administrator poate fi angajat cu program redus, adica 2-4 ore?Ma refer daca SRL nu are activitate pentru toata ziua si are doar 2 angajati?

Ellena
25.09.2010, 09:43
Buna ziua! Poate ma ajuta cineva cu o probema? Sotul la organizatie de stat a solicitat scutire personala si pentru copil. Eu m-am angajat nu demult si am solicitat si eu de la SRL scutire personala si pentru copil. Cum este corect? Cum ar trebui sa procedez? Trebuie eu sa ma dezic de scutire pentru copil? Care este procedura? Ma asteapta o sanctiune de la IFS sau nu?
Si sotul poate folosi scutirea pentru copil si sotia, Ambii parinti au dreptul la scutirea pentru copil. Aceasta mi-a confirmat-o d. Jana Cibotaru la un seminar la ACAP la inceput de an. Am sa caut si sursa de informatie si voi atasa.

Ellena
25.09.2010, 09:48
Un administrator poate fi angajat cu program redus, adica 2-4 ore?Ma refer daca SRL nu are activitate pentru toata ziua si are doar 2 angajati?

Desigur ca poate fi angajat pe un timp redus de munca, doar ca trebuie sa fie contract unde este stipulat intr-un punct ca timpul de munca pe zi poate fi flexibil sau etse flexibil si puteti indica timpul sau nu, adica important sa fie indicat flexibil de munca. Iar in tabelul de pontaj deja se idica cite ore a lucrat pe zi, pe luna. Daca doriti sau dispuneti de timp puteti completa si grafic de serviciu, unde aratati cite ore a lucrat, adica a venit la serviciu la 09.00-12.00 sau in dependenta de ore lucrate, o ora, doua ore s.a.m.d.

lucica
09.11.2010, 13:26
Spuneti va rog ce documente se anexeaza la cererea lucratorului privind acordarea scutirilor la impozitul pe venit retinut din salariu ?

Svetutza
09.11.2010, 13:37
Spuneti va rog ce documente se anexeaza la cererea lucratorului privind acordarea scutirilor la impozitul pe venit retinut din salariu ?

totul depinde de tipurile scutirilor solicitate: personala, matrimoniala, pt persoane intretinute, etc..
detalii gasiti in Instrucţiunea Nr.14 din 19 decembrie 2001 "Cu privire la reţinerea impozitului pe venit la sursa de plată" cu modificarile si completarile ulterioare

Mahulea
03.12.2010, 19:33
In familie suntem trei persoane:
* sotul care este angajat(salariat)
* eu tinara mama, care sunt in concediul pentru ingrijirea copilului pina la 3 ani,
* copilul de 10 luni;
Intrebare:
Care sunt scutirile pentru sot?
- personală - 8100 pe an
- pentru copil - 1800 pe an
- pentru sotie - 8100 pe an

Scutirea se socoate din a doua lună???
In baza carei legi??

adriana
04.12.2010, 10:05
In regulamentul cu privire la modul retinerii impozitului pe venit din salariul
Capitolul III puctul 23 scrie: "În toate cazurile scutirile se acorda sau se anuleaza din luna urmatoare, dupa luna în care
este depusa (retrasa) cererea."

adriana
04.12.2010, 10:11
Pentru a benefiacia de scutiri cum s-a mai spus este nevoie de cerere cu anxarea tuturor documentelor, in cazul dv va fi:1) Copia buletinului sotului
2)Copia buletinului dv 3) copia certificatului de nastere a copilului 4) Copia certificatului de casatorie 5) Declaratia personala a dvs precum ca nu beneficiati de scutire personala si ca io acordati sotului

Succes

webmaster
06.12.2010, 12:39
totul depinde de tipurile scutirilor solicitate: personala, matrimoniala, pt persoane intretinute, etc..
detalii gasiti in Instrucţiunea Nr.14 din 19 decembrie 2001 "Cu privire la reţinerea impozitului pe venit la sursa de plată" cu modificarile si completarile ulterioare

Aceasta instructiune a fost de fapt abrogata. In prezent lista documentelor necesare pentru confirmarea dreptului la scutiri este reglementate de Regulamentul cu privire la determinarea obligaţiilor fiscale aferente impozitului pe venit al persoanelor fizice care nu practică activitate de întreprinzător, aprobat prin Hotărîrea Guvernului Republicii Moldova Nr. 77 din 30 ianuarie 2008 (http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=326914). Pentru detalii consultati CAPITOLUL IV din acest regulament.

Pentru a benefiacia de scutiri cum s-a mai spus este nevoie de cerere cu anxarea tuturor documentelor, in cazul dv va fi:1) Copia buletinului sotului
2)Copia buletinului dv 3) copia certificatului de nastere a copilului 4) Copia certificatului de casatorie 5) Declaratia personala a dvs precum ca nu beneficiati de scutire personala si ca io acordati sotului

Succes

Din cite inteleg eu aceste documente sint suficiente.

adriana
06.12.2010, 15:33
webmaster ceva nito ? :>:o:

webmaster
06.12.2010, 18:35
webmaster ceva nito ? :>:o:

Totul este ok. Pretentii la documentele indicate de Dvs. nu-s.
Am avut doar pretentii la mesajul svetutei. Undeva vazuse-m ca Instructiunea desprecare a scris ea a fost abrogata. In locul ei acuma se aplica regulamentul indicat mai sus.

taniusha
08.12.2010, 14:53
Spuneti mi va rog ce se face cu scutirea personala pentru anul 2010 daca lucratorul a iesit in concediul de maternitate in martie anul curent. In IRV 09 impozitul sa retinut corect dar in IAL 09 SE ARATA SCUTIREA PE ANUL INTREG SAU DOAR PE CEL 3 LUNI LUCRATE

adriana
08.12.2010, 15:14
in raport scrie suma scutirilor ACORDATE, deci dv ve-ti arata scutirile care le-ati ACORDAT

Mahulea
15.12.2010, 14:50

Succes

"Declaratia personala a dvs precum ca nu beneficiati de scutire personala si ca io acordati sotului" - este de forma libera sau exista vreun model special

Svetutza
15.12.2010, 14:55
"Declaratia personala a dvs precum ca nu beneficiati de scutire personala si ca io acordati sotului" - este de forma libera sau exista vreun model special

forma libera
::-):

adriana
15.12.2010, 15:01
Ceva de genul:

Subsemnatul_______________ c/f___________ declar pe proprie raspundere ca nu voi beneficia de scutire personala,rog sa fie transmis dreptul de a beneficia de scutira personala sotului meu ____________

Data semnatura

Nastiuşa
04.01.2011, 14:32
Уважаемые бухгалтера объясните что необходимо делать в таком случае. Я работаю на государственном предприятии и имею освобождение на двоих детей, муж работает в частной фирме и освобождений не имеет. Я сейчас выхожу в декрет и так полагаю освобождений на меня не будет. они должны быть у мужа? начисляется ли не него освобождение в этом году и на меня или только на детей?

Svetutza
04.01.2011, 18:24
вы и ваш муж имели права на лично осв. и осв.на иждивенцев... частное или гос.предприятие значение не имеет...

webmaster
05.01.2011, 10:33
вы и ваш муж имели права на лично осв. и осв.на иждивенцев... частное или гос.предприятие значение не имеет...

Кроме этого, Вы можете передать Ваше личное освобождение мужу на период декрета. Так он заплатит меньше подоходного налога. Освобождение на иждивенцев предоставляется каждому из родителей. Его передать нельзя.

Nastiuşa
05.01.2011, 17:03
спасибо большое за ответ

MaryBuga
06.01.2011, 08:49
Aceasta instructiune a fost de fapt abrogata. In prezent lista documentelor necesare pentru confirmarea dreptului la scutiri este reglementate de Regulamentul cu privire la determinarea obligaţiilor fiscale aferente impozitului pe venit al persoanelor fizice care nu practică activitate de întreprinzător, aprobat prin Hotărîrea Guvernului Republicii Moldova Nr. 77 din 30 ianuarie 2008 (http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=326914). Pentru detalii consultati CAPITOLUL IV din acest regulament.

Din cite inteleg eu aceste documente sint suficiente.

Webmaster, salut!
Va rog sa ma agutati sa gasesc raspuns la asa intrebarea: Prin ce document oficial si cind a fost abrogata instructiunea sus numita din 19.12.2001 (MO 5-8/10 din 10.01.2002)?
Pentru mine e important, fiindca ea are puncte, care nu exist in regulament.

MaryBuga
10.01.2011, 15:56
Retrag intrebarea, deaceea ca oficial instructiunea nu e anulata.

webmaster
11.01.2011, 15:03
Retrag intrebarea, deaceea ca oficial instructiunea nu e anulata.

Intr-adevar Instructiunea nr. 14 nu a fost abrogata oficial, dar iata aici cineva mi-a tras lumina:

In art. 88 din CF pina la 1 ianuarie 2010 era stabilit ca retinerea impozitului pe venit si acordarea scutirilor se face in modul stabilit IFPS (adica de Instructiunea IFPS Nr.14 din 19 decembrie 2001). Dupa 1 ianuarie 2010 art. 88 alin. (1) din CF are urmatoare redactie:

"(1) Fiecare patron care plăteşte lucrătorului salariu (inclusiv primele şi facilităţile acordate) este obligat să calculeze, ţinînd cont de scutirile solicitate de angajat şi de deduceri, şi să reţină din aceste plăţi un impozit, determinat conform modului stabilit de Guvern." (adica de Regulamentul aprobat prin Hotărîrea Guvernului Republicii Moldova nr. 77 din 30 ianuarie 2008 si Regulamentul aprobat prin Hotărîrea Guvernului Republicii Moldova nr. 10 din 19 ianuarie 2010)

Modificarea a fost efectuata prin Legea Nr.280-XVI din 14 decembrie 2007 (http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=327987), în vigoare 1 ianuarie 2010.

Din cele relatate mai sus reiese ca Instructiunea nr. 14 in prezent nu se mai aplica

lia
13.01.2011, 12:25
Spuneti mi va rog ce se face cu scutirea personala pentru anul 2010 daca lucratorul a iesit in concediul de maternitate in martie anul curent. In IRV 09 impozitul sa retinut corect dar in IAL 09 SE ARATA SCUTIREA PE ANUL INTREG SAU DOAR PE CEL 3 LUNI LUCRATE

Scutirea se foloseste pentru tot anul si daca ati retinut impozit pe venit primele trei luni atunci, dupa caz(calculul din fisa personala) angajatului i se restitue acesti bani. Evident respectind corelatia IRV 09-IAL 09

MaryBuga
13.01.2011, 13:40
Webmaster, multumesc pentru raspuns.

webmaster
13.01.2011, 13:45
Scutirea se foloseste pentru tot anul si daca ati retinut impozit pe venit primele trei luni atunci, dupa caz(calculul din fisa personala) angajatului i se restitue acesti bani. Evident respectind corelatia IRV 09-IAL 09

Aceasta prevedere era in instructiunea nr. 14, care in prezent nu se mai aplica. Asa ca nu Va recomand sa acordati scutirea pina la sfirsitul anului in luna martie. Daca am scris ceva gresit, Va rog sa ma corectati :*PARDON*:

lia
14.01.2011, 18:54
Am luat ca punct de start CM-persoana care merge in concediu de maternitate ramine persoana angajata si evident scutirea solicitata la inceput de an logic ramine valabila pina la sfirsitul anului, in regulamentul nou avem asa articol35. Acordarea scutirilor şi calcularea impozitului pe venit se efectuează de către patron lunar prin metoda cumulativă, indiferent de faptul dacă a fost sau nu achitat venit în luna gestionară. care ar trebui sa fie aplicat anume in cazul discutat.:*DONT_KNOW*:

lia
19.01.2011, 18:44
webmaster, vreau un comentariu

gorbencoda
27.01.2011, 13:50
cine ştie? cît este suma scutirii personale pentru anul 2011 s-a schimbat faţă de anul 2010?

ionix
27.01.2011, 13:54
cine ştie? cît este suma scutirii personale pentru anul 2011 s-a schimbat faţă de anul 2010?

este tot aceeasi, pina nu va fi aprobata legea bugetului si nu va fi innoit codul fiscal

webmaster
27.01.2011, 15:01
Am luat ca punct de start CM-persoana care merge in concediu de maternitate ramine persoana angajata si evident scutirea solicitata la inceput de an logic ramine valabila pina la sfirsitul anului, in regulamentul nou avem asa articol35. Acordarea scutirilor şi calcularea impozitului pe venit se efectuează de către patron lunar prin metoda cumulativă, indiferent de faptul dacă a fost sau nu achitat venit în luna gestionară. care ar trebui sa fie aplicat anume in cazul discutat.:*DONT_KNOW*:

webmaster, vreau un comentariu

Clar ca scutirea se acorda, dar Dvs nu puteti sa i-o acordati in avans. Suma scutirii care se acorda se determina reiesind din numarul de luni de la inceputul anului sau de la data angajarii si pina la data cind se face plata salariului. Astfel cu cred ca ar fi corect ca, de exemplu, in luna iunie sa se acorde scutirea pe intreg anul.

Mantea Andrei
27.01.2011, 15:16
Clar ca scutirea se acorda, dar Dvs nu puteti sa i-o acordati in avans. Suma scutirii care se acorda se determina reiesind din numarul de luni de la inceputul anului sau de la data angajarii si pina la data cind se face plata salariului. Astfel cu cred ca ar fi corect ca, de exemplu, in luna iunie sa se acorde scutirea pe intreg anul.

Absolut de acord, pe masura obtinerii dreptului la scutire, aceasta presupune ca dupa ce a iesit in concediu de maternitate se va face recalcul lunar pina la sfirsitul anului. Respectiv daca au fost supraplati la impozit pe venit se vor rambursa angajatului pe parcurs.

lia
28.01.2011, 08:19
webmaster, dar art.35?

Mantea Andrei
28.01.2011, 09:53
webmaster, dar art.35?

De ce considerati ca aici ceva se contrazice? Situatia este evidenta. Realizezi recalculul in fiecare luna pina al sfirsit de an, in mod cumulativ. In dependenta de marimea salariului este posibil ca in lunile ulterioare dupa iesirea in concediu de maternitatea sa apara supraplata pe impozit de intors angajatei, deoarece scutirea cumulativa se va mari in fiecare luna. In caz dat se respecta si CM si art.35 si nu se contrazice nimic. Sa eu nu v-am inteles corect intrebarea?

lia
28.01.2011, 11:59
Mantea Andrei, discutia s-a inceput de la mesajul 17 mai cititi o data de la inceput si va va fi clar cu ce nu sunt de acord.

webmaster
28.01.2011, 13:59
lia, respect pentru insistenta, dar daca Va veti uita pe verso la fisa personala (http://www.contabilitate.md/files/fisa_personala_ro.pdf) veti vedea ca in coloana 8.5 se indica:
suma scutirilor care se acordă lucrătorului de la data angajării şi până la momentul plăţii curente inclusiv, calculată prin metoda calculului cumulativ (se determină prin sumarea scutirilor lunare corespunzătoare lunilor, pe parcursul cărora lucrătorul se consideră angajat).

Deci eu nu vad posibilitatea de recalculare a impozitului in caz daca angajatului nu i s-a platit nimic dupa data cind persoana a iesit in concediu de maternitate. Impozitul poate fi recuperat doar prin prezentarea Declaratiei CET08.

Ceea ce este specificat in art. 35 din Codul fiscal probabil trebuie de perceput in felul urmator: daca in careva de luni in folosul angajatului nu s-a facut nici o plata scutirea pentru luna respectiva el nu o pierde si va putea sa o foloseasca in una din lunile urmatoare cind va avea loc achitarea salariului.

Svetutza
28.01.2011, 14:32
Deci eu nu vad posibilitatea de recalculare a impozitului in caz daca angajatului nu i s-a platit nimic dupa data cind persoana a iesit in concediu de maternitate. Impozitul poate fi recuperat doar prin prezentarea Declaratiei CET08.

sunt de acord cu parerea Dvs. ::-):

savoronga
01.01.2012, 18:23
daca sotul nu-si foloseste la locul de baza scutirea personala (o foloseste sotia), atunci el poate folosi doar scutirea pentru 2 copii?

Accountant
01.01.2012, 20:50
daca sotul nu-si foloseste la locul de baza scutirea personala (o foloseste sotia), atunci el poate folosi doar scutirea pentru 2 copii?

Pentru toti copii sai, care ii intretine. ::-):

savoronga
14.01.2012, 20:16
arar fi posibil beneficiezi de vreo scutire (cu exceptia celei personale) daca nu beneficiezi de cea personala?

adriana
14.01.2012, 22:48
arar fi posibil beneficiezi de vreo scutire (cu exceptia celei personale) daca nu beneficiezi de cea personala?

hmm interesanta intrebare... parca nu este specificat in legislatie.. parerea mea este ca dat fiind faptul ca persoana poate decide sa beneficieze de scutirile la care are dreptul conform legislatiei in vigoare. deci daca cineva are dreptul sa beneficieze la scutire personala poate decide de a nu o folosi.. insa poate decide de a folosi scutirea pentru persoanele intretinute(daca corespunde cerintelor din legislatie)

Aliona!
25.12.2012, 14:41
Buna ziua!
O intrebare:
Voi schimbati Cererile de acordare a scutirilor pentru anul 2013? Angajatii care au copii trebuie sa aduca certificate precum ca acestia invata? Cei ce beneficiaza de scutirea sotului/sotiei trebuie sa depuna iar cerere precum ca ofera scutirea ? In ce lege pot gasi aceste informatii?

Accountant
25.12.2012, 22:06
... In ce lege pot gasi aceste informatii?
Aici:
http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=326914
si aici:
http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=333521

Aliona!
26.12.2012, 09:32
Mersi de legi,
le-am citit si am inteles ca e necesar:
-de reinoit Cererile de acordare a scutirilor sotului/sotiei;
-certificat de la institultia de invatamint a copiilor studenti;
-document confirmativ ca copiii intretinuti locuesc cu angajatul (buletin, la cei care inca nu au buletin-componenta familiei).
Corect?

P.S. In cazul cind sotia se afla in concediu de maternitate, sotul are voie sa beneficieze de scutirea ei????

Accountant
26.12.2012, 20:33
Mersi de legi,
le-am citit si am inteles ca e necesar:
-de reinoit Cererile de acordare a scutirilor sotului/sotiei;
-certificat de la institultia de invatamint a copiilor studenti;
-document confirmativ ca copiii intretinuti locuesc cu angajatul (buletin, la cei care inca nu au buletin-componenta familiei).
Corect?

:*OK*:

P.S. In cazul cind sotia se afla in concediu de maternitate, sotul are voie sa beneficieze de scutirea ei????
Da.

Aliona!
27.12.2012, 08:15
:*FRIEND*:

coralbu
02.01.2013, 11:00
Lucratorul lucreaza din anul 2010,iar de la 02.01.2013 scrie cerere privind acordarea concediului din cont propriu pe o peroada de 60 zile.Spuneti-mi,va rog,cum ramine cu cererea privind scutirile personale pentru a.2013,de la ce data se scrie-de la 02.01.2013 sau de la 01.03.2013 cind se reintoarce din concediu?

Accountant
02.01.2013, 11:03
Spuneti-mi,va rog,cum ramine cu cererea privind scutirile personale pentru a.2013,de la ce data se scrie-de la 02.01.2013 sau de la 01.03.2013 cind se reintoarce din concediu?
Mai bine de la 31.12.12. ::-):

vioriks
15.02.2013, 12:57
Buna ziua! Ajutati-ma, Va rog.
La moment primesc scutirea pt sot, iar din martie el se angajeaza la serviciu. Cererea de retragere a scutirei o depun in martie. Din ce luna nu se mai ia in consideratie scutirea pt sot?

Svetutza
15.02.2013, 13:02
Buna ziua! Ajutati-ma, Va rog.
La moment primesc scutirea pt sot, iar din martie el se angajeaza la serviciu. Cererea de retragere a scutirei o depun in martie. Din ce luna nu se mai ia in consideratie scutirea pt sot?
incepind cu luna urmatoare, adica din aprilie..
de asemenea si sotul va beneficia de scutirea personala tot incepind cu aprilie

vioriks
15.02.2013, 13:05
Va multumesc frumos!
O zi frumoasa si un sfirsit de saptamina placut.

savoronga
02.03.2013, 20:40
are cineva formularul cererii de acordare a scutirii in word sau excel?

Accountant
02.03.2013, 22:18
Poftim

olicika
03.03.2013, 10:34
Fiti atenti, INSTRUCTIUNEA 14 e anulata!!!
lista documentelor ce urmeaza a fi anexata la cerere pentru scutire , in functie de tipul scutirii solicitate este stabilit in capitolul IV anexa nr, 2 din Hotarire Guvernuluicu privire la aprobarea unor regulamente nr. 77 din 30 ianuarie 2008.

Accountant
03.03.2013, 18:37
Fiti atenti, INSTRUCTIUNEA 14 e anulata!!!

Instructiunea 14 intr-adevar nu mai functioneaza, insa nu a fost anulata. Dar cine a facut referinta la aceasta instructiune?

apolonius
24.03.2014, 16:19
Buna ziua.

Vreau sa completez declaratia pentru impozitul pe bvenit pentru anul 2013.

Spuneti-mi va rog daca pot folosi scutirea personala a sotiei pentru anul 2013, daca ea fiind angajata pe parcursul anului intreg a fost in concediu de ingrijire a copilului pina la 3 ani.
Daca da - cui trebuie sa prezint cererea data?

Anul acesta, pe 16-Ianuare ea a demisionat de serviciu si acum este somera.
Voi putea utiliza si la anul (pentru 2014) scutirea ei personala daca ea asteapta acum al doilea copil, si evident asa si nu se va mai angaja?

Multumesc anticipat de raspuns.

Accountant
24.03.2014, 20:55
Scutirea sotiei poate fi folosita, daca sotia nu se foloseste de ea.

apolonius
25.03.2014, 08:43
Scutirea sotiei poate fi folosita, daca sotia nu se foloseste de ea.

Asta chiar si in cazul daca ea nu este angajata?

si inca ceva spuneti-mi va rog
1) cine trebuie sa semneze acea cerere eu sau sotia?
2) unde trebuie sa adresez cererea data (la mine la serviciu sau la serviciul ei unde a lucrat pina in ianuarie anul acesta sau la fisc undeva)?

Accountant
25.03.2014, 20:07
Asta chiar si in cazul daca ea nu este angajata?

Da.
Nu e nevoie de cerere.