PDA

Просмотр полной версии : Informarea despre schimbari

Rodica09
10.11.2009, 13:40
Recent am facut o sumedenie de schimbari la i Intr. Cap. Strain - SRL (denumire, sediu, administrator)
Evident ca trebuie sa informez despre acest lucru IFT.
care este termenul limita de prezentare a acestor modificari? este vreo lege, hotarire sau instructiune unde gasesc informatia despre termenele limita si amenzile in caz de nerespectare a acestora..

trebuie sa informez si departamentul de statistica, CNAS si CNAM-ul despre aceste modificari?

Va multumesc mult!

Svetutza
10.11.2009, 15:29
Rodica, vezi in titlul V Administrare fiscal, din pacate eu nu am timp sa ma uit, dar cred ca acolo vei gasi raspuns:)

webmaster
10.11.2009, 16:26
Iata ce stabileste Codul fiscal in aceasta privinta:

"Articolul 8. Drepturile şi obligaţiile contribuabilului
...
(2) Contribuabilul este obligat:
...
b) să se pună la evidenţă la organul fiscal în a cărui rază îşi are sediul stabilit în documentele de constituire (înregistrare) şi să-şi primească certificatul de atribuire a codului fiscal, să prezinte informaţiile iniţiale (şi să comunice modificările ulterioare) cu privire la sediul său, sediul subdiviziunilor sale structurale, denumirea şi sediul instituţiilor financiare în care sînt deschise conturi.

Informaţiile privind sediul filialelor sau reprezentanţelor se comunică, de asemenea, organului fiscal în a cărui rază teritorială acestea îşi au sediul;
...

Articolul 161. Dispoziţii generale
...
(8) Contribuabilul, în termen de 30 de zile de la data adoptării deciziei despre schimbarea sediului şi/sau constituirea subdiviziunii, informează organul fiscal despre schimbarea sediului său şi/sau prezintă informaţiile iniţiale, iar ulterior şi modificările cu privire la sediul subdiviziunii sale.

Articolul 255. Neprezentarea informaţiei despre sediu

Neprezentarea, prezentarea cu întîrziere sau prezentarea organului fiscal a unor informaţii neveridice despre sediul sau despre schimbarea sediului contribuabilului, al subdiviziunilor lui (filialelor, reprezentanţelor, sucursalelor, secţiilor, magazinelor, depozitelor, unităţilor comerciale etc.) se sancţionează cu amenda de 4 000 de lei."

Celelalte organe (statistica, CNAS si CNAM) de asemenea trebuie informate. Ar fi bine sa faceti acest lucru in decurs de o luna de la efectuarea modificarilor. Va recomand sa contactati organele respective pentru a preciza, ce documente trebuie prezentate pentru efectuarea modificarilor.

contmd
28.05.2010, 15:01
Recent am facut o sumedenie de schimbari la i Intr. Cap. Strain - SRL (denumire, sediu, administrator)
Evident ca trebuie sa informez despre acest lucru IFT.
care este termenul limita de prezentare a acestor modificari? este vreo lege, hotarire sau instructiune unde gasesc informatia despre termenele limita si amenzile in caz de nerespectare a acestora..
trebuie sa informez si departamentul de statistica, CNAS si CNAM-ul despre aceste modificari?
Va multumesc mult!
Dupa asa modificari, asteptati-va si la urmatoarele:
o sa vi se retraga FF si Certificatul de platitor a TVA,
se v-a efectua control riguros de folosire a FF
pentru a va elibera altele si de a va emite un nou Certificat TVA.
Mai sint momente, dar astea sint primele...

adriana
05.01.2011, 18:47
cineva a auzit de legea cu privire la "principiul ghiseului unic" ? Cica la inregistrarea intreprinderilor la CIS , nu trebuie de comunicat la celelalte oficii publice inform cu privire la inregistrare ( IFS; Statistica;CNAM;CNAS etc), dar insasi CIS prin intermediului retelei on-line va trimite informatia de inregistare la aceste oficii

auras25
05.01.2011, 19:47
cineva a auzit de legea cu privire la "principiul ghiseului unic" ? Cica la inregistrarea intreprinderilor la CIS , nu trebuie de comunicat la celelalte oficii publice inform cu privire la inregistrare ( IFS; Statistica;CNAM;CNAS etc), dar insasi CIS prin intermediului retelei on-line va trimite informatia de inregistare la aceste oficii

Da, CIS transmite la Fisc, CNAS, CNAM informatia cu privire la inregistrarea intreprinderilor noi si inregistrarea modificarilor, insa prezentarea si comunicarea in termen oricum ramiine obligatie asa cum a mentionat-o webmaster.

adriana
06.01.2011, 09:42
inteleg ca in termen....... si totusi trebuie sa ne deplasam noi? dupa cite am citit eu nu trebuie... dar mai stii?:*PARDON*:

ellya
17.01.2011, 08:33
Buna ziua.

Svetuta, spune-ti va rog, cind se arendeaza un spatiu pentru oficiu, dar adresa juridica ramine neschimbata, este necesar de a informa inspectoratul fiscal?

Svetutza
17.01.2011, 08:36
da, ellya, trebuie sa informati obligatoriu oficiul fiscal...vedeti mai sus ceva info..

ellya
17.01.2011, 08:49
da, ellya, trebuie sa informati obligatoriu oficiul fiscal...vedeti mai sus ceva info..

Dar ce acte trebuie sa prezentam la fisc? sau trebuie sa ne adresam la ei pentru aceasta?

Svetutza
17.01.2011, 08:57
Dar ce acte trebuie sa prezentam la fisc? sau trebuie sa ne adresam la ei pentru aceasta?

copia contractului de arenda, copia extrasului de la CIS, stampila..acolo scrieti cerere..si in citeva zile va vor elibera un certificat..
parca asa..

ellya
17.01.2011, 09:04
copia contractului de arenda, copia extrasului de la CIS, stampila..acolo scrieti cerere..si in citeva zile va vor elibera un certificat..
parca asa..

Mersi, Svetuta. Restul organelor, CNAM, CNAS, Statistica la fel trebuie informate?Vad ca webmaster metioneaza mai jos ca trebuie....

ellya
17.01.2011, 10:07
Dupa cit se pare, este obligatoriu de informat despre schimbare sediului doar Organul fiscal in raza caruia activeaza agentul economic. Cit despre celelalte organe CNAS, CNAM, statistica- am sunat la ei si nu este nevoie de a-i informa, doar in cazul schimblui adresei juridice.

webmaster
17.01.2011, 10:10
Mersi, Svetuta. Restul organelor, CNAM, CNAS, Statistica la fel trebuie informate?Vad ca webmaster metioneaza mai jos ca trebuie....

Eu am scris despre sistuatia cind se schimba adresa juridica si fondatorii. In cazul cind luati o incapere in arenda trebuie sa informati doar fiscul cu scopul inregistrarii subdiviziunii noi. Celelalte organe in astfel de situatii nu se informeaza.

ellya
18.01.2011, 14:28
Eu am scris despre sistuatia cind se schimba adresa juridica si fondatorii. In cazul cind luati o incapere in arenda trebuie sa informati doar fiscul cu scopul inregistrarii subdiviziunii noi. Celelalte organe in astfel de situatii nu se informeaza.

Webmaster, svetuta,

Spune-ti va rog, in cazul cind prezint informatie la IFS cu privire arenda unei incaperi pentru oficiu, ce alte aspecte fiscale apar ulterior? Acesta se considera o subdiviziune, nu? Trebuie careva dari de seama sa fie prezentate la IFS ?MErsi anticipat.

Svetutza
18.01.2011, 14:35
Webmaster, svetuta,

Spune-ti va rog, in cazul cind prezint informatie la IFS cu privire arenda unei incaperi pentru oficiu, ce alte aspecte fiscale apar ulterior? Acesta se considera o subdiviziune, nu? Trebuie careva dari de seama sa fie prezentate la IFS ?MErsi anticipat.

din cite am inteles incaperea e arendata pentru OFICIU, respectiv careva dari de seama nu se vor completa..
daca incaperea respectiva s-ar utiliza ca spatiu comercial - atunci da, darea de seama pentru amplasarea unitatilor comerciale s.a.m.d
ori daca incaperea e arendata de la Primaria (din intrebare nu-i clar) atunci tre de vazut cu impozitul imobiliar...

ellya
18.01.2011, 14:45
din cite am inteles incaperea e arendata pentru OFICIU, respectiv careva dari de seama nu se vor completa..
daca incaperea respectiva s-ar utiliza ca spatiu comercial - atunci da, darea de seama pentru amplasarea unitatilor comerciale s.a.m.d
ori daca incaperea e arendata de la Primaria (din intrebare nu-i clar) atunci tre de vazut cu impozitul imobiliar...

contractul de arenda este incheiat cu agent economic, si este vorba de arenda spatiului pentru oficiu. In acest caz ce dari de seama va trebuie sa prezint? Plus la asta, am verificat azi in moldlex, -art.90 alin2 conform art. 90(1) art.3(2) ramine fara schimbari in 2011, nu? ma refer la retinerea 5% la sursa de plata?Nu va trebuie retinut din plata pt arenda 5%?

Svetutza
18.01.2011, 14:46
contractul de arenda este incheiat cu agent economic, si este vorba de arenda spatiului pentru oficiu. In acest caz ce dari de seama va trebuie sa prezint? Plus la asta, am verificat azi in moldlex, -art.90 alin2 conform art. 90(1) art.3(2) ramine fara schimbari in 2011, nu? ma refer la retinerea 5% la sursa de plata?Nu va trebuie retinut din plata pt arenda 5%?

pentru arenda oficiului nu prezentati nici o dare de seama, 5% la fel nu se retin, cel putin nu in 2011..::-):

ellya
18.01.2011, 14:50
pentru arenda oficiului nu prezentati nici o dare de seama, 5% la fel nu se retin, cel putin nu in 2011..::-):

Mersi Svetuta mult! Dar nu scapati de mine cu una cu doua:)

Am ajutati si cu formulele contabile? deja mura in gura vrem...:) La contractul de arenda, s-a mai incheiat un contract aparte cu alt agent econ. pentru serviciile comunale-apa, gaz, incalzire...livrare la ocifiul arendat...

Svetutza
18.01.2011, 15:03
Am ajutati si cu formulele contabile? deja mura in gura vrem...:) La contractul de arenda, s-a mai incheiat un contract aparte cu alt agent econ. pentru serviciile comunale-apa, gaz, incalzire...livrare la ocifiul arendat...

cu mura`n gura ati nimerit :*JOKINGLY*:
ce sa faci, asa eram si eu la inceput de cale..cred ca..

nu prea mi-i clar de ce contractul pe servicii a fost incheiat cu alt agent economic si nu cu arendatorul..:*SEARCH*:
de regula, serviciile de arenda se reflecta
dt clasa 7,8 5342 ct 539
servicii comunale
dt clasa 7,8 5342 ct 539/521

ellya
18.01.2011, 15:03

La forma TAT07 Anexa nu trebuie sa scriu nimic?

ellya
18.01.2011, 15:16
cu mura`n gura ati nimerit :*JOKINGLY*:
ce sa faci, asa eram si eu la inceput de cale..cred ca..

nu prea mi-i clar de ce contractul pe servicii a fost incheiat cu alt agent economic si nu cu arendatorul..:*SEARCH*:
de regula, serviciile de arenda se reflecta
dt clasa 7,8 5342 ct 539
servicii comunale
dt clasa 7,8 5342 ct 539/521

E un fel de contract de subarenda cred, in contract se stipuleaza ca serviciile comunale se vor achita altui agen economic, care cred ca e proprietarul.

adriana
18.01.2011, 15:24
La forma TAT07 Anexa nu trebuie sa scriu nimic?

Pai se primeste ca aveti o subdiviziune.... se va completa anexa la darea de seama

ellya
18.01.2011, 15:41
Pai se primeste ca aveti o subdiviziune.... se va completa anexa la darea de seama

In cazul unei inregistrarii unei subdiviziuni, in forma TAT07 col2 deja se va indica o alta suma pt 1angajat decit cea de 40 de lei trimestrial?

Svetutza
18.01.2011, 15:55
In cazul unei inregistrarii unei subdiviziuni, in forma TAT07 col2 deja se va indica o alta suma pt 1angajat decit cea de 40 de lei trimestrial?

cota taxei este de 20 lei /trimestru /angajat (sau 80 lei anual/angajat) pentru Chisinau...iata nu stiu daca s-au facut careva modificari pentru 2011 *WRITE*

daca subdiviziunile apartin aceleeasi UAT (de ex.Chisinau) col.2 se va completa
anexa 2 se completeaza daca subdiviziunile apartin UAT diferite...din cite stiu eu...
adica daca oficiul si adresa juridica sunt in Chisinau, atunci anexa 2 nu se va completa

ellya
18.01.2011, 16:00
cota taxei este de 20 lei /trimestru /angajat (sau 80 lei anual/angajat) pentru Chisinau...iata nu stiu daca s-au facut careva modificari pentru 2011 *WRITE*

Da, corect 80 pe an. Eu am gresit..., totusi ce indic in col.2 din TAT07 incazul apartiei subdiviyiunii, intreb pentru ca este nota care spune : Notă: Col. 2din darea de seamă se completează numai în cazurile când contribuabilul nu dispune de subdiviziuni, obiecte ale impunerii, amplasate în alte unităţi administrativ – teritoriale. /Кол.2 из отчета заполняется в случае когда налогоплательщик не располагает подразделениями, налогооблагаемыми объектами, размещенными в других административно-территориальных единицах. iar eu oi avea o subdiviziune....:%):

Svetutza
18.01.2011, 16:03
Da, corect 80 pe an. Eu am gresit..., totusi ce indic in col.2 din TAT07 incazul apartiei subdiviyiunii, intreb pentru ca este nota care spune : Notă: Col. 2din darea de seamă se completează numai în cazurile când contribuabilul nu dispune de subdiviziuni, obiecte ale impunerii, amplasate în alte unităţi administrativ – teritoriale. /Кол.2 из отчета заполняется в случае когда налогоплательщик не располагает подразделениями, налогооблагаемыми объектами, размещенными в других административно-территориальных единицах. iar eu oi avea o subdiviziune....:%):

Ellya, cota taxei pentru amenajarea teritoriului difera de la o localitate la alta, de aceea daca Dvs. ati fi avut o subdiviziune in Chisinau, alta in Balti, alta in Soroca, etc...evident ca completarea colonitei 2 nu ar fi fost posibila, deci ati fi completat celelalte coloane..

P.S. subdiviziunile dvs.unde se afla?

ellya
18.01.2011, 16:04

daca subdiviziunile apartin aceleeasi UAT (de ex.Chisinau) col.2 se va completa
anexa 2 se completeaza daca subdiviziunile apartin UAT diferite...din cite stiu eu...
adica daca oficiul si adresa juridica sunt in Chisinau, atunci anexa 2 nu se va completa

in Chisinau, dar sectoare diferite, Buiucani si riscani.

Svetutza
18.01.2011, 16:05
dar daca sunt in sectoare diferite , spre ex.Riscani, si Buiucani, CUATM sunt diferite...0120 si 0150 conform Clasificatorului...,

UAT este aceeasi - Chisinau - deci nu se completeaza anexa..

gelic
16.05.2011, 22:31

Copia contract de arenda si complectati formularul in baza caruia FISC introduce datele in baza de date.

savoronga
04.08.2011, 12:44
datele privind fondatorii unei intreprinderi sau in ce intreprinderi o persoana fizica este fondator este infoirmatie secreta sau se poate afla de catre oricine? de unde jurnalistii iau aceasta informatie?

gorbencoda
04.08.2011, 18:07
Camera de inregistrare elibereaza extras din registru cu informatia, care va intereseaza despre orce intreprindere

savoronga
17.05.2012, 10:11
daca srl declara un nou oficiu la fisc sau anuleaza o adresa a unui oficiu, se prezinta la fisc cererea si copia contractului. e necesar de emis un ordin cu privire la modificarea adresei? de prezentat acest ordin la fisc?

lag
17.05.2012, 11:07
daca srl declara un nou oficiu la fisc sau anuleaza o adresa a unui oficiu, se prezinta la fisc cererea si copia contractului. e necesar de emis un ordin cu privire la modificarea adresei? de prezentat acest ordin la fisc?

Am facut asa modificari,dar nu mi s-a cerut nici un ordin

savoronga
17.05.2012, 11:09
care ar fi logica sa se ceara asemenea ordin? sau totusi undeva ceva e stipulat?

lag
17.05.2012, 11:20
care ar fi logica sa se ceara asemenea ordin? sau totusi undeva ceva e stipulat?

Nu cred ca e stipulat undeva,pina la urma este un document intern si daca vor insista sa-l prezinti,atunci nu e atit de greu de facut.Nu scapam degraba de birocratie.

Accountant
17.05.2012, 20:00
Nu cred ca e stipulat undeva,pina la urma este un document intern si daca vor insista sa-l prezinti,atunci nu e atit de greu de facut.Nu scapam degraba de birocratie.
Nu scapam degraba tot din vina noastra.

oxanna
03.02.2014, 14:14
Ar putea face fiscul o exceptie cu privire la prenugirea termenului de inregistrare a subdiviziunii :) Ne-am schimbat adresa in alt sect. si trebuie de perfectat si autorizatiile, si cu pompierii si cu cadastru, cam dureaza, si nu prea cred ca o sa ne incadram in 30 zile.

savoronga
03.02.2014, 15:18
din 2014 termenul e 60 zile

oxanna
03.02.2014, 15:23
Unde as putea sa gasesc modificarea data?..... ms frumos

webmaster
03.02.2014, 15:25
Unde as putea sa gasesc modificarea data?..... ms frumos

Art. 161 alin. (8) CF.